'وضعیت جسمی سه دانش‌آموز پیرانشهری مناسب نیست'

به روز شده:  13:43 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391
دانش‌آموز حادثه دیده

دانش‌آموزانی که دچار سوختگی با درصد بالا هستند در بیمارستان سینا تبریز بستری شده‌اند

رسول خضری، نماینده پیرانشهر امروز دوشنبه ۲۰ آذرماه در مجلس اعلام کرد: "وضعیت جسمانی سه دانش آموز دیگر حادثه مدرسه شین آباد مناسب نیست. آنها با اتصال به دستگاه و تنفس مصنوعی در قید حیات هستند."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای خضری با اشاره به درگذشت سیران یگانه، دانش آموز ۱۰ ساله در بیمارستان سینا تبریز گفت: "هم اکنون ۱۴ دانش آموز در بیمارستان سینا هستند، که سه تن از این دانش‌آموزان با اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی زنده هستند."

این نماینده مجلس همچنین گفته که در تماس با مسوولان بیمارستان امام خمینی ارومیه مشخص شده که سه دانش آموز این بیمارستان امروز مرخص می‌شوند.

یکی از دانش‌آموزان آسیب دیده در حالیکه به سختی سخن می‌گفت، در مصاحبه ویدئویی با سایت خبرآنلاین گفت: "آتش همه جا را گرفته بود. نمی تونستیم بیرون بریم. آقایی اومد شیشه را شکوند. خانم معلم از پنجره رفت بیرون. آتش همه جا را گرفته بود، ما رو از پنجره بردن بیرون."

حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران که روز گذشته در مجلس ایران حضور داشت، معلم مدرسه را در بروز سانحه آتش سوزی مقصر دانست و گفت: "معلم در هنگام آتش سوزی به جای خارج کردن دانش آموزان به کمک سرایدار تلاش کرده تا بخاری را از کلاس خارج کند، اما دستشان سوخته و بخاری را مقابل کلاس رها کردند که این مسئله خروج دانش آموزان را با مشکل مواجه کرد."

اما امروز حسین مقدم،رئیس شورای شهر پیرانشهر با اشاره به اینکه معلم خود یکی از قربانی‌های این حادثه است، گفت: "نمی‌توان علت اصلی را بر گردن معلم انداخت. علت باید توسط کارشناسان مشخص شود."

آقای مقدم همچنین گفته هیچ اطلاعی درباره وضعیت سلامتی و تعداد دقیق حادثه‌دیدگان ندارد.

همچنین شاهین محمدصادقی نماینده کازرون و یکی از اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که علی لاریجانی به او و دو تن از نمایندگان پزشک پیرانشهر و ارومیه برای بررسی وضعیت دختران دانش‌آموز سانحه دیده در پیرانشهر ماموریت داده است.

به گفته آقای محمدصادقی،آقای لاریجانی به وی به عنوان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ماموریت داد که در راس هیاتی از پزشکان متخصص، به همراه رسول‌ خضری نماینده پیرانشهر و عابد فتاحی نماینده ارومیه از دانش‌آموزان سانحه دیدار داشته تا وضعیت آنها را از نظر کمکهای پزشکی بررسی کنند.

نماینده کازرون همچنین افزود: "براساس آنچه ما از همکارانمان در تبریز شنیدیم اقدامات پزشکی انجام شده متناسب با استانداردها بوده اما به هرحال در این سفر بررسی خواهیم کرد که اگر امکان کمکهای بیشتری در پایتخت وجود دارد دانش‌آموزان را به تهران منتقل کنیم."

این در حالی است که سجاد رضوی،مدیرکل نظارت بر درمان و اعتبار بخشی وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات درمانی انجام شده گفت: "درخواستی برای اعزام دانش آموزان به تهران مطرح نشده است."

در ادامه واکنش‌ها به حادثه آتش‌سوزی، هشتاد فعال سیاسی و مدنی، استاد دانشگاه و نمایندگان پیشین مجلس با تاکید بر محاکمه و عزل مسئولان محلی، در بیانیه ای خواستار استعفای وزیر آموزش و پرورش شدند.

این فعالان در بخشی از این بیانیه آورده‌اند: "تحصیل دانش آموزان در مدارس فرسوده، نمور و قدیمی، گنجاندن تعداد دانش آموز بیش از دو برابر ظرفیت استاندارد در هر کلاس، محرومیت از روش‌های نوین و استاندارد آموزشی، فقدان برنامه های کمک آموزشی، افت فاحش سطح دانش و آموزش کودکان و موارد دیگر همزاد همیشگی دانش آموزان کردستان بوده و هست."

در پی حضور آقای حاجی بابایی در مجلس و قانع نشدن نمایندگان از سخنان وی،برخی از نمایندگان مجلس خواهان استیضاح یا استعفای وزیر آموزش و پرورش شده‌اند.

چهارشنبه هفته گذشته کلاس چهارم دبستان دخترانه‌ای در روستای شین‌آباد دچار آتش‌سوزی شد که در پی آن ۲۸ نفر از دانش آموزان به دلیل سوختگی در بیمارستانهای امام خمینی ارومیه و سینای تبریز بستری هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.