جبهه مشارکت: اقتدارگرایان به دنبال ایجاد اصلاح‌طلبان بدلی‌اند

به روز شده:  17:39 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391
جبهه مشارکت

جبهه مشارکت تاکید کرده که با توجه با حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، در شرایط فعلی صندوق های رای را تعیین کننده سرنوشت کشور نمی داند

جبهه مشارکت ایران اسلامی با منتفی دانستن شرکت در انتخابات در شرایط موجود کشور، محافظه کاران حاکم را متهم کرد که "با علم کردن اصلاح طلبان بدلی، می خواهد امید مردم به اصلاح طلبان را کم رنگ کند".

این حزب، در بیانیه ای تفصیلی به مناسبت چهاردهمین سال تأسیس خود، جریان اصلاح طلبی را جریانی "شناخته شده و با هویت" توصیف کرده و نوشته است: "مردم به خوبی می دانند که مواضع اصلاح طلبی را از چه کسانی باید بشنوند و پی‌جویی کنند".

به نظر می رسد اظهار نظر جدید این تشکل اصلاح طلب، نوعی موضوع گیری در مقابل گروهی از منسوبین به جریان اصلاح طلبی ایران است. این افراد تمایل خود را به شرکت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، که ۷ ماه دیگر برگزار می شود، اعلام کرده اند.

جبهه مشارکت با انتقاد شدید از این گروه نوشته است: "شرکت در هر انتخاباتی با هر قیمت و کیفیتی تنها از عهده کسانی ساخته است که از هیچ اصلی در سیاست‌ورزی پیروی نمی‌کنند."

این تشکل سیاسی تاکید کرده که با توجه با حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸و در شرایط موجود "صندوق های رای را تعیین کننده سرنوشت کشور نمی داند."

این موضع‌گیری در شرایطی صورت می گیرد که برخی از مقامات ارشد ایران اعلام کرده اند که اصلاح طلبان، تنها در صورتی امکان شرکت در انتخابات آینده را خواهند داشت که از معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، که آنها را اعضای "جریان فتنه" می نامند، اعلام برائت کنند.

"شرکت در هر انتخاباتی با هر قیمت و کیفیتی تنها از عهده کسانی ساخته است که از هیچ اصلی در سیاست ورزی پیروی نمی کنند"

بیانیه جبهه مشارکت

جبهه مشارکت ایران اسلامی، بزرگترین حزب اصلاح طلب ایران و از تشکل های منتقد انتخابات ریاست جمهوری گذشته است. در پی برگزاری این انتخابات، ده ها نفر از اعضا و رهبران جبهه مشارکت در سرتاسر کشور دستگیر شدند. بسیاری از دستگیرشدگان این حزب، از جمله محسن میردامادی دبیر کل آن، هنوز زندانی هستند.

جهبه مشارکت در بخش دیگری از بیانیه خود، در پاسخ به کسانی که معتقدند "عدم حضور احزاب در انتخابات به منزله نابودی آنهاست" نوشته است: "شاید این نظر برای کسانی که تنها اسم تشکیلات را حمل می کنند و جز شرکت در انتخابات هیچ هدف و برنامه‌ای ندارند صحیح باشد، اما برای احزاب ریشه دار، انتخابات قطعا یکی از ده‌ها فعالیتی است که در برنامه های خود می توانند مد نظر داشته باشند."

بیانیه جبهه مشارکت در عین حال تأکید کرده که نفی مشارکت در انتخابات در وضعیت فعلی "به معنی آن نیست که اصلاح طلبان و سبزها نباید برای تغییر شرایط از جمله امکان برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه، سالم و قانونی تلاش کنند".

این بیانیه، "گشایش فضای سیاسی"، خروج نظامیان و امنیتی ها از فضای سیاسی کشور، آزادی تمام زندانیان سیاسی و رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی" رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸ را، "گام اول در مسیر اعتماد سازی" در ایران دانسته است.

"اگر عده ای گمان می کنند در سایه رابطه با آمریکا می توانند سیاست های مخرب داخلی را ادامه دهند و با رفع تحریم ها و با درآمدهای سرشار نفتی مشکلات را مخفی کرده و سیاست تک صدایی و جامعه بسته را پی گرفت سخت در اشتباه هستند"

بیانیه جبهه مشارکت

جبهه مشارکت در بیانیه خود، تصویری بسیار منفی از شرایط سیاسی، بین المللی، اقتصادی و اجتماعی کشور ارائه داده و "تنها راه نجات کشور" را ایجاد فضای سیاسی و "برگزاری انتخابات آزاد با همه لوازمش" دانسته است.

بخش دیگری از بیانیه، به مسئولان حکومت هشدار داده است که اگر "گمان می کنند در سایه رابطه با آمریکا می توان سیاست های مخرب داخلی را ادامه داد و با رفع تحریم ها و با درآمدهای سرشار نفتی مشکلات را مخفی کرده و سیاست تک صدایی و جامعه بسته را پی گرفت سخت در اشتباه هستند".

این هشدار، ظاهرا اشاره‌ای است به اعلام آمادگی های اخیر تعدادی از مسئولان میانی و ارشد حکومت ایران برای مذاکره و برقراری رابطه با آمریکاست.

گروهی از ناظران، موضع گیری های اخیر برخی از مسئولان ایران را نشان دهنده آمادگی حکومت برای مذاکره با آمریکا به منظور کاهش تحریم های بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران تلقی کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.