اعتراض شدید احمدی‌نژاد به کاهش اختیارات دولت در انتخابات ریاست جمهوری

به روز شده:  18:11 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391
احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد با تاکید بر اینکه "رئیس‌جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود" گفته است که "حتی رهبری با واسطه توسط مردم انتخاب می‌شود"

محمود احمدی نژاد طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مغایر قانون اساسی دانست و گفت: "برخی دوستان شوخی می‌کردند و می‌گفتند که در طرح، اسم فردی که می‌خواهند رئیس‌جمهور شود را هم بگذارند."

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای احمدی نژاد ۱۲ آذر (۲ دسامبر) با انتقاد از اینکه "کسی حق نداشته باشد کاندیدا شود مگر اینکه قبلا از کسانی تاییدیه بگیرد، سیاستش را کسی تایید کند و دینداریش را کسی دیگر" اظهار داشت: "چرا باید روی چیزهایی دست بگذاریم که دشمنان هم سوء‌استفاده کنند و گذشته هم زیر سوال برود؟"

آقای احمدی نژاد در مورد منظور خود از "زیر سوال رفتن گذشته" توضیح بیشتری نداده است. با این حال، وی در حالی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ برای بار دوم به ریاست جمهوری رسیده که دو تن از کاندیداهای رقیب، دولت را به دستکاری در آرای مردم متهم کرده اند.

سخنان رئیس جمهور ایران در پی تصویب کلیات "طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری" در مجلس نهم بیان شده است که اختیارات دولت در اجرای این انتخابات را کاهش می دهد.

به نوشته ایسنا، محمود احمدی نژاد در بخش دیگری از اظهارات خود، با تاکید بر اینکه "رئیس‌جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود" گفته است که "حتی رهبری با واسطه توسط مردم انتخاب می‌شود".

وی با متهم کردن نمایندگان مجلس به تلاش برای محدود کردن رئیس جمهور، به کسانی انتقاد کرده که به گفته او "خیال می‌کنند که زمان قاجار است و استبداد حاکم است".

روایت های مختلف از سخنان رئیس جمهور

"نباید احراز صلاحیت و شرایط ریاست جمهوری را در دست عده ای قرار داد که مردم و قانون اساسی چنین اختیاری به آنها نداده اند"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران

خبرگزاری ایلنا، در گزارش اولیه خود از اظهارات امروز محمود احمدی نژاد آورده بود که وی رئیس جمهور را "تنها مقامی که نماینده اراده کل ملت است" دانسته و گفته است: "در ایران مقام معظم رهبری نیز با واسطه انتخاب می‌شود، اما رئیس جمهور به شکل مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شود."

این در حالی است که در گزارش تکمیلی همین خبرگزاری از سخنرانی آقای احمدی نژاد، نشانه ای از مقایسه میان نحوه انتخاب رئیس جمهوری و رهبر ایران دیده نمی شود و تنها آمده است که "در قانون اساسی تنها کسی که همه ملت بدون واسطه به او رای می‌دهند رئیس جمهور است".

پایگاه اطلاع رسانی دولت، سخنان محمود احمدی نژاد در مورد نحوه انتخاب رئیس جمهور را این گونه نقل کرده که وی گفته است که در نظام جمهوری اسلامی، تنها مجلس نیست که با رأی مردم انتخاب می شود و می‌تواند ادعای نمایندگی از آنها را داشته باشد، بلکه "رییس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و حتی رهبری نظام نیز با واسطه، توسط مردم انتخاب می‌شوند".

به نوشته سایت دولت ایران، رئیس جمهور، همچنین قانون‌گذاری مجلس به شیوه ای که ناقض قانون اساسی باشد را مردود دانسته و گفته است: "نمی‌توان با تفسیر یا تکیه بر قوانین عادی یا با مصلحت، اصول قانون اساسی را تغییر داد؛ در این صورت دیگر قانون اساسی لازم نیست."

محمود احمدی نژاد افزوده است: "اینکه با قوانین عادی، نماینده مجلس را به نماینده اقلیت مردم تبدیل کرده و سپس با نماینده اقلیت بخواهیم نماینده اکثریت مردم را کنترل کنیم، این شدنی نیست. نباید احراز صلاحیت و شرایط ریاست جمهوری را در دست عده ای قرار داد که مردم و قانون اساسی چنین اختیاری به آنها نداده اند."

"مجلس ایران، امروز کلیات طرحی را به تصویب رسانده که به مجلس و قوه قضاییه در امور اجرایی انتخابات - که پیش از این به عهده دولت بوده - اختیارات بی‌سابقه‌ای می‌دهد"

بر اساس طرحی که کلیات آن امروز به تصویب نمایندگان مجلس ایران رسیده، تشکیل یک "هیات اجرایی مرکزی انتخابات" متشکل از ۱۱ نفر برای هدایت مسائل اجرایی انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی شده است.

این هیات کار خود را سه ماه قبل از انتخابات آغاز می کند و برای تشکیل آن، ۳۰ نفر از "شخصیت های مذهبی، سیاسی و ملی" به دعوت وزیر کشور و یا تایید دادستان کل، تعیین می شوند. این افراد، از میان خود ۷ نفر را به عنوان اعضای اصلی و ۴ نفر را به عنوان اعضای علی البدل انتخاب می کنند تا "در کنار وزرای کشور و اطلاعات و همچنین دادستان کل و نایب رئیس مجلس" هیات ۱۱ نفره را تشکیل دهند.

طرح جدید، همچنین احراز شرط "رجل مذهبی بودن" کاندیداهای ریاست جمهوری را مستلزم تایید ۲۵ نفر از اعضای مجلس خبرگان رهبری و حصول شرط رجل سیاسی بودن را مستلزم تایید ۱۰۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانسته است.

مطابق طرح نمایندگان، "مدیر و مدبر" بودن کاندیداها در صورتی تایید می شود که یا سابقه ۸ سال نمایندگی مجلس را داشته باشند یا در سمت های وزارت، معاونت رئیس جمهوری با سمت های همتراز اجرایی مانند فرماندهی نیروهای مسلح خدمت کرده باشند و علاوه بر همه اینها، "۱۰۰ تن از مقامات موضوع ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری" هم مدیر و مدبر بودن فرد را تایید کرده باشند.

مقامات موضوع ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری عبارتند از: روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفرا و معاونین وزرا.

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید "از رجال مذهبی، سیاسی، ایرانی الاصل، دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور" باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.