محمد خاتمی: آزادی زندانیان سیاسی می‎تواند خطرات خارجی را کم کند

به روز شده:  18:58 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

محمد خاتمی دو دوره از سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ رئیس جمهور ایران بود

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران بار دیگر خواهان آزادی زندانیان سیاسی در این کشور شده و گفته از این اقدام "هم حکومت و هم مردم بهره مند خواهند شد."

وب سایت رسمی آقای خاتمی گزارش داده که او روز دوشنبه بیستم آذر (دهم دسامبر) با رضا خندان همسر نسرین ستوده حقوقدان زندانی دیدار و "از ادامه حصر و حبس نیروهای فعال و شایسته که نوعا در فعالیت های خود از چارچوب قانون و موازین خارج نشده اند" ابراز تاسف کرده است.

نسرین ستوده حقوقدان زندانی اخیرا به اعتصاب غذای طولانی خود خاتمه داده است. اعتصاب عذای خانم ستوده در اعتراض به ممنوع الخروج شدن دختر نوجوانش بود که با لغو این ممنوعیت، او هم اعتصاب غذای خود را به تازگی شکسته است.

"ایجاد فضای سالم و آزاد و آزادی همه زندانیان سیاسی و محصوران می تواند جو جامعه را تلطیف و خطرات و تهدیدهایی که از خارج بر جامعه تحمیل می شود رفع یا کم کند"

محمد خاتمی

در حال حاضر شماری از چهره های سیاسی که در میان آنها اعضای دولت یا مجالس پیشین ایران هم حضور دارند، زندانی هستند. میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات پیشین ریاست جمهوری ایران هم در بازداشت خانگی هستند.

تکرار یک خواسته: آزادی زندانیان سیاسی

آقای خاتمی در تازه ترین اظهار نظر درباره اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران گفته "ایجاد فضای سالم و آزاد و آزادی همه زندانیان سیاسی و محصوران می تواند جو جامعه را تلطیف و خطرات و تهدیدهایی که از خارج بر جامعه تحمیل می شود رفع یا کم کند."

پس از سرکوب اعتراض ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا شماری از چهره های سیاسی، امنیتی، قضایی و نظامی را به دلیل آنچه که مشارکت در سرکوب شهروندان ایرانی می خوانند، در فهرست تحریم های خود قرار داده اند.

همچنین شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گزارشگر ویژه‌ای را مامور بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران کرده است. احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر است و تاکنون در چند گزارش به این شورا، وضعیت حقوق بشر در ایران را "نگران کننده" توصیف کرده است.

در طی بیش از سه سالی که از انتخابات ریاست جمهوری ایران می گذرد شماری از شخصیت های شناخته شده این کشور از جمله آقای خاتمی خواستار خروج این کشور از "وضعیت امنیتی" شده‎اند.

رئیس جمهور پیشین ایران ابراز امیدواری کرده که "نه تنها به حقوق مسلم زندانیان احترام گذاشته شود، بلکه به سوی فضایی برویم که هیچ زندانی سیاسی در کشور نباشد."

اعتصاب عذای نسرین ستوده در اعتراض به ممنوع الخروج شدن دختر نوجوانش بود

آقای خاتمی در جریان این دیدار به خانواده ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویسی که در بازداشتگاه پلیس، درگذشت، تسلیت گفته و خواستار "پیگیری جدی این حادثه دلخراش شده است."

محمد خاتمی دو دوره از سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ رئیس جمهور ایران بود. او ابتدا برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هم اعلام آمادگی کرد اما به فاصله کوتاهی از اعلام نامزدی، انصراف داد.

شماری از چهره های سیاسی و مقام های نظامی ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله فرمانده کل سپاه از منتقدان آقای خاتمی و سیاست های او هستند.

از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که اعلام نتایج آن به اعتراضات گسترده شهروندان منجر شد، به نظر می رسد برخی از فعالیت های آقای خاتمی از جمله تلاش های بین المللی او برای پیگیری طرح گفت‌و‌گوی تمدن‌ها با محدودیت مواجه شده است.

آقای خاتمی چندی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در حالی که هنوز اعتراضات مردمی به آن ادامه داشت، برای سخنرانی در اجلاسی در ژاپن عازم این کشور بود اما نزدیکان او گفتند که او علیرغم برنامه ریزی و آمادگی، نتوانسته در این کنفرانس شرکت کند. متن سخنرانی آقای خاتمی بعد از این در وب سایت رسمی‌اش منتشر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.