ایران: اگر به ما حمله شود، از پیمان عدم گسترش خارج می شویم

به روز شده:  15:39 گرينويچ - جمعه 30 نوامبر 2012 - 10 آذر 1391

علی اصغر سلطانیه می‌گوید تحریم‌های اعمال‌شده اثری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگذاشته‌اند

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داده است که حمله به تاسیسات اتمی ایران می‌تواند به خروج این کشور از پیمان عدم گسترش تسلیحات اتمی منجر شود.

آقای سلطانیه همچنین گفته است که در صورت چنین حمله‌ای ایران ناچار خواهد بود بازرسان آژانس را اخراج کند و تاسیسات اتمی خود را به "مناطقی امن‌تر" منتقل کند.

نماینده ایران در آژانس همچنین گفته که ایران توانایی‌های ایران به گونه‌ای است که می‌تواند به راحتی تاسیسات آسیب‌دیده را جایگزین کند.

در ماه‌‌های گذشته نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران بالا گرفته است.

آقای سلطانیه گفته است که در صورت وقوع چنین حمله‌ای احتمالا مجلس ایران دولت را مجبور به واکنش خواهد کرد.

اهود ازولای، سفیر اسرائیل در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که از این اظهارات نماینده ایران تعجب نکرده است.

یکی از دیپلمات‌های غربی حاضر در نشست آژانس به خبرگزاری فرانسه گفته است که از نظر او روشن است که طرف ایرانی مساله را به اندازه‌ای که باید جدی نمی‌گیرد.

علاوه بر اسرائیل، قدرت‌های غربی و برخی از متحدانشان ایران را متهم می‌کنند که برنامه مخفیانه‌ای برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای دارد، این اتهامی است که به شدت از سوی مقامات ایرانی رد می‌شود.

مقامات ایرانی می‌گویند که برنامه هسته‌ای ایران تنها اهداف صلح‌آمیز دارد و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با ساخت سلاح هسته‌ای مخالف است.

مناقشه هسته‌ای ایران باعث شده که شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌هایی علیه ایران تصویب کند.

علاوه بر این ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی یک جانبه را علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران وضع کرده‌اند.

ایالات متحده تهدید کرده است که اگر تهران تا ماه مارس تغییری در سیاست هسته‌ای خود ندهد با ارجاع مجدد پرونده ایران به شورای امنیت در صدد اجرای دور جدیدی از تحریم‌ها برخواهند آمد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.