'کمبود شدید انواع ویتامین، آهن و روی در کودکان ایرانی'

به روز شده:  18:52 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

به گفته آقای سیاری کودکان ایرانی با مشکلاتی چون کمبود ویتامین و آهن و روی رو به رو هستند

مدیر گروه اطفال یکی از دانشگاه‌های تهران گفت که کودکان ایرانی با کمبود شدید ویتامین‌های آ و دی و کمبود موادی چون روی و آهن رو به رو هستند.

دکتر علی اکبر سیاری، مدیر گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت که کمبود روی در بیش از ۱۸ درصد از کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه ایران وجود دارد که بالاترین میزان آن در منطقه جنوب و جنوب شرق ایران بوده که تا میزان ۶۸ درصد نیز می‌رسد.

آقای سیاری روز دوشنبه ۲۰ آذر، (۱۰ دسامبر) در هشتمین کنگره "اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان" در تهران گفت: "کم خونی در کودکان ۶ ساله بیش از ۱۳ درصد است که بدترین وضعیت مربوط به جنوب و جنوب شرق ایران با حدود ۵۳ درصد است."

به گفته آقای سیاری سوءتغذیه عامل ۵۴ درصد مرگ کودکان در ایران است.

او با مقایسه‌ آمار سال ۱۳۷۴ که طی آن شاخص‌های کمبود وزن و کوتاهی قد در استان سیستان و بلوچستان ۲۷ درصد بوده است با سال ۱۳۸۹ که این رقم به ۲۳ درصد رسیده است از کاهش این مساله خبر داد.

او در عین حال تاکید کرد که آمارها نشانگر بی‌عدالتی تغذیه در ایران است و مشکلاتی چون کمبود وزن در خانواده‌های فقیر، کم‌سواد و محروم از لحاظ بهداشتی و درمانی بیشتر است.

آقای سیاری شاخص مرگ کودکان زیر یک سال را ۱۸ مورد در هر هزار مورد تولد اعلام کرد و گفت که : "شاخص مرگ کودکان در ایران نسبت به کشورهای جهان سوم خوب است اما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته خیلی عقب هستیم."

بر اساس گزارش‌ها تاکنون در ایران برنامه ریزی‌هایی برای مقابله با کمبود آهن و روی و ویتامین‌های آ و دی انجام شده که از جمله می‌توان از غنی کردن شیر و دوغ با ویتامین دی نام برد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.