احمدی مقدم: ماهواره، ریشه بیشتر جرایم ایران است

به روز شده:  15:31 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

جمع‌آوری ماهواره در شرق تهران در زمستان سال گذشته، عکس از خبرگزاری مهر

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، می‌گوید تماشای برنامه‌های ماهواره‌های خارجی ریشه بیشتر جرایمی است که در ایران رخ می‌دهند.

آقای احمدی مقدم گفت: "بیشتر جرایمی که در کشور رخ می‌دهند، اعم از اخلاقی، قتل، فحشا و مواد مخدر ریشه در ماهواره دارد." او افزود: "ما باید از انتشار فرهنگ بیگانه جلوگیری کنیم."

مقامات ایرانی دسترسی به برنامه‌های ماهواره‌ای را مرتبا محدود می‌کنند. پلیس ایران هر از چندی با ورود به خانه‌های شهروندان ایرانی، بشقاب‌ها و رسیورهای ماهواره را جمع می‌کنند. همچنین نگهداری و استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای جریمه دارد.

جمهوری اسلامی همچنین متهم است که با ارسال پارازیت، در پخش برنامه‌‎های شبکه‌های ماهواره‌ای اختلال ایجاد می‌کند.

آقای احمدی مقدم گفته است که برای مقابله با ماهواره باید رادیو و تلویزیون ایران برنامه‌های متنوع‌تری تولید و پخش کنند تا مردم "کمتر به سمت و سوی ماهواره و کانال‌های بیگانه بروند و از ترویج فرهنگ بیگانه در کشور جلوگیری شود."

فرمانده پلیس ایران گفته است که مبارزه با ماهواره در ایران "بی‌تاثیر نبوده" و استفاده‌کنندگان از ماهواره به تدریج کاهش یافته‌اند.

آقای احمدی مقدم از کاهش قاچاق مواد مخدر به ایران خبر داده

آقای احمدی مقدم همچنین گفته است که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران ٣٠درصد کم شده است.

او گفته است که احساس امنیت در ایران ٢٠درصد بالا رفته است.

آقای احمدی‌مقدم همچنین درباره برکناری فرمانده پلیس فتای تهران گفته است که او را زیر فشار رسانه‌ای برکنار نکرده است.

سرهنگ محمدحسن شکریان، رییس پلیس فتای ایران، در جریان رسیدگی به پرونده ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویسی که به هنگام بازداشت به طور مشکوکی درگذشت و خانواده‌اش می‌گویند به دست ماموران کشته شده، اخیرا از کار برکنار شد.

فرمانده پلیس ایران گفته: "درست نیست تا اتفاقی افتاد بگوییم فلانی باید استعفا بدهد یا برکنار شود."

او همچنین با دفاع از عملکرد ماموران پلیس ایران گفته رفتار بد ماموران مورد تایید نیست اما: "یک بار بیایید لباس مبدل بپوشید، کنار مامور ما بایستید اگر تا بعد از ظهر مردم را کتک نزدید ما قبول می‌کنیم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.