انتقاد علی لاریجانی از طرح ادغام دو وزارت ارتباطات و راه و شهرسازی

به روز شده:  11:27 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

رئیس مجلس ایران تاکیدکرد که نباید یک وزارتخانه مرتبط با مسائل سایبری با وزارتخانه غیر مرتبط ادغام شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که با توجه به تهدیدات سایبری، ادغام دو وزارتخانه راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات به مصلحت نیست و باعث تضعیف پدافندغیرعامل در کشور می‌شود.

به گزارش ایرنا، آقای لاریجانی روز دوشنبه ۲۰ آذر، ۱۰ دسامبر تاکید کرد که نباید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که مرتبط با بحث‌های سایبری است با وزارتخانه غیرمرتبط (وزارت راه و شهرسازی) ادغام شود.

او در نشست مشترک "تعامل و هم‌اندیشی مسئولان کمیته پدافند غیرعامل کشور" که در ساختمان قدیمی مجلس برگزار شد، گفت که ادغام این دو وزارتخانه‌ به رای نمایندگان مجلس بستگی دارد اما آنها باید به گونه‌ای تصمیم‌گیری کنند که "خللی به توان سایبری" ایران وارد نشود.

او همچنین تاکید کرد که مساله حملات سایبری باید جزو اولویت‌های اجرایی کشور قرار گیرد.

هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را برکنار و علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی را با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات منصوب کرد.

آقای نیکزاد پس از این انتصاب، از برنامه دولت برای ادغام وزارتخانه‌های "راه و شهرسازی" و "ارتباطات و فناوری اطلاعات" و تشکیل وزارت امور زیربنایی خبر داد.

سرتیپ غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز ادغام این دو وزارتخانه در شرایط کنونی را مغایر با تقویت فضای سایبری کشور برشمرده و از نمایندگان مجلس خواسته است که در این خصوص به این نکته توجه داشته باشند.

او تهدید سایبری را پس از "حمله نظامی" و "جنگ اقتصادی"، سومین تهدید علیه جمهوری اسلامی خوانده و گفته است که ایران درگیر یک جنگ سایبری با آمریکاست و جمهوری اسلامی با استحکامات سایبری‌اش می‌تواند جواب تهدیدات آنها را بدهد.

آقای نیکزاد، که به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست کمیته پدافند غیرغامل شرکت داشت با اشاره به اینکه بر اساس قانون، تعداد وزارتخانه‌ها باید به ۱۷ وزارتخانه کاهش یابد، به خبرنگاران گفت که درباره موضوع ادغام وزارتخانه‌ها تابع نظر دولت و مجلس خواهد بود.

این در حالی است که شهریار افندی زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران به خبرگزاری فارس گفت که هنوز هیچ لایحه‌ای از سوی دولت در زمینه ادغام دو وزراتخانه راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس ارائه نشده است و "فعلا فقط مباحثی مبتنی بر حدس و گمان مطرح است."

'جا به جایی‌های بدون دلیل و توجیه در کابینه'

در همین حال محمد علی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس ایران گفت که دولت باید دلایل خود را در زمینه تغییرات درون کابینه بیان کند.

آقای پورمختار روز دوشنبه ۲۰ آذر به خبرگزاری مجلس ایران گفت که جابه جایی‌های بدون توجیه و دلیل در دولت، تنش‌آفرین و باعث ایجاد ذهنیت منفی در جامعه است.

او گفت دولت در چند ماهی که از دوره فعالیتش باقی مانده، باید به جای این تغییرات به حل مشکلات مردم جامعه بپردازد.

در روزهای اخیر علاوه بر تغییرات ایجاد شده در وزارت ارتباطات و فناوری ، آقای احمدی‌نژاد طی احکام دیگری، رئیس دفتر خود و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی را تغییر داده است.

بر اساس انتصابات جدید، حسن موسوی که رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بود، به جای اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و محمد شریف ملک‌زاده نیز جایگزین آقای موسوی و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی شد و آقای مشایی به ریاست دبیرخانه جنبش عدم‌تعهد رسید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.