قوه قضائیه ایران: ستار بهشتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود

به روز شده:  14:54 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391
ستار بهشتی

ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی در جریان بازجویی در بازداشتگاه پلیس کشته شد

غلامحسین محسنی‌ اژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که تعدادی از مأموران پلیس سایبری ایران در ارتباط با پرونده کشته شدن ستار بهشتی (وبلاگ نویس ایرانی که در بازداشتگاه پلیس کشته شد) در بازداشت هستند و تأیید کرد که در این پرونده "تاکنون ضرب و شتم و بددهانی مشخص شده است".

به گزارش خبرگزاری مهر ،آقای محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه ۱۳ آذر (سوم دسامبر) در یک کنفرانس خبری گفت: "پس از تحقیق از ماموران نیروی انتظامی ۷ نفر از آنها بازداشت شدند که دو یا سه نفر از آنها با قرار قانونی هم اکنون آزاد هستند."

او گفت که برکناری رئیس پلیس سایبری تهران به دلیل "قصور و سهل انگاری" در نحوه نگهداری آقای بهشتی بوده است و افزود: "به طور کلی از زمانی که ستار بهشتی دستگیر شده تا مجموع ساعاتی که در اختیار پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) بوده این فرد مورد ضرب و شتم قرار گرفته، اما این ضرب و شتم به گونه‌ای نبوده که منجر به فوت این فرد شود."

آقای محسنی اژه ای به گزارش کمیسیون ۷ نفره پزشکان اشاره کرد که محتمل ترین علت منجر به فوت آقای بهشتی را "پدیده شوک" معرفی کرده بود.

او گفت که پزشکان اعلام کردند این شوک می تواند روانی یا فیزیکی باشد که "من از آنها پرسیدم اگر فیزیکی بوده آیا آثاری از خود به جا نگذاشته است که آنها اعلام کردند آثاری در این زمینه دیده نشده است."

این در حالی است که آقای محسنی اژه‌ای پیشتر اعلام کرده بود که روی جسد آقای بهشتی آثار کبودی وجود داشته است.

اما سخنگوی قوه قضائیه ایران در مصاحبه امروز خود گفته است که این کبودی ها ممکن است مربوط به ۳ یا ۴ روز قبل از فوت آقای بهشتی باشد.

آقای محسنی اژه ای همچنین به موضوع انتشار نامه شکایت ستار بهشتی در سایت کلمه اشاره کرد و گفت: "این احتمال وجود دارد که جریان ضد انقلاب قبل و یا بعد از بازداشت ستار بهشتی اقدامی انجام داده باشد که از مرگ و یا زنده بودن او استفاده کنند. ساعات مخابره خبر، بعضی از ارتباطات در فضای مجازی و نامه منتشر شده از جمله قرائن این احتمال هستند."

مادر ستار بهشتی که پیشتر با سایت سحام نیوز گفت و گو کرده بود، گفته است که فرزندش پیش از بازداشت سالم بوده و هیچ دارویی هم مصرف نمی کرده است.

او همچنین تاکید کرده که فرزندش را در "مدت بازداشت کشته‌اند."

مقام های قضایی تایید کرده اند که ستار بهشتی در روز نهم آبان توسط پلیس سایبری تهران دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل شد، اما چهار روز بعد در حالی که در بازداشتگاه پلیس نگهداری می شد، درگذشت.

پس از انتقادهای مطرح شده از پلیس فتا و پیگیری برخی از نمایندگان مجلس ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران تصمیم گرفت سرهنگ محمدحسن شکریان، رییس پلیس فتای تهران را از کار برکنار کند.

جسد ستار بهشتی بدون حضور خانواده در بهشت زهرای تهران غسل داده و سپس کفن پیچ به خانواده تحویل شد. مادر آقای بهشتی در مصاحبه خود گفته بود که کفن فرزندش "خونی بوده است."

جسد این وبلاگ نویس در شهر رباط کریم که محل زندگی او بود، به خاک سپرده شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.