ایران از رای دادگاه بریتانیا درباره دیپلمات سابقش استقبال کرد

به روز شده:  17:03 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

آقای مهمانپرست اظهار امیدواری کرده که نصرت‌الله تاجیک زودتر به ایران بازگردد

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از رای دادگاه بریتانیا مبنی بر عدم استرداد نصرت‌الله تاجیک، دیپلمات پیشین ایرانی به آمریکا استقبال کرده است.

آقای مهمانپرست گفته است: "جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از رای صادره توسط این دادگاه، آن را اگرچه با تاخیر شش ساله اما اقدامی در مسیر صحیح می‌داند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که نصرت الله تاجیک "قربانی یک سناریوی ساختگی" شده و پس از آن "در شرایط نامناسبی در حبس خانگی" نگهداری می‌شود.

به گفته آقای مهمانپرست این امر موجب بروز مشکلاتی برای آقای تاجیک شده است.

آقای تاجیک ۵۹ ساله، سفیر سابق ایران در اردن، در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام خرید دوربین‌های دید در شب به منظور صدور به ایران در لندن دستگیر شد.

ایالات متحده آمریکا این اقدام آقای تاجیک را نقض تحریم‌های وضع‌شده‌ علیه ایران دانسته و خواهان استرداد او شده بود. آمریکا می گوید وی سعی داشته از طريق کشورهای بريتانيا، هلند و ترکيه محموله‌ای از عينک های مخصوص ديد در شب را از آمريکا به ايران قاچاق کند.

در صورتی که دیپلمات پیشین ایران از سوی بریتانیا تحويل آمريکا داده می شد، او به تا به اتهام قاچاق تجهيزات نظامی تحت محاکمه قرار می گرفت.

وزارت کشور بریتانیا، که سال گذشته دستور استرداد آقای تاجیک را صادر کرده بود، از رای اخیر دادگاه ابراز تاسف کرده است.

ایران اظهار امیدواری کرده که نصرت‌الله تاجیک بتواند به زودی به ایران بازگردد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.