بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ٢١ آذر

به روز شده:  09:45 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391
تیتر و عکس صفحه اول قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود از مرگ یکی دیگر از دانش آموزان سوخته در پیرانشهر نوشته و در مقالاتی از مسئولان دولتی خواسته اند مسئولیت خطاهای حوزه تحت مدیریت خود را بپذیرند.

مقالاتی درباره محمد مرسی و وضعیت مصر، آلودگی هوای تهران که محتمل است باعث ریزش برف آلوده شود، بخشنامه های پی در پی دولت در زمینه اقتصادی از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

آیا نوبت به مرسی می رسد؟

فریدون مجلسی در یادداشتی در اعتماد نوشته محمد مرسی در شرایطی نصف به نصف به ریاست‌جمهوری رسید. در آن زمان در جایی نوشتم که مردم مصر شانس آوردند زیرا اگر این نصف به نصف به سود رییس‌جمهور لیبرال خوانده می‌شد طرفداران مرسی مصر را به خاک و خون می‌کشیدند! راستش فکر می‌کردم مرسی با دوراندیشی بیشتری عمل کند! ظاهرا همین برنامه‌ها را هم داشت، منتها در برداشتن قدم‌هایی که برای در اختیار گرفتن کل قدرت در نظر گرفته بود، شتاب کرد. فرمانده کل قوا را در مقام وزارت دفاع حفظ کرد، و چند روز بعد که در جایش نشست و احساس کرد که جایش محکم است، فورا‌ او را برداشت ‌و یکی از خود‌ی‌هایشان را گمارد. بعد با قوه قضاییه سر شاخ شد. سپس عقب کشید و تمکین کرد!

به نوشته این مقاله و بعد که مساله غزه پیش آمد و موفقیتی نسبی در نیل به آتش‌بس به دست آورد، معطل نکرد و دادستان کل را برکنار کرد و برای خودش اختیارات فوق‌العاده اعلام کرد تا قانون اساسی دست پخت طرفدارانش چند روز دیگر به رفراندوم گذاشته شود. اما ‌مخالفانش، که اغلب از انواع سکولارهای طرفدار دموکراسی هستند، ‌نگران شدند که یکباره و برای همیشه از قدرت کنار گذاشته شوند، و شیوه فکر و رفتاری و نحوه زندگی آنان تحت فشار و محدودیت قرار گیرد، و استقلال فکر و اندیشه و آزادی‌های سنتی آنان مخدوش شود.

جاوید قربان‌اوغلی در مقاله ای درقانون اظهار نظر کرده که محمد مرسی و متحدانش در حال حاضر با برنامه‎ریزی مشخص در حال پیشروی هستند. می‏ توان گفت چون مرسی می‏ خواهد رئیس‏ جمهوری قدرتمند شود، در تلاش است تمام کانال‎ها و مولفه‎های قدرت را در دست بگیرد. اما این مسئله علاوه بر ‎این‎که خلاف مردم‏سالاری و دموکراسی است، خلاف عقل نیز ‏هست؛ زیرا تاکنون تمام قیام‌های عربی موسوم به بیداری اسلامی، قیام علیه حکومت‎های فردی بوده‏ اند. این حکومت‌های مادام‎العمر، تاکنون تبعاتی را در صحنه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و روابط خارجی به دنبال داشته و نمونه آن نیز حکومت «حسنی مبارک» در مصر و «بن علی» در تونس است.

به نوشته این مقاله اگر بخواهیم از لحاظ شخصیت فردی این اقدام مرسی را بررسی کنیم، احتمالا وی به دنبال این بوده که با انحصار قدرت، رئیس‎جمهوری توانمند باشد. توجیه مرسی برای برخی از اقدامات اخیرش این است که هنوز عناصر رژیم مبارک در قوه قضاییه، ارتش و نهادهای نظامی وجود دارند به همین خاطر او برای برآورده کردن مطالبات انقلابی مردم باید با اقدامات آن‏ها که خلاف مصالح و منافع مردم است، مقابله کند.

نام ایران در کجای سخنان مشعل بود؟

کارتون علیرضا صدیقی

کارتون علیرضا صدیقی در روزنامه قانون

قانون در گزارشی نوشته در رخدادی نادر بخش فارسی شبکه «العالم»، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از قول خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس از جمهوری اسلامی «تشکر» کرد و در گزارش خود از سخنان رهبر حماس آورد که «کمک‌های ایران را هرگز فراموش نمی‌کنیم» اما پیگیری‌ها و مرور سخنان خالد مشعل نشان می‌دهد که وی چنین سخنی را به زبان نیاورده و تنها از «کمک‌های قطر، مصر و ترکیه» قدردانی کرده است.

