با ادغام راه و ارتباطات، 'وزارت امور زیربنایی ایران تشکیل می‌شود'

به روز شده:  10:59 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

علی نیکزاد (راست) جایگزین رضا تقی‌پور (چپ) و سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شده است

وزیر راه و شهرسازی ایران که سرپرستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز به عهده گرفته است، از برنامه‌ریزی دولت برای تشکیل وزارت امور زیربنایی خبر داد.

او گفت که وزارتخانه جدید با ادغام وزارتخانه‌های "راه و شهرسازی"، "ارتباطات و فناوری اطلاعات" و یک وزارتخانه دیگر تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی نیکزاد امروز یکشنبه ۱۲ آذر (دوم دسامبر) در جمع خبرنگاران گفت: "دولت چنین تصمیمی گرفته است و ما هم به عنوان سرباز نظام به این وظیفه عمل می‌کنیم".

او اضافه کرد که در مراسم معارفه‌اش به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه‌های خود را اعلام خواهد کرد.

آقای نیکزاد در دفاع از ادغام وزارت راه و شهرسازی با وزارت ارتباطات توضیح داد: "ارتباطات و حمل و نقل در خیلی از کشورها یکی است".

جریان انحرافی

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، دیروز در احکامی جداگانه، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را کلیک برکنار و علی نیکزاد را با حفظ سمت، جانشین او کرد.

آقای احمدی‌نژاد همچنین در احکام دیگری، رئیس دفتر خود و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی را هم کلیک تغییر داد.

بر اساس انتصابات جدید رئیس‌جمهور، حسن موسوی که رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بود، به جای اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور شد.

محمد شریف ملک‌زاده نیز جایگزین آقای موسوی و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی شد و آقای مشایی به ریاست دبیرخانه جنبش عدم‌تعهد رسید.

اسفندیار رحیم مشایی از چهره‌های جنجالی نزدیک به آقای احمدی‌نژاد به شمار می‌رود.

گروهی از منتقدان رئیس‌جمهور ایران برای اشاره به آقای مشایی و نزدیکان سیاسی او از اصطلاح "جریان انحرافی" استفاده می‌کنند.

حسن موسوی نیز که به جای آقای مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد شده است، در رسانه های ایران به عنوان یکی از چهره‌های نزدیک به آقای مشایی معرفی شده است.

محافظه‌کاران منتقد رئیس‌جمهور ایران، محمد شریف ملک‌زاده را نیز که به جای آقای موسوی رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی شده است، از اعضای "جریان انحرافی" معرفی می‌دانند.

با ادامه گمانه‌زنی‌ها درباره دلایل برکناری رضا تقی‌پور از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، امروز نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس ایران گفته که "جریان انحرافی" آقای تقی‌پور را برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این نماینده مجلس ایران در نشست علنی امروز مجلس گفت: "وزیر ارتباطات با ورود جریان انحرافی (به اقتصاد) به شدت مخالف بود، بنابر این جریان انحرافی وزیر ارتباطات را برکنار کرد".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.