جوامع سنتی و محدودیت‌های مواجه با اچ‌آی‌وی_ایدز

به روز شده:  13:05 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

طی سی سالی که از کشف بیماری ایدز می‌­گذرد همواره تحت قضاوت ناعادلانه و برداشت غلط قرار گرفته است و جوامع سنتی به دلیل عدم آشنایی و محدودیت اطلاع رسانی همواره در پذیرش بیماری ایدز و احتمال ابتلا به آن با چالش همراه بوده‌­اند.

به طوری که افرادی که به طور ناخواسته به این ویروس مبتلا شده­‌اند با نگاه انتقادآمیز از سوی جامعه مواجه و حتی از محیط خانوادگی خود طرد می‌شوند.

یکی از فاکتورهایی که بر این نگاه قضاوت‌گونه تاثیرگذار بوده بافت مذهبی جامعه و نگرش روحانیون دینی نسبت به این بیماری است. به طوری که طی سال­های اولیه پس از شناسایی، ابتلا به این بیماری را تنبیهی از سوی خداوند برای افراد خاطی و درس عبرتی برای جامعه در نظر می­گرفتند.

جوامع سنتی با توجه به سیاست ویژه‌­ای که به مسائل و باورهای دینی و اعتقادی داشته­‌اند نسبت به این نگرش مذهبی واکنش نشان داده و به تبع آن ارتباط خود را با افراد مبتلا و حتی خانواده آنها قطع نموده و حتی از دادن شغل و فرصت کاری به افراد مبتلا خودداری کرده­‌اند.

زنان در این روند تحت مظلومیت بیشتری واقع شده‌­اند زیرا براساس بافت سنتی مردسالار، رفتن مرد به زندان و ابتلای وی از طریق اعتیاد بیشتر قابل تحمل بوده تا ابتلای یک زن که ممکن است ویروس را از همسر قانونی خود که ممکن است براثر ابتلای قبلی به ویروس درگذشته باشد، گرفته باشد.

اما اولین تصوری که از سوی جامعه حتی بستگان در نظر گرفته می­‌شود ابتلای وی از طریق رفتارهای ناپسند و غیرقابل قبول است.

به همین خاطر زنان بیشتری از سوی جامعه طرد می­‌شوند. این نگاه سنتی و برخورد نادرست جامعه با این بیماری باعث شده که افرادی که به نحوی احساس می‌­کنند در معرض ابتلا به اچ آی وی­_ایدز هستند با توجه به بار سنگین اجتماعی در صورت آگاهی جامعه از وضعیت این افراد، از اقدام و مراجعه به مراکز درمانی جهت شناسایی وضعیت ابتلای خود به این بیماری صرف­نظر کنند.

یکی از بهترین روش­ها جهت بررسی تاثیر بافت فرهنگی بر روند شناسایی اچ آی وی­_ایدز مقایسه موارد ابتلای شناسایی شده در مقایسه با تعداد کل موارد ابتلا و در نهایت تعیین میزان درصدی از افراد مبتلا که از وضعیت ابتلای خود به بیماری آگاهی ندارند، است.

به طور مثال در کشور آمریکا تنها ۲۰درصد موارد اچ آی وی _ایدز از وضعیت بیماری خود آگاهی ندارند ولی در کشور ایران بیش از ۷۵درصد موارد مبتلا به اچ‌آی‌وی‌_ایدز از وضعیت ابتلای خود ناآگاه هستند زیرا براساس آمارهای موجود حدود ۲۵هزار مورد اچ آی وی _ایدز شناسایی شده در کشور ثبت شده است در صورتی که براساس تخمین­های سازمان جهانی بهداشت بیش از صدهزار مورد مبتلا به ­ اچ آی وی _ایدز در کشور وجود دارد.

با توجه به موارد ذکر شده یکی از مهمترین روش­های کنترل اچ آی وی _ایدز در جوامع سنتی اطلاع رسانی درست و مداوم از طرق مختلف از جمله رسانه­‌های جمعی، برنامه‌­های آموزشی و روش­های اطلاع رسانی از طریق گروه­های همسان است.

نقش افراد منتخب و برجسته اجتماعی از جمله هنرمندان، هنرپیشگان و چهره‌­های ورزشی در جهت اطلاع رسانی­ و کاهش تابو و انگ بیماری و تشویق افراد مبتلا در جهت ابراز وضعیت خود و افراد در معرض خطر جهت مراجعه به مراکز درمانی برای تشخیص به موقع و پیشگیری از انتقال اچ آی وی _ایدز به دیگران نقش به‌سزایی دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.