به نوشته این روزنامه در گزارش دیگر رسانه‌های فارسی از جمله واحد مرکزی خبر و خبرگزاری ایسنا نیز هیچ نامی از «ایران» و هیچ نشانی از «تشکر مشعل از جمهوری اسلامی» دیده نمی‌شود و در متن کامل سخنان مشعل نیز نامی از «ایران» نیامده است. به نظر می‌رسد که شبکه‌ «العالم» به سبک مترجم سخنان محمد مرسی در صدا و سیما، جای برخی کشورها، نام ایران را قرار داده است، آن هم در زمانی که نه‌تنها حماس تاکید دارد که «جزئی از محور ایران و سوریه» نیست که به هر شکل ممکن از «انقلاب سوریه» دفاع می‌کند.

منحل کنید، اما ادغام نکنید

سید مهدی صادق در اشاره به ماجرایئ که امروز تیتر اول چند روزنامه است در مقاله ای دراعتمادنوشته ادغام دو وزارتخانه راه و شهرسازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کار درستی نیست. از این نظر که این دو وزارتخانه هیچ سنخیتی با هم ندارند و از سوی دیگر وزارت راه و شهرسازی خودش به اندازه کافی مسوولیت ناتمام دارد. تجربه ادغام وزارتخانه‌ها در دولت آقای احمدی‌نژاد نشان داد که این کار موفقیت‌آمیز نبوده است. ادغام وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن با این هدف بود که به صنعت و تولید کمک شود، اما پس از این ادغام همه تلاش‌ها برای بهبود شرایط تجارت شکل گرفت و بسیاری از واحدهای تولیدی یا تعطیل شدند یا کارشان از رونق افتاد.

به نوشته رییس کمیسیون صنایع مجلس در این مقاله این تجربه نشان داد که دولت نمی‌تواند وزیر خود را کنترل کند که از یک سو به سوی دیگر نیفتد و بتواند جانب اعتدال را نگه دارد. حتی در جریان تشکیل وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت هیچ اتفاقی در حوزه سازمانی و ساختاری وزارتخانه جدید رخ نداد و فقط یک وزیر از دولت کم شد، در حالی که هدف از این ادغام کوچک‌سازی دولت بود. با این وجود می‌شد در سیستم کاری وزارت صنایع و معادن و وزارت بازرگانی نوعی همخوانی پیدا کرد، در حالی که در وزارت راه و شهرسازی و وزارت ارتباطات هیچ همخوانی وجود ندارد.

مقاله اعتماد تاکید دارد که هیچ سنخیتی میان ارتباطات، دنیای اینترنت و فناوری اطلاعات با راه و مسکن نیست. عده‌یی در توجیه موضوع ادغام این وزارتخانه گفته‌اند چون وزارت ارتباطات یک نهاد زیردستی به نام مخابرات داشته و هم‌اکنون آن را واگذار کرده، پس بهتر است در یک وزارتخانه دیگر ادغام شود. حتی اگر این توجیه درست باشد، به نظر من می‌توان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به یک شرکت تنزل داد و آن را زیر نظر دولت اداره کرد، در حالی که ادغام آن با وزارت راه و شهرسازی بی‌مبناست

پاکستان هم برای خط لوله نمی آید

داوود هرمیداس باوند در در مقاله ای در آرمان با اشاره به لغو سفر رییس جمهور پاکستان به تهران نوشته وی قرار بود قرارداد پروژه خط لوله صلح را امضا کند خط لوله‌ای که سال‌هاست قرار است گاز ایران را از پارس جنوبی و از طریق پاکستان به هند انتقال دهد و اکنون با پا پس کشیدن دهلی‌نو تحت فشار آمریکا، طرف ایرانی تمایل زیادی برای پیش بردن این پروژه با اسلام‌آباد دارد. اما زرداری در اقدامی غافلگیرانه روز جمعه به جای تهران به لندن رفت و دفتر وی در توضیح این اقدام اعلام کرد سفر به ایران در برنامه سفر ۵ روزه زرداری به انگلیس، فرانسه و ترکیه قرار نداشته است. دفتر وی همچنین اعلام کرد سفر به ۴ کشور در ۵ روز برای زرداری دشوار بوده است.

