مشایی از ریاست دفتر احمدی‌نژاد کنار رفت

به روز شده:  17:32 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

محمود احمدی‌نژاد همکاری با اسفندیار رحیم مشایی را "هدیه‌ای الهی" دانسته است

اسفندیار رحیم مشایی از ریاست دفتر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران، کنار رفت. محمود احمدی‌نژاد با صدور حکمی اسفندیار رحیم مشایی را به ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد منصوب و در حکم دیگری حسن موسوی را جایگزین او کرد.

آقای احمدی‌نژاد در این حکم آشنایی و همکاری با آقای مشایی را "هديه‌ای الهی و افتخاری بزرگ" برای خود دانسته است. او گفته است که آقای مشایی در پست جدید خود "منشاء خدمات گسترده‌تر" خواهد بود.

اسفندیار رحیم مشایی از چهره‌های جنجالی نزدیک به آقای احمدی‌نژاد است که محافظه‌کاران و هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، او را از سران "جریان انحرافی" می‌دانند.

اظهارنظرهای آقای مشایی درباره ایران باستان، اسلام و اسرائیل از جمله مواردی است که انتقاد شدید جریان‌های محافظه‌کار منتقد آقای احمدی‌نژاد را برانگیخته است.

آقای احمدی‌نژاد قصد داشت در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود آقای مشایی را به عنوان معاون اول خود بگمارد که رهبر ایران او را از این کار باز داشت.

گفته می‌شود، حسن موسوی، که پیش از این رییس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بود و امروز به ریاست دفتر احمدی‌نژاد منصوب شده، از چهره‌های نزدیک به آقای مشایی محسوب می‌شود.

محمدشریف ملک‌زاده نیز، که آقای احمدی‌نژاد او را جایگزین حسن موسوی کرده است، از چهره‌هایی است که محافظه‌کاران او را از اعضای "جریان انحرافی" معرفی می‌کنند.

جریان انحرافی عنوانی است که هواداران آیت‌الله خامنه‌ای به اطرافیان دولت می‌دهند و آنان را متهم می‌‌کنند که دنباله‌روی دستورهای آقای خامنه‌ای نیستند و سعی دارند با استفاده از امکانات دولتی در قدرت باقی بمانند.

برخی کنار رفتن مشایی از ریاست دفتر احمدی‌نژاد را نشانه‌ای از تلاش او برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در بهار آینده می‌دانند.

حسن غفوری‌فرد، از اعضای هیئت موتلفه، تشکل محافظه‌کار سنتی ایران، در گفتگو با وبسایت خبرآنلاین گفته است که اسفندیار رحیم مشایی فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده و احتمال دارد که تایید صلاحیت هم بشود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.