بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – ۱۴ آذر

به روز شده:  03:06 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391

روزنامه های امروز تهران که همزمان با تعطیل مدارس و ادارات این شهر به علت آلودگی هوا منتشر شده اند با چاپ گزارش ها، عکس ها و طنزهائی درباره وضعیت اضطراری زمستان پرسیده اند که چرا دولت به این وضعیت پایان نمی دهد و چاره ای به کار نمی آورد.

مخالفت و موافقت با مذاکرات ایران و آمریکا همزمان با ابراز تمایل وزیر خارجه ایران در این باره که در پاسخ همتای آمریکائی خود بیان کرد، بخش عمده ای از مقالات این روزنامه ها را به خود داده در حالی که گله از گرانی مدام و بی اعتنائی مدیران دولتی به کارشناسان همچنان بیشترین بخش از صفحات اقتصادی را به خود اختصاص داده است.

آلودگی هوا، تعطیل شد الحمدلله

روزنامه های مختلف امروز صبح همزمان با تعطیلی شهر تهران و اطرافش به علت الودگی هوا در عکس ها و گزارش هائی از این الودگی نوشته اند. زهراکشوری در کلیک تهران امروز نوشته: آلودگی هوا باز هم باعث شد تا مسئولان گزینه همیشگی یعنی تعطیلی را به روی میز تصمیم‌گیری بگذارند و تهران را امروز و فردا تعطیل کنند. تعطیلی که دیروز هم دامنگیر برخی شهرهای بزرگ دیگر نظیر اصفهان،تبریز، مشهد و اراک شد. تعطیلی آخر هفته پایتخت نشینان در حالی به ۴ روز در این هفته می‌رسد که آخرین تصمیم‌گیری مسئولان تا پایان روز یک شنبه بر این بود که این کلانشهر تعطیل نمی شود

تهران امروز نوشته هرچند برای نخستین بار نیست که مسئولان برخلاف تصمیم اولیه خود برای استفاده نکردن از گزینه تعطیلی در مقابله با آلودگی هرساله، باز هم این گزینه را روی میز تصمیم‌گیری می‌گذارند، اما این سوال همچنان ذهن بسیاری را می‌آزارد که مسئولان تا چه زمانی می‌خواهند با تصمیم‌گیری‌های آنی به حل این معضل کشنده که سالانه ۵ هزار نفر را راهی گورستان جنوبی شهر می‌کند، بپردازند.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری در توصیف تعطیل به مناسبت الودگی هوای تهران شعری سروده است:

عیش‌مان تکمیل شد، الحمدلله!

مملکت تعطیل شد، الحمدلله

دانش‌آموزان، معاف از درس و دانش

کارمندان، خواب راحت روی بالش

شهروندان، گیج و در فکر گشایش

دولت اما می‌کند از خود ستایش

دیگر این تهران ندارد هیچ شوکت

پول مترو را نخواهد داد دولت

رنج و غم‌، تسهیل شد، الحمدلله

مملکت تعطیل شد، الحمدلله

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ابتکار

ریشه قانون و تیشه قانون

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد تصویب کلیات اصلاح قانون انتخابات را بدترین اتفاقی خوانده که می توانست در مجلس رخ دهد، و تاکید کرده اگر کسانی در قوای دیگر با نادیده گرفتن قانون مشغول پیشبرد اهداف خود هستند، مجلس نمی‌تواند با استفاده‌از ابزار قانون‌نویسی مقابله به‌مثل کند. نقض قانون از سوی هر کسی که باشد، لزوما موجب بی‌اعتباری قانون نمی‌شود، ولی ابزاری شدن قانونگذاری چنین نتیجه‌یی را رقم خواهد زد.

نویسنده این مقاله با برشمردن نکات خطای عمل نمایندگان مجلس نوشته در اشتباه و غیرمنطقی بودن این طرح همین بس که برای نخستین‌بار وضعی را ایجاد کرده‌اند که اکثر قریب به اتفاق اظهارات رییس دولت علیه قوای دیگر، از جمله این اقدام نمایندگان، منطقی و پذیرفتنی است و این پرهزینه‌ترین اقدامی بود که از سوی نمایندگان انجام شد تا در فضای سیاسی و رقابت میان خودشان و دولت، قوه مجریه را به لحاظ سیاسی در موقعیت برتر منطقی و استدلال قرار دادند.