نویسنده با اشاره به این که احمدی‌نژاد، یک هفته قبل برای نهایی کردن پروژه خط لوله صلح به پاکستان سفر کرده بود اما درآن زمان اعلام شد متن قرارداد آماده نیست و به همین دلیل امضای نهایی در زمان سفر زرداری به تهران انجام خواهد شد

این استاد دانشگاه در مقاله آرمان با اشاره به این که آمریکایی‏ها همانطور که اجازه ندادند نفت و گاز از طریق دریای خزر به اروپا منتقل شود و خط باکو-جیحان را جایگزین آن کردند، در نظر دارند تا خط لوله صلح را از طریق افغانستان به هند برسانند، یعنی کشوری که تحت تسلط آنهاست و بیشترین نفوذ را در آن دارند. در مقابل هم پاکستان قصد دارد با استفاده از کارت خط لوله در مقابل همکاری با تحریم‏ها علیه ایران، امتیازهای بیشتری از آمریکا دریافت کند. در این میان ایران متضرر خواهد شد و بر تعلیق یک قرارداد اقتصادی قابل توجه افزوده می‏شود.

احمد مسجدجامعی در مقاله ای در بهار با اشاره به حوادث ناگوار زمستان امسال نوشته از واکنش رایج مسئولان این‌گونه برداشت می‌شود که در مرحله نخست اصل بر پرده‌پوشی و کوچک نشان دادن ابعاد فاجعه است. در مرحله پس از آن کاستن از بار مسئولیت مدیران ارشد و تقلیل تقصیر و مقصر به پایین‌ترین سطوح اجرایی است. نمونه اخیر آتش‌سوزی در مدرسه روستای‌ نشین‌آباد در پیرانشهر است که دختران معصوم و محروم دانش‌آموز در آتش سوختند و سلامت و زیبایی‌شان را از دست دادند. متاسفانه تاکنون یک نفر از آنها جان باخته است. این حادثه در زمانی رخ داد که هنوز جامعه داغ تلخ بزرگ‌ترین تشییع جنازه دانش‌آموزی را در شهر کوچک بروجن از یاد نبرده است.

به نوشته وزیر پیشین ارشاد در این مقاله مهم‌ترین موضوع نحوه نگاه و تلقی دستگاه‌های ناظر و اجرایی است که پیوسته دنبال مقصری بی‌نام و نشان هستند که جایگاه ارشد مدیریتی نداشته باشد و مدیران کلاس هم کمترین مسئولیتی نمی‌پذیرند. حتی برای مواردی از این دست که در آینده هم با این روند اتفاق خواهد افتاد از هم‌اکنون عذرخواهی می‌کنند. این شیوه نوین عذرخواهی محصول همان مقصریابی‌های بی‌فایده دست‌اندرکاران نهادهای نظارتی است و نشانگر نحوه تلقی و برداشت دستگاه‌ها به یکدیگر و حقوق شهروندی و میزان مسئولیت‌پذیری آنهاست. در ضمن جایگاه و موضع مجلس را در برابر مدیریت کلان اجرایی نشان می‌دهد.

کارتون پیام برومند در روزنامه اعتماد

کارتون پیام برومند در روزنامه اعتماد

مقاله بهار می پرسد چرا اهمیت جان انسان‌ها کمتر از خطای سهوی یک روزنامه‌نگار است. در آنجا نه تنها پدیدآورنده بلکه مدیرمسئول و سردبیر نیز باید پاسخگو باشند و مجرم شناخته می‌شوند اما در اینجا باید مقصر را معلم فداکاری دانست که همه تلاش خود را کرد تا آتش را از دامن دانش‌آموزان دور و از کلاس درس خارج کند ولی نتوانست. نمی‌دانم آیا در جایی که از وفور نعمت خداداد گاز طبیعی برخوردار است دستگاه اجرایی برای عدم امکان استفاده از آن مقصر است یا سرایداری که بنا به پاسخ مثلا هوشمندانه و کارشناسانه وزیر در صبح همان روز سرد قدری از نفت را سهوا روی زمین ریخته و موجب آسیب رساندن به سلامت و زیبایی دختران مظلوم و معصوم دانش‌آموز شده است.

علی‌ ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته متاسفانه فرهنگ غلطی در ایران باب شده است که با بروز بحران، مسوولین ذی‌ربط در حالت خوش‌بینانه آسمان ریسمان می‌بافند که آنها بی‌گناه بودند و در حالت بدبینانه از کنار موضوع بی‌تفاوت می‌گذرند. چندی قبل منوچهر اسماعیلی لیوسی، جوان ۱۵ ساله مبتلا به بیماری هموفیلی بر اثر عدم دسترسی به دارو، جان خود را از دست داد؛ کسانی که ارز مورد نیاز دارو را تخصیص ندادند یا به هر دلیلی در مرگ این نوجوان دخیل بودند چگونه پاسخگوی خدا خواهند بود؟!

