تاکید ایران بر ادامه فعالیت‌های هسته‌ای

به روز شده:  12:14 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

آقای عباسی از راه‌اندازی رآکتور اراک در آینده نزدیک خبر داده

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، امروز ٨ آذر (٢٨ نوامبر) تاکید کرده که ایران سیاست‌ هسته‌ای خود را تغییر نداده و فعالیت‌های هسته‌ایش را گسترش می‌دهد.

آقای عباسی با اشاره به مخالفت قدرت‌های غربی و برخی متحدان آنها با برنامه‌های هسته‌ای ایران گفته است: "امروز اگر از انرژی هسته‌ای دست بکشیم استکبار باز هم بهانه‌هایی برای ایران دارد و باز هم موضوع حقوق بشر را پیش می‌کشد."

او همچنین گفته که امسال "با وجود تحریم‌ها، به احتمال زیاد رشد قابل ملاحظه‌ای در ماشین‌های سانتریفوژ خواهیم داشت."

پیشتر در یکی از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که به رسانه‌ها درز کرده بود، گفته شده بود "ایران آماده است تا تولید اورانیم غنی شده خود در تاسیسات فردو را دو برابر کند."

آقای عباسی همچنین اخبار منتشر شده درباره بروز "عوارض جسمی" برای کارکنان کارخانه پردازش اورانیوم اصفهان (یو.سی.اف) را رد کرده و با تاکید بر ایمن بودن تاسیسات هسته‌ای ایران، گفته حوادث عادی در هر نیروگاهی محتمل است، "اما اینکه هر جا حادثه‌ای اتفاق می‌افتد مواد هسته‌ای وجود دارد، قابل قبول نیست."

او در حالی گفته "اخیرا هیچ نوع حادثه خاصی نداشته‌ایم" که دکتر غلامرضا معصومی، رییس اورژانس ایران دیروز گفته بود: "برای کسانی که در منطقه بوده‌اند، مثلا یو.سی.اف اصفهان، عارضه‌هایی پیش آمده که تحت درمان قرار گرفته‌اند".

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به راه‌اندازی آزمایشی رآکتور اراک و نوسازی قلب رآکتور تهران، گفته که به زودی رآکتور بوشهر وارد شبکه برق ایران می‌شود.

فریدون عباسی همچنین با رد تهدیدهای نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، گفته که نیروهای نظامی ایران به خوبی از این تاسیسات دفاع می‌کنند.

برنامه هسته‌ای ایران از سال ٢٠٠٢، که سازمان مجاهدین خلق ادعاهایی درباره فعالیت‌های مخفیانه نظامی ایران طرح کرد مناقشه برانگیز شده است.

قدرت‌های غربی و برخی از متحدانشان ایران را به داشتن برنامه‌ای برای ساخت تسلیحات اتمی متهم می‌کنند، اما ایران اصرار دارد که در برنامه هسته‌ای خود تنها اهدافی صلح‌آمیز چون تامین انرژی و رفع نیازهای پزشکی را دنبال می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.