هاشمی رفسنجانی: برای پرهیز از تنش به رفسنجان نرفتم

به روز شده:  11:13 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391
اکبر هاشمی رفسنجانی

آقای هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرده است که بتواند "در اولین فرصت" به رفسنجان سفر کند

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران اعلام کرده است که سفر برنامه‌ریزی شده خود به شهر رفسنجان را برای جلوگیری از "تنش" لغو کرده است.

آقای هاشمی رفسنجانی امروز جمعه ۱۰ آذر دلایل عدم شرکت خود در مراسم سالگرد درگذشت امام جمعه پیشین رفسنجان را با صدور پیامی چنین اعلام کرد: "دلم می خواست و برنامه ریزی هم شده بود که بیایم، اما به خاطر فشردگی برنامه ها در مرکز و ملاحظاتی که به آن آگاهید و ضرورت پرهیز از هرگونه تنش و اختلاف و گرفتن فرصت از سوءاستفاده کنندگان و بدخواهان افراطی، خود را از این سعادت محروم می کنم."

این در حالی است که روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت پیش تر "گمانه زنی های رسانه ای" در مورد قصد آقای هاشمی رفسنجانی برای سفر به شهر رفسنجان را تکذیب کرده بود.

محمد هاشمیان، امام جمعه پیشین رفسنجان، شوهر خواهر آقای هاشمی رفسنجانی بود.

به نظر می رسد نگرانی از تجمع منتقدان و تلاش احتمالی آنها برای جلوگیری از حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت در مراسم باعث لغو سفر او شده باشد.

آقای هاشمی رفسنجانی از زمانی که در جریان اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ تلویحا از معترضان حمایت کرد، به شدت مورد انتقاد هواداران آیت الله خامنه ای قرار گرفت و روز به روز از میزان قدرت و نفوذش کاسته شد.

او ریاست مجلس خبرگان را واگذار کرد و در حال حاضر دو تن از فرزندانش زندانی هستند.

در اسفندماه سال ۱۳۸۹ افرادی که خود را "بچه حزب اللهی های شاه عبدالعظیم" معرفی می کردند در پارکینگ حرم عبدالعظیم در جنوب تهران به فائزه هاشمی، دختر آقای هاشمی رفسنجانی و همراهانش حمله کردند و به او و پدرش ناسزا گفتند. سردسته حمله کنندگان اکنون زندانی است.

فائزه هاشمی هم به دلیل مصاحبه ای که در مورد ماجرای حرم عبدالعظیم با سایت خبری روزآنلاین انجام داد، محاکمه و به زندان محکوم شد. او اکنون دوران حبس خود را در زندان اوین می گذراند.

مهدی هاشمی، پسر آقای هاشمی رفسنجانی هم به اتهام نقش داشتن در ناآرامی های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در بازداشت به سر می برد. بعضی رسانه های ایرانی نوشته اند که اتهامات مالی هم علیه او مطرح است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.