سپاه پاسداران: آمریکا شکار پهپاد خود توسط ایران را تایید خواهد کرد

به روز شده:  18:50 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391
اسکن‌ایگل

ارتش آمریکا گفته که هیچ یک از "هواپیماهای بدون سرنشین فعال" آن کشور مفقود نشده است

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، در واکنش به موضع گیری دیروز یک مقام نظامی آمریکا در رد ادعای شکار یک هواپیمای بدون سرنشین آن کشور توسط ایران گفت: "آمریکا دیر یا زود شکار پهپاد را تایید می کند."

به گزارش خبرگزاری تازه تاسیس تسنیم، آقای شریف امروز چهارشنبه ۱۵ آذر (۵ دسامبر) اظهار داشت: "به فرمانده آمریکایی توصیه می‌کنم که یک بار دیگر پهپادهایش را به طور دقیق شمارش کند."

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران دیروز گفته بود که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی از نوع "اسکن‌ایگل" پس از ورود به حریم هوایی ایران، توسط یگان های پدافندی این نیرو "گرفتار و در اختیار گرفته شده است".

ساعاتی پس از اعلام این خبر، سخنگوی مرکز فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا اظهار داشت که هیچ یک از "هواپیماهای بدون سرنشین فعال" آن کشور مفقود نشده است.

در واکنشی جداگانه، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت هیچ گونه شواهدی در دست نیست که ادعای ایران در مورد سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را تایید کند.

دیروز همچنین علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران گفت که این کشور "قبلاً به این گونه اقدامات آمریکایی‌ها رسماً اعتراض و اعلام کرده که از حدود و ثغور خود به هر وسیله ممکن دفاع خواهد کرد".

آقای صالحی افزود: "آنان ادعا می‌کردند در حریم ما حضور ندارند، [اما] این پهپاد سندی در اختیار ما است که از آن برای پیگیری حقوقی تجاوز آمریکایی‌ها در مراجع بین‌المللی استفاده می‌کنیم."

'مدارک قطعی داریم'

"ما مدارکی قطعی در دست داریم داریم که نشان می دهد که هواپیمای بدون سرنشینی که در اختیار گرفته ایم، متعلق به آمریکاست"

اسماعیل کوثری رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران

امروز اسماعیل کوثری رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، به خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس گفت: "ما مدارکی قطعی در دست داریم که نشان می‌دهد هواپیمای بدون سرنشینی که در اختیار گرفته ایم، متعلق به آمریکاست."

وی با تاکید بر اینکه "هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از یک کشتی جنگی برخاسته بود" اظهار داشت: "آمریکایی ها چاره ای جز تایید اینکه یکی از هواپیماهای بدون سرنشین آنها مفقود شده ندارند."

منابع خبری ایران خبر سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین را به طور گسترده منتشر کرده اند و امروز، ۲۰۵ نفر از نمایندگان مجلس نهم، با امضای بیانیه‌ای از "اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شکار پهپاد آمریکایی" تشکر کرده اند.

تلویزیون ماهواره ای عرب زبان "العالم" متعلق به دولت ایران، روز گذشته تصویری از فرماندهان سپاه پاسداران را در حال بازرسی از یک فروند هواپیمای بدون سرنشین نشان داد، در حالی‌که این هواپیما سالم به نظر می رسید.

به گزارش منابع خبری ایران، این هواپیمای بدون سرنشین "در روزهای اخیر" به عملیات گشت زنی و جمع آوری اطلاعات مشغول بوده است.

رمضان شریف در مصاحبه اخیر خود، در واکنش به این سئوال که "گفته می‌شود که این پهپاد در ماه‌های اخیر شکار شده است"، به ذکر این پاسخ بسنده کرده که "این اتفاق در منطقه خلیج فارس رخ داده است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.