به نوشته اعتماد اگر مجلس درصدد تصویب قانونی برای بهبود انتخابات است می‌تواند با حذف شرط سنی و مدرک تحصیلی از این طرح پیشنهادی، و نیز کاهش چشمگیر امضاهای لازم برای تحقق شرایط مورد نظر در قانون، و تصویب این نکته که تحقق شرایط نامزدی با این شیوه قطعی می‌شود و شورای نگهبان ملزم به پذیرش آن است، گام بلندی را برای بهبود انتخابات بردارد.

احمد خرم در مقاله ای در کلیک آرمان با اشاره به تغییرات اخیر در ترکیب دولت و اظهارات محمود احمدی‌نژاد که نشان از جدی‌تر شدن دولت در پروسه انتخابات دارد نوشته احمدی‌نژاد در این سال‏ها کار خودش را کرده و خواهد کرد، سوال اینجاست که آیا اصولگرایان شانسی برای کسب امتیازات و یا پیروزی‏هایی در این میانه دارند یا خیر؟

به نظر وزیر سابق راه در این مقاله: برخی نزدیکان دولت خود را می‌خواهند پیشاپیش برنده بدانند. در مقابل جریان اصولگرایی منتقد دولت ابزارهای لازم را همانند دولت ندارد و از سویی تیم سیاسی دولت هم دارای استقلال رای و یکد‌ستی‌ای است که به هیچ نیروی سیاسی اجازه نمی‏دهد آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. مجموعه اتفاقات ماه‌های گذشته هم همگی نشان از پیشروی بیشتر دولت و همزمان با آن عقب‌نشینی اصولگرایان منتقد آن داشته است.

با همه این ها مقاله آرمان معتقد است اما این پایان دردسرهای اصولگرایان منتقد نخواهد بود، چه آنکه مجادلات سیاسی امروز آنها در حالی رقم می‏خورد که دولت کنونی در یک ائتلاف گسترده با همین اصولگرایان روی کار آمده است. در یک کلام همه چیز حکایت از آن دارد که اصولگرایان باید خود را برای روزهایی بس سخت‏تر از این آماده کنند تا طعم واقعی و نتیجه سیاست‏های خود را ملموس‌تر دریابند.

گفت وگو های ایران- آمریکا

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

علی بیگدلی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته باراک اوباما در مسیر تعیین تکلیف پرونده جمهوری اسلامی ایران گام برداشته است؛ برای اثبات این مدعا شواهد و قرائن هم کم نیست؛ از آن جمله اعلام آمادگی رسمی آمریکا برای انجام مذاکرات دوجانبه در صورت موافقت جمهوری اسلامی ایران است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا هم بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند که در صورت پیروزی مجدد اوباما، او تلاش خواهد کرد که مهم‌ترین پرونده سیاست خارجی آمریکا را به سرانجام برساند.

این استاد دانشگاه اظهار نظر کرده که بهترین شکل، انجام مذاکرات دوجانبه در حاشیه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ است؛ چراکه این مذاکرات مدت‌ها است که در حال انجام است و حساسیت چندانی هم نسبت به آن وجود ندارد به این ترتیب مذاکره دوجانبه تهران – واشنگتن در حاشیه آن مذاکرات منجر به کاهش فشار از درون به هیات‌های مذاکره‌کننده خصوصا در ایران خواهد شد و هرچه مذاکرات اولیه میان دو طرف در آرامش و حساسیت کمتر برگزار شود احتمال زودتر به نتیجه رسیدن افزایش خواهد یافت.

مقاله بهار تاکید دارد که برای دو کشور خصوصا جمهوری اسلامی مهم این است که تابو مذاکرات شکسته شود و فضای حاکم میان دو کشور که بیش از ۳۰ سال از آن می‌گذرد تغییر کند؛ بنابراین در راستای پاسخ به دعوت برای مذاکره کلینتون از سوی صالحی باید گفت مذاکرات موضعی می‌تواند گام نخست گفت‌وگوهای همه‌جانبه میان دو کشور باشد.