نویسنده اشاره کرده که سیران یگانه یکی از دانش‌آموزان مدرسه سوخته پیرانشهر به دلیل سوختگی جان خود را از دست داده است و ۳۴ دختر دانش‌آموز دیگر تا آخر عمر درد سوختن را تحمل کنند. چه خانواده‌هایی که این روزها با چشمانی اشک‌آلود می‌بینند چگونه فرزندانشان درد می‌کشند. آیا آن مسوولی که بخاری نفتی را مسوول آتش‌سوزی اعلام کرده می‌داند این بخاری‌ها را چگونه روشن می‌کنند؟! آری، مسوولیت‌ بار سنگینی است که فقط پذیرفتن آن کافی نیست. کوچک‌ترین لغزش و یا کم‌کاری، دنیا و آخرت آنها را تباه می‌کند.

به نوشته مقاله مردم سالاری همه اینها بیان شد تا به برخی مسوولان این تذکر داده شود که این روزها همه وقت و انرژی خود را برای انتخابات نگذارند و کمی هم به فکر مشکلات روز افزون مردم، رفع سوء مدیریت‌هایی که باعث فاجعه می‌شود و... باشند!

احتمال بارش برف آلوده در تهران

کاظم برآبادی در آرمان نوشته بعید نیست برفی که قرار است امروز بر سر تهرانی‌ها ببارد، برفی آلوده باشد. این جمله تنها بخشی از هشدارهای علی عامری، کارشناس ارشد محیط‌زیست است که در گفت‌وگو با آرمان آن را مطرح می‌کند. بازگشت مجدد آلودگی هوا که هفته گذشته تهران را به تعطیلی کشاند این بار با احتمال بارش برف همراه است؛ برفی که اگرچه چهره پاییزی تهران را سفید خواهد کرد اما به گفته عامری احتمال آلودگی آن وجود دارد.

کارتون جمال رحمتی در روزنامه اعتماد

کارتون جمال رحمتی در روزنامه اعتماد

به نوشته این گزارش برای آن که برف آلوده ببارد باید چند پیش فرض مهیا باشد. به گفته عامری، اولین پیش‌فرض، آلودگی بیش از حد هواست: «در حال حاضر ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران نشان می‌دهند که غلظت آلاینده‌های دی اکسید گوگرد، ذرات معلق، منواکسیدکربن، ازون افزایش یافته به حدی که در حال حاضر شاخص کیفیت هوای تهران در وضعیت ناسالم و حتی احتمال خطر قرار دارد.» به گفته وی اگر برف در شرایطی ببارد که هوا گرم شده و ذرات معلق به سطوح بالاتر جو بروند احتمال بارش برفی آلوده شدیدتر می‌شود.

تصادف و بیهوشی

پوریا عالمی‌ در ستون نشر اکاذیب روزنامه قانون به جمله محمود احمدی نژاد اشاره کرد که گفته فرض کنید که مردم دنیا به مسائل سیاسی و اقتصادی آشنا شوند، آیا تمام مسائل دنیا حل می‌شود؟ بخش اصلی مشکلات دنیا از ناحیه کسانی است که به مسائل سیاسی و اقتصادی مسلط هستند.

طنزنویس تاکید کرده تا آنجا که ما متوجه شدیم تنها کسی که در دنیا به مسائل سیاسی و اقتصادی مسلط است، آقای احمدی‌نژاد است. یعنی اگر همه کارشناس باشند او «کارشناس ارشد» است و با یک نظر کارشناس ارشدی، نظرات کارشناسی کارشناسان (و اگر نیاز باشد خود کارشناسان) را می‌شورد و می‌گذارد کنار.

نویسنده ستون طنز قانون می نویسد:اگر بپذیریم که آقای احمدی‌نژاد به مسائل سیاسی و اقتصادی مسلط است الان از لحاظ سیاسی و اقتصادی در چه وضعیتی به سر می‌بریم و چرا؟

الف- در وضعیت عجیبی به سر می‌بریم، چون آقای احمدی‌نژاد مسلط است.

ب- در وضعیت بیهوشی بعد از تصادف به سر می‌بریم، چون آقای احمدی‌نژاد مسلط است و خوردیم به دیوار.

پ- در وضعیت رهایی به سر می‌بریم، چون آقای احمدی‌نژاد مسلط است و داریم می‌رویم تو دره.

کارتون روز

کارتون سعید صادقی در روزنامه جام جم

کارتون دختران و آتش، سعید صادقی، جام جم

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.