بیانیه مشترک عفو بین‌الملل و شیرین عبادی: به سرکوب دانشجویان پایان دهید

به روز شده:  17:41 گرينويچ - پنج شنبه 06 دسامبر 2012 - 16 آذر 1391

دانشجویان ایران از جمله گروه‌های منتقدی هستند که در سال‌های اخیر، برخورد با آنها همواره خبرساز بوده است

عفو بین‌الملل به همراه شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، و دو سازمان حقوق بشری دیگر ایرانی با صدور بیانیه‌ای از ایران خواسته است که به سرکوب دانشجویان پایان داده و دانشجویان زندانی را آزاد کند.

در این بیانیه آمده است که "ده‌ها دانشجوی ایرانی به جرم استفاده از حق خود در ابراز عقیده و آزادی تشکل و تجمع پشت میله‌های زندان به سر می‌برند و بسیاری دیگر نیز به همین دلیل از ادامه تحصیل بازمانده‌اند."

سازمان عدالت برای ایران، که دفتر آن در لندن است، و شورای دفاع از حق تحصیل، که چند تن از اعضای آن در زندان های ایران به سر می‌برند، در کنار عفو بین‌الملل و شیرین عبادی این بیانیه را امضا کرده‌اند.

این بیانیه می‌گوید دانشجویان ایرانی که در زندان به سر می‌برند با اتهامات مبهمی که نمی‌توان جرم قلمدادشان کرد مواجه بوده‌اند.

نسیم سلطان بیگی، فعال دانشجویی چپ‌گرا که حبس سه ساله خود را می‌گذراند، رشید اسماعیلی، از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت و لوا خانجانی، دانشجوی بهایی محروم از تحصیل و محکوم به دو سال حبس از جمله چهره‌هایی هستند که در بیانیه اخیر به آنها اشاره شده است.

همچنین در این بیانیه گفته شده عباس خسروی فارسانی به دلیل انتشار مطالب انتقادی درباره رهبران ایران بازداشت و از تکمیل دکترای خود منع شده است.

این بیانیه علاوه بر دانشجویانی که به تازگی با فشارهای مقامات امنیتی و قضایی مواجه بوده‌اند، به مجید دری، بهاره هدایت، مجید توکلی و ضیا نبوی، به عنوان دانشجویانی که دچار محکومیت‌های سنگین شده‌اند پرداخته است.

بیانیه خانم عبادی و این سه سازمان حقوق بشری همزمان با ١٦ آذر، روز دانشجو در ایران، صادر شده است.

در ١٦ آذر سال ١٣٣٢ و همزمان با سفر ریچارد نیسکون، معاون رییس جمهور وقت ایالات متحده به ایران، دانشجویان دانشگاه ایران تجمعات اعتراضی ترتیب دادند که سرکوب آن توسط نیروهای امنیتی به کشته شدن سه دانشجوی طرفدار جبهه ملی و حزب توده انجامید.

کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور، که از تشکل‌های عمده مخالفان بود این روز را روز دانشجو نامید و از آن پس دانشجویان ایرانی در این روز به گرامیداشت سه دانشجوی کشته شده می‌پردازند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.