اما کلیک کیهان با عنوان آخرین قربانی کیست به افرادی که از اظهارات اوباما و خانم کلینتون استقبال کرده اند انتقاد کرده و نوشته ایران بغرنج ترین مسئله پیش روی دولت آمریکاست.

این روزنامه مخالف مذاکره و رابطه بین ایران و آمریکا اظهار عقیده کرده که آرزوها و نقشه های آمریکا در قبال ایران دارای دو سطح حداقلی و حداکثری است. توقع حداکثری آمریکا، براندازی جمهوری اسلامی است. اما در توقع حداقلی فرض بر این است که اگر نمی توان اصل نظام جمهوری اسلامی را تغییر داد، باید رفتار و رویکرد آن را عوض کرد به نحوی که در صورت، نماد انقلاب در اسلامی اما در سیرت منفعل و مستحیل در سیاست جهانی جبهه استکبار باشد.

در ستایش میانسالگی

سوسن شریعتی در مقاله ای در کلیک اعتماد با نقل گفته های نمایندگان مجلس و موافقان لایجه افزایش حد سنی زنان مجرد عازم خارج از کشور نوشته: اگر این آمار و ارقام مبنی بر ناسالم بودن سفر زنان مجرد، کم است که نمی‌شود تعمیم داد و این همه مجرد سالم را از سفر محروم کرد. آن عده محدود ناسالم آنقدر خلاقیت دارند که در همین مرزهای وطن هم امکانات زیست ناسالم را به هر ترتیبی تدارک ببینند.

به نوشته این جامعه شناس معنای دیگرش این است که زنان تا چهل سالگی پتانسیل جذابیت بالاتری دارند و در معرض وسوسه بیشتر یا وسوسه کردن بیشتری هستند. از چهل سالگی به بعد اصلا کی به آنها نگاه می‌کند؟ پرچین و شکن، با موی سپید و پوکی استخوان و...

نویسنده مقاله اعتماد در نهایت به طعنه نوشته"این نخستین بار است که خوشحالم از میانسالگی. «رشیده» و «عاقل» و «بی ولی قهری» گیرم بی‌خطر. دیگر نه برای امنیت خودم نه برای امنیت کشور در آن سوی مرزها، خطری تلقی نمی‌شوم. دیگر هیچ کس مانع از خروج من یکی نمی‌تواند بشود. ولی قهری‌ام سال‌هاست که مرده، دست حاکم شرع هم به من نمی‌رسد. زنده‌ باد میانسالگی!

کار علی کاشی، مردم سالاری

گرانی به کجا می رود؟

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ضمن انتقاد شدید از گرانی های پی در پی مایحتاج مردم نوشته شرایط امروز اقتصاد ایران و مشکلاتی که درگیر آن شده است از مدت‌ها پیش توسط کارشناسان قابل پیش‌بینی بود و بر همین اساس نیز هشدارها و انذارهای فراوانی به دولت داده شد تا از تصمیمات نادرست پرهیز کند اما در کمال تأسف شاهد بودیم که دولتمردان نهم و دهم با این بهانه که دیگران درصدد تخریب فعالیت‌های دولت و فضاسازی علیه اقداماتش هستند، هیچ یک از آن تذکرات و نصیحت‌ها را نشنیدند و توجهی به آنها نکردند و متأسفانه محصول آن بی‌توجهی و بدبینی‌ها را امروز به روشنی در اقتصاد ایران مشاهده می‌کنیم.

به نوشته این مقاله مدیران دولتی طی سال‌های فعالیت خود نشان داده‌اند که اعتقادی به اصول علمی اقتصاد ندارند و پیش بینی‌های کارشناسان را که با استناد به اصول علم اقتصاد و مسائلی که بارها و بارها تجربه و اثبات شده است، برخاسته از اغراض سیاسی می‌دانند. همین رویه باعث شده است تا مجموعه مدیریتی دولت، تجربه‌های شکست خورده را همواره تکرار کنند و هزینه‌های فراوانی بر اقتصاد و جامعه ایران تحمیل نمایند.

