کلینتون: آماده گفتگوی مستقیم با تهران هستیم

به روز شده:  12:20 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

وزیر خارجه آمریکا گفته پیشنهادهای جدیدی به ایران ارائه خواهد شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، می‌گوید آمریکا حاضر است، "هر وقت ایران حاضر باشد" به گفتگوی دوجانبه و مستقیم با تهران بپردازد.

خانم کلینتون ایران را "به خاطر رفتار خطرآفرین کنونی‌اش" دشوارترین مساله پیش روی خود دانست و گفت این خطر در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تشدید خواهد شد.

تهران و واشنگتن پس از انقلاب سال ١٣٥٧ایران و به ویژه پس از حمله گروهی از هواداران آیت‌الله خمینی به سفارت آمریکا روابط سردی داشته‌اند، اما از سال ٢٠٠٣ و افشای این موضوع که ایران فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه دارد، تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

آمریکا و متحدانش ایران را متهم می‌کنند که قصد ساخت سلاح هسته‌ای دارد، اما ایران تاکید می‌کند که برنامه‌ هسته‌ای این کشور کاملا صلح‌آمیز و هدف از آن، مصارف پزشکی و تامین انرژی است.

آمریکا سال گذشته در قالب مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ با ایران بر سر مناقشه هسته‌ای گفتگو کرده است، اما مقامات ایرانی به دفعات خواهان گفتگوی مستقیم و بدون پیش شرط بر سر همه مسائل مورد مناقشه بوده‌اند.

ابراز آمادگی خانم کلینتون برای مذاکره مستقیم با ایران پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تهدید کرده است اگر ایران تا ماه مارس سیاست جاری خود در برنامه هسته‌ای را تغییر ندهد تحریم‌های جدیدی در شورای امنیت وضع خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: "اگر آنها حاضر به تعامل هستند، ما هم آمادگی خود برای گفتگوهای دوجانبه را اعلام می‌کنیم."

خانم کلینتون همچنین تاکید کرده که در مذاکرات آتی ایران و ۱+۵ پیشنهادهایی به ایران ارائه می‌شود که "روشن شود زمان کوتاه است و باید مساله را جدی گرفت. مسائل مورد مناقشه اینها است و ما حاضریم بر سرشان با شما گفتگو کنیم، ولی در مقابل از شما هم انتظار رویکرد مشابهی داریم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.