'ابتلا به اچ‌آی‌وی_ایدز در ایران از طریق ارتباط جنسی دو برابر شده است'

به روز شده:  17:46 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391
مرضیه وحید دستجردی

وزیر بهداشت اعلام کرده که روند ابتلا به اچ‌آی‌وی_ایدز در ایران رو به کاهش است

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، امروز همزمان با روز جهانی ایدز، گفت در حالی که ابتلا به اچ‌آی‌وی_ایدز در ایران روندی رو به کاهش داشته، ابتلا از طریق ارتباط جنسی دو برابر شده است.

وزیر بهداشت که در مراسم روز جهانی ایدز سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه آمار زنان مبتلا به اچ‌آی‌وی افزایش یافته است، افزود: "آنچه که امروز برای ما مهم است و باید از آن مراقبت کنیم، آن است که بروز موارد اچ‌آی‌وی_ایدز در میان زنان افزایش یافته و از حدود ۴.۵ درصد به ۸.۵ درصد افزایش داشته است. البته شاید این افزایش موارد از شناسایی بیشتر زنان آسیب‌پذیر ناشی شود."

به گفته وزیر بهداشت، تا تاریخ اول تیرماه سال جاری، ۲۴ هزار و ۷۳۵ مبتلا به اچ‌آی‌وی مثبت در کشور ثبت شده است که ۹۰.۶ درصد آن را مردان و ۹.۴ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

وزیر بهداشت ایران با ابراز نگرانی نسبت به افزایش آمار ابتلا از راه ارتباط جنسی در ایران اعلام کرد: " سهم انتقال جنسی تا سال ۸۵ نسبتا ثابت بوده و حدود پنج تا هشت درصد موارد از طریق جنسی بوده، حال که امروز این سهم به ۲۱ درصد رسیده، نیازمند فعالیت بیشتر مقابله‌ای است."

خانم دستجردی اضافه کرد: "باید مراقبت کنیم. در صورتی که نتوانیم برای مبارزه با این بیماری مداخلات موثری طراحی کنیم، وقوع موج سوم که در واقع تغییر الگوی انتقال بیماری است، تا پنج سال آینده محتمل است."

براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت ایران، بیش از ۲۴ هزار نفر به اچ‌آی‌وی_ایدز مبتلا هستند. بر اساس این آمار، همچنین ۴۶ درصد مبتلایان در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.