مخالفت رئیس بسیج با پی گیری 'لغو تحریم‌ها' در مذاکرات هسته ای

به روز شده:  13:48 گرينويچ - جمعه 07 دسامبر 2012 - 17 آذر 1391
نقدی

محمدرضا نقدی جمهوری اسلامی ایران را در معرض "تهدید اقتصادی" دانسته است

محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: "اگر بنده به جای مسئولان بودم به هیچ‌ وجه در مذاکرات هسته‌ای شرط لغو تحریم‌ها را نمی‌گذاشتم بلکه به دشمن می‌گفتم تا می‌توانید ما را تحریم کنید."

آقای نقدی در سخنرانی خود پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، افزود که تحریم باعث شناخته شدن "ظرفیت‌های نهفته" می شود و ابراز امیدواری کرد که تحریم های نفتی وضع شده علیه ایران باعث "قطع وابستگی به فروش نفت خام" شود.

این سخنان در شرایطی بیان می شود که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، چهارشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت که کشور امسال به "خشکسالی مالی" برخورد کرده و از وضع تحریم علیه جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

درآمدهای نفتی ایران، که منبع اصلی تامین بودجه آن کشور است، از تابستان امسال و به دنبال وضع تحریم های جدید غرب بر سر برنامه هسته ای آن کشور، به شدت کاهش یافته و دولت اعلام کرده که لایحه بودجه سال آینده خورشیدی "به شدت انقباضی" خواهد بود.

آیت الله علی خامنه ای تحریم های وضع شده را "غیرمنصفانه و وحشیانه" خوانده و توصیه کرده که دستگاه های حکومتی با در پیش گرفتن "اقتصاد مقاومتی"، به تدوین سازوکارهای اقتصادی ویژه ای برای مقابله با فشارهای غرب بپردازند.

در همین زمینه، محمدرضا نقدی در سخنان امروز خود، جمهوری اسلامی را در معرض "تهدید اقتصادی" دانسته و راه مقابله با آن را پی گیری اقتصاد مقاومتی عنوان کرده است.

"رئیس مجلس ایران، چهارشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت که کشور امسال به "خشکسالی مالی" برخورد کرده و از وضع تحریم علیه جمهوری اسلامی انتقاد کرد"

آقای نقدی گفته است که نتایج بررسی های "کارشناسان و اساتید" بسیج در مورد اقتصاد مقاومتی به زودی به اطلاع مردم خواهد رسید و پیشنهاد کرده جمهوری اسلامی از کشورهایی که به "مقدسات آن توهین می کنند" کالا نخرد.

علی لاریجانی هم از "افت شدید" بودجه عمرانی ایران سخن گفته و در بخش دیگری از اظهارات خود، از اینکه دولت آمریکا همزمان با اعلام آمادگی برای گفتگو، ایران را تحت تحریم اقتصادی قرار می دهد انتقاد کرده است.

وی در عین حال گفته که "کسی مخالف مطرح کردن پیشنهاد آمریکایی‌ها نیست" و افزوده است: "آنها اگر پیشنهاد و رویکرد عاقلانه‌ای دارند می‌توانند آن را در ۱+۵ مطرح کنند".

در هفته های گذشته، برخی از مقام های حکومت ایران، مذاکره با آمریکا برای کاهش فشارهای غرب را قابل بررسی دانسته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.