یک کارگر در حادثه ساختمانی در تهران کشته شد

به روز شده:  12:19 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

سقوط کارگری از ساختمان پنج طبقه در تهران در تیرماه امسال، عکس از خبرگزاری مهر

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش می‌دهد که امروز صبح ١٦ آذر (٦ دسامبر)، یک حادثه ساختمانی در محله خاک سفید، در شرق تهران، به کشته شدن یک کارگر و زخمی شدن چهار کارگر دیگر انجامیده است.

این حادثه در یک مغازه اتفاق افتاده و خبرگزاری ایلنا می‌گوید کارگران حادثه‌دیده از شهروندان افغانستان بوده‌اند.

ایلنا می‌گوید یکی از این پنج کارگر تا گردن در خاک و ماسه فرو رفته بوده و اهالی محل دو نفر از آنان را پیش از رسیدن ماموران آتش‌نشانی نجات داده‌اند.

به گفته ایلنا چهار کارگر دیگر دچار "جراحات شدیدی" شده‌اند و هم اکنون در بیمارستان بستری هستند.

'سودجویی جان کارگران را به خطر نیندازد'

روز گذشته وبسایت کلمه، از تریبون‌های عمده مخالفان دولت، خبر داد که پنج تشکل کارگری ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به افزایش حوادث کار در ایران هشدار داده‌اند.

در این بیانیه آمده: "حوادث کار دومین عامل مرگ و میر در ایران بعد از تصادفات است" و عدم رعایت ملاحظات ایمنی و تصویب و اجرای قوانین حمایتی لازم "جنایت علیه نیروی کار" توصیف شده است.

این بیانیه "ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری قدرتمند" را راه تامین حقوق کارگران و بهبود شرایط کار دانسته است.

سندیکای کارگران شرکت واحد، اتحادیه نیروی کار پروژه‌ای، سندیکای فلزکار مکانیک، هیات موسس سندیکای کارگران نقاش و کانون مدافعان حقوق کارگر، امضاکنندگان این بیانیه، تشکل‌هایی هستند که دولت ایران آنها را به رسمیت نمی‌شناسد.

وبسایت کلمه از قول اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور نقل کرده که "تنها در سال گذشته ۱۵۰۷ نفر بر اثر حوادث کار" کشته شده‌اند.

سازمان بین‌المللی کار (ILO) می‌گوید هر ۱۵ ثانیه یک کارگر جان خود را بر اثر حادثه مرتبط با کار از دست می‌دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.