احمدی‌نژاد: تحریم‌ها را دور می‌زنیم

به روز شده:  11:30 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391

محمود احمدی نژاد آخرین ماه های دوران ریاست جمهوری اش را طی می کند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران گفته است که این کشور تحریم های وصع شده از سوی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده علیه برنامه های اتمی ایران را "دور خواهد زد."

آقای احمدی نژاد که آخرین ماه های دور دوم ریاست جمهوری خود را طی می کند، روز سه شنبه چهاردهم آذر (چهارم دسامبر) در اصفهان سخنرانی کرده و گفته "ملت ایران نه تنها تحریم ها را دور می زند بلکه بر تحریم ها سوار می شود."

رئیس جمهور ایران در این سخنرانی به کشورهای غربی در تحریم ایران تاخته و گفته "ممکن است که دشمنان در طراحی های خود چند قدم پیش آیند اما ملت ایران نشان داده است آنها را به گونه ای عقب می راند که تا درون مرزهایشان ادامه یابد."

'آمریکا از حکومت مستبد علیه ملت ایران حمایت کرد'

اخیرا مقام های ایرانی برخلاف تبلیغات پیشین منابع دولتی، تاثیر تحریم های اعمال شده بر اقتصاد ایران را تایید کرده‌اند.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی تازه خود نقل قولی از خود را در "دیدارش با سفرای کشورهای اروپایی" تکرار کرده و گفته است: " خطاب به سفرای اروپایی گفتم که آمریکا از حکومت مستبد علیه ملت ایران حمایت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علیه ملت ما اقدام کرد."

"خطاب به سفرای اروپایی گفتم که آمریکا از حکومت مستبد علیه ملت ایران حمایت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی علیه ملت ما اقدام کرد"

محمود احمدی‌نژاد

آقای احمدی نژاد در هفته های اخیر به خصوص پس از آخرین سفرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به طور مکرر از آمادگی برای مذاکره مستقیم با آمریکا سخن گفته و اعلام کرده که پرونده اتمی ایران از یک موضوع حقوقی به یک موضوع سیاسی تبدیل شده و باید میان ایران و آمریکا حل و فصل شود.

اتحادیه اروپا از اوایل تابستان سال جاری تحریم نفت ایران را به اجرا گذاشت و اخیرا خرید گاز ایران را هم تحریم کرده است.

منبع اصلی و عمده درآمد دولت ایران، از محل فروش نفت خام است. در چنین شرایطی با تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، درآمدهای این کشور به شکل بی سابقه ای کاهش یافته و دریافت پول نفت صادراتی موجود هم به دلیل تحریم بانک مرکزی با دشواری رو به رو است.

در مواردی ایران در برابر فروش انرژی از جمله به ترکیه به جای پول نقد، طلا دریافت می کرده که اخیرا سنای آمریکا با تصویب طرحی، تمهیداتی را برای منع مبادله گاز ایران با طلای ترکیه در نظر گرفته است.

دولت ایران اعلام کرده که لایحه بودجه سال آینده خورشیدی "به شدت انقباضی" خواهد بود و به جای درآمد نفت، به عواید مالیاتی متکی خواهد بود هر چند تمامی اجزای اقتصاد ایران، از جمله منشا عواید مالیاتی به درآمدهای نفتی وابسته است.

تحریم های بین المللی علیه ایران، به دنبال خودداری این کشور از اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل وضع شده که خواستار توقف غنی سازی اورانیوم است.

برخی از چهره های غیردولتی و فعال در زمینه مسائل درمانی و بهداشتی ایران می گویند که تحریم ها بر واردات دارو به خصوص داروهای مربوط به بیماری های خاص تاثیر منفی گذاشته و بحرانی برای بیماران و خانوادهایشان ایجاد کرده است.

آیت الله علی خامنه ای تحریم ها را "غیرمنصفانه و وحشیانه" خوانده اما مقام های ایرانی می گویند به هیچ وجه دست از غنی سازی اورانیوم برنخواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.