آلودگی از مرز هشدار گذشت، تهران دو روز تعطیل شد

به روز شده:  12:26 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391
آلودگی هوا

آلودگی هوا تهران را به تعطیلی کشاند

در پی افزایش آلودگی هوا در پایتخت ایران، استانداری تهران اعلام کرد که ادارات و مدارس دولتی و غیر دولتی تهران فردا و پس فردا (سه‌شنبه ۱۴ آذرماه و چهارشنبه‌ ۱۵ آذرماه) تعطیل خواهد بود.

به گزارش رسانه‌های ایران، مرتضی تمدن، استاندار تهران گفت: "برای جلوگیری از تشدید آلودگی هوای تهران، همه بخش های فعال در این شهر بجز بانک‌ها و مراکز اورژانسی و درمانی، سه شنبه و چهار شنبه این هفته تعطیل خواهد بود."

آقای تمدن با اشاره به اینکه آلودگی هوا ناشی از سم‌های خطرناک نیست از شهروندان تهرانی خواست "تا کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند چرا که آلودگی هوای تهران ناشی از ذرات معلق است."

همچنین یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نیز در خصوص وضعیت آلودگی این شهر گفت: "در حال حاضر شهر ری آلوده ترین منطقه تهران و شاد آباد و اقدسیه پس از آن مناطقی هستند که میزان آلاینده‌ها در آنها به شرایط اضطرار بسیار نزدیک است."

یک شاهد عینی با اشاره به اینکه لایه خاکستری سراسر شهر را فرا گرفته است، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: " من و خانواده‌ام چندین روز است که سر درد داریم و پدرم نیز در قفسه سینه احساس سوزش دارد، کلافگی وعصبانیت از عوارضی است که در حال حاضر با آن مواجه هستیم."

یک شاهد دیگر نیز با اشاره به اینکه سوزش چشم و آبریزش بینی و چشم از دیگر نشانه‌های آلودگی هوا تهران است که او و بسیاری دیگر با آن مواجه هستند ،گفت: "در اکثر میادین شهر آمبولانس مستقر شده و از افراد مسن، زنان باردار، کودکان و افرادی که مشکل تنفسی دارند، خواسته شده در سطح شهر تردد نکنند."

آمارها نشان می‌دهند با تغییر روند مقابله با آلودگی هوا در تهران تعداد روزهای آلوده پایتخت هر سال بیشتر شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا (تشکیلات وابسته به شهرداری) تعداد روزهایی که ساکنان تهران هوای ناپاک به ریه‌های خود فرستاده‌اند در شش سال گذشته به شدت افزایش داشته و در سال ۱۳۹۰ به اوج خود یعنی ۲۱۸ روز رسیده است.

در این سال ۱۴۴ روز کیفیت هوا در شرایط سالم و تنها سه روز در شرایط پاک بوده است.

درسال‌های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهر‌ها شده بود، اما در دو سال گذشته این پدیده شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

به گفته کار‌شناسان، گسترش بیابان‌ها و بی‌توجهی به طرح‌های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی‌ها است، اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان‌های کشور همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.