رفسنجانی: برخی اعمال افراطی ابتدای انقلاب مورد تایید نبود

به روز شده:  20:04 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391
هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی خواستار آن شده که "مسئولان امنیتی و قضائی وقت" در مورد وقایع پس از انقلاب پاسخگویی کنند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به "برخی شبهات پیرامون محاکمات و اعدام‌ها و یا تصرف اموال افراد در ابتدای انقلاب"، این اقدامات را "اعمال افراطی افراد و بعضاً جوانانی که تجربه مدیریتی نداشتند" توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اکبر هاشمی رفسنجانی، وی در دیدار "جمعی از استادان تاریخ انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور" اظهار داشت که "برخی از" این اقدامات مورد تأیید مسئولان انقلاب و آیت الله خمینی نبوده است.

آقای رفسنجانی، جزو تصمیم گیران اصلی حکومت ایران در دوران رهبری آیت الله خمینی و هشت سال اول رهبری آیت الله خامنه ای بوده و منتتقدان جمهوری اسلامی، وی را به همراهی با نقض حقوق انسانی مخالفان و منتتقدان حکومت در این دوره متهم می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در اظهارات جدید خود، با اشاره به "اعمال افراطی" ابتدای انقلاب پبشنهاد کرده است که "پس از گذشت سه دهه از این اتفاقات، مسئولان امنیتی و قضائی وقت، در جلساتی با پژوهشگران وقایع به وجود آمده را برای ثبت درست در تاریخ پاسخ دهند".

وی "عدم تسلط شورای انقلاب به تمام اعمال و تصمیم‌گیری‌ها" را یکی از علل این اتفاقات دانسته و افزوده که در آن زمان، "کشور فاقد قانون اساسی و سازماندهی و مدیریت بوده است".

اکبر هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود، از "مسئولان جمهوری اسلامی و به‌خصوص کسانی که از ابتدای انقلاب نقش سرنوشت سازی داشته‌اند" خواسته است "در برابر سوالات و شبهه‌هایی که مطرح می‌شود شفاف سازی کنند و پاسخگو باشند".

"آقای رفسنجانی 'عدم تسلط شورای انقلاب به تمام اعمال و تصمیم‌گیری‌ها' را یکی از علل تندروی های ابتدای پیروزی انقلاب دانسته است"

به گفته آقای رفسنجانی، انجام این کار از آن جهت ضروری است که "جوانان و پژوهشگران پاسخ‌های خود را از منابع غیر مؤثق و بعضاً تحریف شده دریافت نکنند".

این سیاستمدار ایرانی، در گذشته نیز طی اظهار نظرهایی گوناگون، نسبت به خطر "تحریف" تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هشدار داده و کسانی که به گفته وی در دوره انقلاب و جنگ با عراق نقشی در اداره کشور نداشته اند را متهم کرده که به خاطر اهداف سیاسی، سعی در انجام چنین تحریفی دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چندی پیش در اظهار نظری در همین زمینه، هدف از تلاش برای ثبت "۳۰ سال" خاطرات خود را "حفظ تاریخ انقلاب" از "گزند تاریخ نگاری نااهلان انقلاب" دانسته بود.

دفاتر خاطرات روزانه آقای هاشمی رفسنجانی، از سال‌ها پیش به کوشش عده ای از نزدیکان او منتشر می شود و آخرین شماره این خاطرات که انتشار یافته، مربوط به سال ۱۳۶۸، سال آغاز رهبری آیت الله خامنه ای بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.