'توقف حکم اعدام سعید ملک پور در پی توبه'

به روز شده:  00:05 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391
سعید ملک پور

آقای ملک پور از چهار سال پیش در بازداشت به سر می‌برد

وکیل سعید ملک پور یک برنامه نویس کامپیوتر که زمستان گذشته به جرم طراحی سایت های "مستهجن" به اعدام محکوم شده بود می گوید که این حکم در پی "توبه" او متوقف شده است.

محمود علیزاده طباطبایی روز یکشنبه به خبرگزاری "مهر" ایران گفت: "موکلم توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد و حکم به تایید دیوان عالی رسید... اما او بعدا توبه کرد و در پی ابراز ندامت حکم اعدام معلق شد."

آقای ملک پور که ۳۷ سال دارد دارای اقامت دائمی کاناداست و چهار سال قبل در ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) هنگام بازدید از کشورش به دلیل وخامت حال پدر بازداشت و به اداره یک وبسایت توهین آمیز متهم شد.

او دو سال بعد در پائیز سال ۱۳۸۹ توسط دادگاه انقلاب به "اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق طراحی سایت های مستهجن، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام، و فساد فی الارض"، به اعدام محکوم شد و این حکم به تایید دادگاه تجدید نظر رسید.

این حکم که در خرداد ماه سال گذشته در دیوان عالی کشور نقض شده بود، بعدا دوباره تایید شد.

به گزارش خبرگزاری مهر بر اساس این پرونده، در آخرین روزهای سال ۱۳۸۷ سپاه پاسداران و دستگاه قضائی از انهدام سایتهای غیراخلاقی فارسی زبان و دستگیری عوامل اصلی این سایتها خبر دادند.

یکی از این متهمان سعید ملک پور بود که از او به عنوان "گرداننده یکی از بزرگترین و مشهورترین سایتهای پورنو فارسی به نام "آویزون" و حامی چندین سایت مستهجن معروف دیگر" نام برده شده بود.

اما گروه های حقوق بشر و خانواده آقای ملک پور می گویند که او برنامه ای برای انتشار تصاویر در اینترنت نوشته بود و از این برنامه بدون آگاهی او برای تولید سایت های پورنوگرافی استفاده شد.

تلویزیون ایران حتی مصاحبه هایی که تحت بازداشت انجام شده از سعید ملک پور پخش کرد که او در آن به اتهامات علیه خود "اعتراف" می کند.

اما اعضای خانواده آقای ملک پور و فعالان حقوق بشر گفتند که این اعترافات تحت فشار و شکنجه از او اخذ شده و او بی گناه است.

خبر حکم اعدام او در سال گذشته با اعتراضات بین المللی روبرو شد.

از جمله کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از مقام های ایرانی خواست که جلوی اعدام آقای ملک پور را بگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.