وزیر بهداشت: تهرانی‌ها اگر می‌توانند از تهران خارج شوند

به روز شده:  10:49 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391
آلودگی هوا تهران

به گفته مسئولان آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق است

با ادامه روند رو به افزایش آلوگی هوای تهران، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران اعلام کرد: "اگر تهرانی‌ها امکان خروج از پایتخت را دارند، بهتر است در این شرایط آب و هوایی از تهران خارج شوند."

در پی افزایش آلودگی هوا در تهران، این شهر در روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه، و فردا، چهارشنبه، تعطیل است، اما به گفته کارشناسان محیط زیست و مسئولان بهداشتی، این تعطیلات هنوز نتوانسته آلودگی هوا تهران را کاهش دهد.

وزیر بهداشت ایران درگفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، همچنین از کودکان، افراد سالمند و افراد دارای مشکلات قلبی، عروقی و ریوی خواست در خانه بمانند و افزود: "بیمارستان‌ها در ایام آلودگی هوا فعالند و خدمات لازم را به بیماران ارایه خواهند داد. همچنین اتوبوس-آمبولانس‌های وزارت بهداشت به منظور خدمت‌رسانی به نیازمندان در میادین مستقر شده‌اند."

مرتضی تمدن، استاندار تهران روز گذشته اعلام کرد که آلودگی هوا تهران ناشی از وجود "ذرات معلق است." وزیر بهداشت امروز با تاکید بر وجود ذرات معلق در هوا، گفت: "ماسک‌های معمولی تاثیری در جلوگیری از ورود ذرات گرد وغبار ندارد."

به گفته خانم دستجردی ساکنان تهران لازم است از ترددهای غیرضرور خودداری کنند، چرا که اکنون آلاینده‌های هوا در وضعیت ناسالم قرار دارد.

آمارها نشان می‌دهد با تغییر روند مقابله با آلودگی هوا در تهران تعداد روزهای آلوده پایتخت هر سال بیشتر شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا تعداد روزهایی که ساکنان تهران هوای ناپاک به ریه‌های خود فرستاده‌اند در شش سال گذشته به شدت افزایش داشته و در سال ۱۳۹۰ به اوج خود یعنی ۲۱۸ روز رسیده است.

در این سال ۱۴۴ روز کیفیت هوا در شرایط سالم و تنها سه روز در شرایط پاک بوده است.

درسال‌های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهر‌ها شده بود، اما در دو سال گذشته این پدیده شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.