وزیر بهداشت ایران: بانک مرکزی ارز مورد نیاز واردات دارو را تامین‌ کند

به روز شده:  09:42 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، در گفتگو با خبرنگاران از بانک مرکزی ایران خواست تا ارز مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تامین کند.

خانم دستجردی گفته است هیچ ممنوعیتی برای ورود اقلام دارویی، مواد اولیه تولید دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد و تنها مشکل در این زمینه تخصیص ارز در داخل کشور و نقل و انتقال پول در داخل کشور است.

وزیر بهداشت افزود: "می‌توانیم مشکلات نقل و انتقال پول در خارج را از طرق غیررسمی دور بزنیم، اما راهی برای دور زدن مشکل تخصیص ارز در داخل نداریم."

هشدارها درباره وضعیت بازار دارو در ایران، از اواسط امسال بالا گرفته است.

ایران از شهریور با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ریال روبه رو است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده که ایران در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شود.

مقامات بهداشتی بانک مرکزی را متهم می‌کنند که ارز لازم را برای واردات دارو تامین نمی‌کند.

خانم دستجردی می‌گوید بانک مرکزی تنها یک سوم ارز تخصیص‌یافته به واردات دارو را تامین کرده، که همین یک سوم هم از شهریور ماه در اختیار وزارت بهداشت و واردکنندگان قرار گرفته است.

او هشدار داده است: "علت کمبود و نبود دارو همین تاخیر است و اگر تعلل صورت بگیرد و باز هم زمان را از دست بدهیم به شدت مشکل خواهیم داشت."

وزیر بهداشت ایران اظهار امیدواری کرده که دو و نیم میلیارد دلار لازم برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی تا پایان امسال در اختیار شرکت‌های خصوصی و دولتی وارد کننده دارو قرار بگیرد.

به گفته خانم دستجردی وزارت بهداشت ایران در حال حاضر داروهایی را که در بازار ایران نایاب می‌شوند "از طرق غیر رسمی" تهیه می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.