روزنامه جمهوری اسلامی معتقد است این‌ها همه در حالی است که طی سه دهه گذشته، کشور تجربه تحریم‌ها، کاهش درآمدهای نفتی و ارزی و محدودیت‌های تجاری را بارها از سر گذرانده است و هر بار نیز مدیران وقت با بهره گیری از روش‌های موفقی توانسته اند، تحریم‌ها را دور بزنند و آثار زیان بار آنها را تا حدود زیادی خنثی کنند. تحریم‌های فعلی نیز نه از نظر دامنه و نه از نظر نوع چندان تفاوتی با تحریم‌های پیشین ندارد با این تفاوت که کشور در حال حاضر از ظرفیت‌های بسیار بیشتری برای ایستادگی در برابر این تحریم‌ها برخوردار شده است اما متأسفانه مدیران فعلی چندان تمایلی به استفاده از تجارب مدیران قبلی و بهره گیری از توان کارشناسی بخش خصوصی کاربلد ندارند و همین مسئله باعث شده است تا هزینه‌های تحریم افزایش یابد و با هم افزایی با اشتباهات مدیریتی، شرایط را برای کشور و مردم دشوارتر کرده است.

مانلی فخریان در صفحه آخر کلیک بهار نوشته: اینـــکه از قدیـــم می‌گفــتند فــلانی «کفگیرش به ته دیگ خورده» یا فلانی «پولش از پارو بالا می‌رود» را واقعا باید با طلا نوشت. این روزها این حکایت‌ها زیر پوست شهر می‌دود. اگر چند قدمی در همین شهر در میان مردم بگردیم هم کف‌گیر به ته دیگ خورده زیاد می‌بینیم و هم کفگیر به ته دیگ نخورده و پول از پارو بالا رفته... حالا اینکه چرا و چطور این آدم‌ها به اینجا رسیده‌اند را ما نمی‌دانیم.

به نوشته این مقاله:حالا که بسیاری از جنس‌ها قیمت روز قبل را ندارند و برخی از قیمت‌ها هر ثانیه زمین تا آسمان با یکدیگر متفاوت می‌شوند شاید یکی از سوالاتی که برای همه پیش می‌آید این است که در میان این همه هیاهوی قیمت‌ها چه کسی برنده است و چه کسی بازنده.

و خلاصه این که: بهترین راه برای رسیدن به پاسخ این سوالات این است که چند ساعتی میان مردم شهر بچرخیم و از آنها بپرسیم اصلا نظرشان در این‌باره چیست؟

پوریا عالمی‌ در ستون کلیک نشر اکاذیب روزنامه قانون نظر رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار را نقل کرده که با توجه به قیمت بالای هندوانه بهتر است مردم نارنگی بخورند و بعد اشاره کرده که چند وقت پیش هم در مشهد گفته شده بود: «با توجه به گرانی مرغ، مردم به جای مرغ، اشکنه بخورند و آقای احمدی‌نژاد هم وقتی سکه کشید بالا، گفته بود: «سکه خوردنی نیست و فقط به درد هدیه دادن می‌خورد.

به نوشته این طنزنویس: جای نگرانی است که کم کم دارد رسم می‌شود هر چیزی گران شد مردم به جای آن یک چیز دیگر بخورند. چون با این وضعی که ما می‌بینیم چیز جایگزین هم پس‌فردا گران می‌شود و آدم جای آن چیز باید یک چیز دیگر بخورد. همین‌طوری پیش برود آدم نمی‌فهمد چی را به جای چی می‌خورد.

ستون نشر اکاذیب بعد گفتگوئی را نقل کرده:

- ها کن ببینم. چی خوردی؟ :

- هااااا

- پس چیزی خوردی؟

- نه به جان شما. ما می‌خواستیم آب هندوانه بخوریم، گفتند گران شده. جاش چیز ریختند خوردیم.

کارتون روز

کار پیام برومند، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.