'بیش از ۲۲ میلیون نفر در ایران در شهرهای آلوده زندگی می کنند'

به روز شده:  19:41 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391
پورمحمدی

مصطفی پورمحمدی عملکرد برخی دستگاه های عمومی در ارتباط با آلودگی هوا را به "خودکشی" تشبیه کرده است

مصطفی پور محمدی، رئیس سازمان بازرسی کشور، گفت که در ایران، "۲۲ و نیم میلیون نفر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند."

آقای پورمحمدی روز پنجشنبه ۱۶ آذر (۶ دسامبر) در نشست شورای عالی استان‌ها در تهران، عملکرد برخی دستگاه های عمومی در زمینه آلودگی هوا را "خودکشی" دانست و افزود: "چه کسی مسئول و پاسخگوی آلودگی هواست؟"

با افزایش آلودگی هوا در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران، رسانه ها و تعدادی از مسئولان، عملکرد دستگاه های عمومی را در این زمینه مورد انتقاد قرار داده اند.

رئیس سازمان بازرسی کشور در سخنان اخیر خود گفته است: "شهرداران با شعار توسعه به دنبال جاده سازی هستند و خودروسازان با شعار تولید ملی به صورت بی‌رویه خودرو تولید می‌کنند و پایگاه‌های سوخت با استدلال بالا بردن سرعت تولید، سوخت با کیفیت پایین تولید می‌کنند."

وی افزوده است: "آیا ما تلاش می‌کنیم زودتر بمیریم و زودتر بیمار شویم و قصد داریم با پول خودمان خودکشی کنیم؟ این در حالی است که ما یک کشور ثروتمند هستیم و باید ثروت خود را صرف خوبی خود بکنیم."

این اظهارات در شرایطی بیان شده که در پی افزایش آلودگی هوا در تهران طی روزهای گذشته، ادارات و مدارس تهران در دو روز سه شنبه و چهارشنبه تعطیل شده بودند.

"چه کسی مسئول و پاسخگوی آلودگی هواست؟"

مصطفی پورمحمدی

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا (وابسته به شهرداری تهران) تعداد روزهایی که ساکنان تهران هوای ناپاک تنفس کرده اند، در شش سال گذشته به شدت افزایش داشته و در سال ۱۳۹۰ به اوج خود یعنی ۲۱۸ روز رسیده است.

بنا به گزارش منابع رسمی، به موازات افزایش آلودگی در تهران، در تعدادی از دیگر شهرهای ایران نیز میزان آلودگی هوا به میزان قابل توجهی بیشتر شده است.

یکی از دلایل افزایش آلودگی در برخی شهرها و به ویژه شهرهای جنوبی و غربی ایران، افزایش گرد و غبار معلق در هوا، در سال های اخیر بوده است.

به گفته کارشناسان این نوع آلودگی در دو سال گذشته شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.