نماینده مجلس ایران: هر کس بگوید بازداشتگاه غیرقانونی داریم غلط کرده است

به روز شده:  17:28 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391
اسماعیل کوثری

به گفته آقای کوثری " اوین زندان قانونی است و بازداشتگاه‌هایی هم که وجود دارد همه قانونی و تحت نظارت هستند."

اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می‌گوید که "بعد از ماجرای کهریزک دیگر هیچ بازداشتگاه غیر قانونی نداریم و هر کسی چنین ادعایی دارد غلط کرده است".

آقای کوثری روز جمعه دهم آذر در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "اینکه فردی مدتی در زندان اوین می‌ماند و پس از آن هم در بازداشتگاهی فوت می کند دلیل غیر قانونی بودن بازداشتگاه نیست."

به گفته آقای کوثری، "اوین زندان قانونی است و بازداشتگاه‌هایی هم که وجود دارد همه قانونی و تحت نظارت هستند."

این نماینده مجلس با اشاره به در خواست تعدادی از نمایندگان برای استعفای رئیس پلیس فضای مجازی ایران (فتا) گفت: "این حرف درستی نیست. باید مقصر یا مقصرین، در صورت وجود، مشخص شود بعد با آنها برخورد قانونی شود."

مهدی دواتگری، از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران که از سوی این کمیسیون مأمور پیگیری پرونده درگذشت ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس شده است، پیش تر خواهان کناره‌گیری فرمانده پلیس فتا از سمت خود شده بود.

آقای دواتگری گفته بود که تخلف پلیس در پرونده ستار بهشتی "محرز" است و آنها آقای بهشتی را "بدون دستور قضایی" و به طور "کاملا غیرقانونی" نگهداری کرده اند.

به گفته آقای دواتگری: "ابراز برائت پلیس فتا از اشتباه صورت گرفته که منجر به هزینه برای نظام شده، با برکناری یا استعفای فرماندهی پلیس فتا امکان پذیر است".

ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد ایرانی روز نهم آبان ماه توسط مأموران پلیس فتا بازداشت شد و چند روز بعد در حالی که هنوز بازداشت بود، درگذشت.

مادر آقای بهشتی در گفت و گو با یکی از سایت‌های نزدیک به مخالفان دولت ایران گفت که کفن فرزندش در زمان دفن خونی بوده است. او گفته که فرزندش در مدت بازداشت "کشته شده" و خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی قوه قضائیه و دخالت نهادهای بین‎المللی شده است.

انتشار خبر درگذشت او بازتاب بسیار گسترده ای در جهان داشت که باعث شد نمایندگان مجلس و مقامات قضایی ایران موضوع را پیگیری کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.