آمریکا خواهان آزادی سریع نسرین ستوده شد

به روز شده:  00:07 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391
نسرین ستوده

اعتصاب نسرین ستوده در اعتراض به بدرفتاری با همسر و ممنوع الخروجی دخترش است

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از وضع سلامتی نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران که در زندان به اعتصاب غذا دست زده است، خواهان آزادی سریع او شد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای از نگرانی کشورش از وخامت سریع حال خانم ستوده خبر داد و حکومت ایران را متهم کرد در مدت بیشتر از شش هفته ای که خانم ستوده دست به اعتصاب غذا زده، از ارائه خدمات پزشکی به او خودداری کرده و او را در زندان انفرادی نگه داشته است.

نسرین ستوده از ۲۶ مهر (۱۷ اکتبر) در اعتراض به بدرفتاری با همسرش و ممنوع الخروجی دختر ۱۲ ساله اش دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم نولاند در بیانیه خود نوشت: "از حکومت ایران می خواهیم که به برخورد غیرقابل قبول خود با نسرین ستوده پایان دهد و بلافاصله او و بیش از سی زندانی سیاسی زن دیگر را که در بازداشتگاه اوین زندانی هستند، آزاد کند."

اعتصاب غذای نسرین ستوده، در حالی وارد چهل و چهارمین روز خود شده است که به گفته رضا خندان، همسر خانم ستوده او باید هر روز به بهداری زندان منتقل شود.

آقای خندان که سه شنبه گذشته در چهلمین روز از اعتصاب غذای همسرش در در زندان با خانم ستوده دیدار کرد، از کاهش شدید وزن و وخیم تر شدن وضع جسمی او خبر داده است.

رضا خندان در مصاحبه با سایت کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران گفته است که وزن همسرش هفته پیش به ۴۳ کیلوگرم رسیده بود و این هفته نیز "مطمئنا چند کیلو کاهش داشته است."

به گفته آقای خندان، همسرش بعد از دست زدن به اعتصاب غذا، بیست روز به عنوان تنبیه در یک زندان انفرادی با "امکاناتی در حد یک قبر" نگهداری شده است.

خانم ستوده که در شهریور ۱۳۸۹ بازداشت شد، به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" به ۶ سال حبس و ۱۱ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است.

نسرین ستوده به خاطر دفاع از حقوق بشر، جایزه ساخاروف را در سال ۲۰۱۲ دریافت کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.