برادر مهدی هاشمی فایل صوتی منتسب به او را 'ساختگی' خواند

به روز شده:  14:14 گرينويچ - 09 دسامبر 2012 - 19 آذر 1391

آقای هاشمی یک روز پس از بازگشت به ایران بازداشت شد

محسن هاشمی، برادر مهدی هاشمی، در گفتگو با روزنامه آرمان روابط عمومی گفت که فایل صوتی منتسب به برادرش ساختگی است.

او گفت: "این نوار از نظر من، مهدی و بقیه اعضای خانواده کذب و ساخته شده است."

محسن هاشمی گفته است که "سازندگان این نوار" با مونتاژ صداهای پراکنده‌ای که احتمالا از برادرش داشته‌اند و همچنین تقلید صدای او، "معجونی را به عنوان صدای ضبط‌شده مهدی" ساخته‌اند.

مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی است که از حدود دو ماه و نیم پیش در ایران در بازداشت به سر می برد.

در روزهای گذشته فایل صوتی مکالمه‌ای در سایت‌های فارسی‌زبان مختلف منتشر شده که گفته می‌شود میان نیک‌آهنگ کوثر، کاریکاتوریست ایرانی مخالف جمهوری اسلامی، و مهدی هاشمی انجام شده است.

آقای کوثر دست داشتن در انتشار این فایل را تکذیب می کند. او می گوید که بعضی گفتگوهای تلفنی خود با آقای هاشمی را "برای ثبت، و بررسی مجدد ادعاها، بعد از گذر زمان" ضبط کرده بود، اما بعد صداهای ضبط شده را به حکم قانون در اختیار وکلای دو طرف پرونده شکایت هوشنگ بوذری از مهدی هاشمی قرار داد.

در مکالمه منتسب به مهدی هاشمی، او آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را "دیکتاتور" و "غیرقابل‌کنترل" می‌خواند و از ضرورت فشار آوردن به او سخن می‌گوید.

اما محسن هاشمی در گفتگو با روزنامه آرمان روابط عمومی گفته است که برادرش "علاقه زیادی به نظام و کشورش دارد... نوار ساخته‌شده و مشکوک است."

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای هاشمی نیز در گفتگو با خبرگزاری ایلنا این فایل را "جعلی" دانسته است.

آقای علیزاده طباطبایی همچنین از تمدید قرار بازداشت موکلش به مدت دو ماه دیگر خبر داده است.

مهدی هاشمی پس از بازگشت از انگلستان به ایران بازداشت شد.

مقام‌های قضایی ایران او را به دست داشتن در اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ متهم کرده‌اند. همچنین برخی رسانه های محافظه‌کار به او اتهام فساد مالی می‌‎زنند.

برخی ناظران بازداشت آقای هاشمی را، که همزمان با اجرای حکم زندان فائزه هاشمی، خواهر او بود، بخشی از تلاش‌های هواداران آیت‌الله خامنه‌ای برای اعمال فشار به اکبر هاشمی رفسنجانی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت، ارزیابی می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.