ایران از 'رمزگشایی کامل' هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی خبر داد

به روز شده:  14:35 گرينويچ - دوشنبه 10 دسامبر 2012 - 20 آذر 1391

تصویری که سال گذشته تلویزیون ایران از هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی پخش کرد

یک مقام سپاه پاسداران ایران از "رمز گشایی کامل اطلاعات" هواپیمای بدون سرنشین (RQ۱۷۰) آمریکایی که یک سال پیش سرنگون شده بود، خبر داده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۰ آذر، ۱۰ دسامبر گفت که پس از رمزگشایی کامل از اطلاعات هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که سال گذشته توسط ایران سرنگون شده بود، مشخص شد که این هواپیما، برای "جاسوسی هسته‌ای" وارد حریم هوایی ایران نشده بود.

او این سخنان را در مراسمی که به مناسبت اولین سالگرد سرنگون کردن هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با عنوان "روز پیروزی" در تهران برگزار شده است، مطرح کرد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در این رابطه گفت: "تمامی اطلاعات این پهپاد رمزگشایی شده به طوری که هم اینک می‌دانیم این پهپاد جاسوسی در چه مکان‌هایی حضور داشته است."

یک سال پیش، مقامات ایرانی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا را که از مرز شرقی ایران وارد حریم هوایی این کشور شده بود، هدف قرار داده و موفق شده است این هواپیما را با خسارت کمی در اختیار بگیرد.

مقامات آمریکایی خواهان بازگرداندن این هواپیما از سوی ایران شدند.

بعضی رسانه از قول مقامات فعلی و سابق آمریکایی نوشتند که این هواپیما برای انجام ماموریت شناسایی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران وارد فضای هوایی این کشور شده بود.

در همین رابطه آقای حاجی‌زاده گفت که متخصصان ایرانی پس از رمزگشایی اطلاعات این هواپیما متوجه شدند که "حتی یک ماموریت هسته‌ای هم در ایران نداشته" و این نشان می‌دهد که "آمریکایی‌ها مساله هسته‌ای را بهانه کرده‌اند."

اسکن‌ایگل

اخیرا ایران از سرنگونی یک هواپیمای "اسکن ایگل" خبر داده اما آمریکا این خبر را تائید نکرده است

او همچنین موضوع استفاده از قطعات هواپیمای آمریکایی برای ساخت هواپیمای بدون سرنشینی که اخیرا توسط اسرائیل سرنگون شد، را تکذیب کرد.

پیشتر اسرائیل اعلام کرده بود که یک هواپیمای بدون سرنشین را که از ناحیه مدیترانه وارد اسرائیل شده بود، سرنگون کرده است و ایران و حزب الله لبنان اعلام کردند که این هواپیما بدون سرنشین که "ایوب" نام داشته ساخت ایران بوده است.

آقای حاجی زاده در این رابطه گفت: "پهپاد ایوب تولید سال ۱۳۸۱ جمهوری اسلامی بوده است و این موضوع نشان می‌دهد که ایران این دانش و تکنولوژی را پیش از این داشته است."

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران هم هفته پیش گفت که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی از نوع "اسکن‌ایگل" پس از ورود به حریم هوایی ایران، توسط یگان‌های پدافندی این نیرو "گرفتار و در اختیار گرفته شده است".

ساعاتی پس از اعلام این خبر، سخنگوی مرکز فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا اظهار داشت که هیچ یک از "هواپیماهای بدون سرنشین فعال" آن کشور مفقود نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.