نسرین ستوده اعتصاب غذای خود را شکست

به روز شده:  17:57 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391
نسرین ستوده

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، دیروز در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که بعضی از همبندی‌های خانم ستوده گفته‌اند که "دو روز است بدنش مایعات را هم قبول نمی‌کند"

نسرین ستوده، زندانی سیاسی ایرانی که در اعتراض به ممنوع الخروج شدن دختر نوجوانش، در زندان اوین اعتصاب غذا کرده بود، با لغو این ممنوعیت اعتصاب غذای خود را شکست.

به نوشته سایت خبری کلمه، نزدیک به مخالفان دولت ایران، رضا خندان، همسر خانم ستوده و چند تن از فعالان حقوق زنان با تعدادی از نمایندگان مجلس دیدار کرده و موضوع از طریق آنها به رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ایران منتقل شده بود و در نتیجه "محدودیت های قضایی" از مهراوه خندان، دختر خانم ستوده برداشته است.

خانم ستوده از ۴۹ روز پیش اعتصاب غذا کرده بود و ادامه این اعتصاب، موجب ابراز نگرانی شدید فعالان حقوق بشر و برخی نهادهای بین المللی راجع به وضعیت سلامت وی شده بود.

رضا خندان، همسر خانم ستوده، دو روز پیش در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که در آخرین ملاقاتی که با همسر خود داشته، وی را به شدت لاغر دیده است.

همسر خانم ستوده تاکید کرد که وقتی با بعضی از همبندی‌های او صحبت کرده است، گفته‌اند که "دو روز است بدنش مایعات را هم قبول نمی‌کند".

آقای خندان افزود: "اکنون وضعیت جسمی‌اش به حدی رسیده است که بعید می‌دانم تا ملاقات بعدی بتواند سرپا باشد. سرگیجه، اختلال بینایی، عدم‌تعادل در راه رفتن و فشار پایین (خون) علائم هشدار دهنده وخامت حال اوست."

"اعتصاب غذای این وکیل مدافع پس از آن آغاز شد که در تابستان امسال گزارش شد که دادسرای تهران در نامه‌هایی به رضا خندان، همسر، و مهراوه، دختر خانم ستوده، به آنها اعلام کرده است که از ایران کلیک ممنوع‌الخروج شده‌اند"

دیروز محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته بود که اگر مسائل مطرح شده درباره وضعیت خانم ستوده صحت داشته باشد، نمایندگان مجلس از وزیر دادگستری خواهند خواست در این باره توضیح دهد.

اعتصاب غذای این وکیل مدافع پس از آن آغاز شد که در تابستان امسال گزارش شد که دادسرای تهران در نامه‌هایی به رضا خندان، همسر، و مهراوه، دختر خانم ستوده، به آنها اعلام کرده است که از ایران ممنوع‌الخروج شده‌اند.

به دنبال بی نتیجه ماندن پیگیری‌های قضایی برای مشخص شدن دلیل ممنوع‌الخروجی مهراوه، خانم ستوده از روز ۲۵ مهرماه اعلام کرد که دست به اعتصاب غذا می زند.

خانم ستوده از سوی دادگاه اولیه به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

دادگاه تجدیدنظر در شهریور امسال دوره محکومیت نسرین ستوده را به شش سال زندان، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و ۱۰ سال ممنوعیت خروج از کشور کاهش داد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.