غلامحسین الهام دوباره سخنگوی دولت ایران شد

به روز شده:  21:08 گرينويچ - سه شنبه 11 دسامبر 2012 - 21 آذر 1391

آقای الهام در سالهای گذشته عضو حقوقدان شورای نگهبان، رئیس دفتر رئیس جمهور، وزیر دادگستری، سخنگوی قوه قضائیه و سخنگوی شورای نگهبان بوده است

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران در حکمی غلامحسین الهام را رسما به عنوان رییس شورای اطلاع رسانی و سخنگوی دولت منصوب کرد.

در حکمی که امروز ۲۱ آذر (۱۱ دسامبر) در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری منتشر شده، آمده است: "نظر به تعهد و سوابق ارزشمند و تجارب مفیدتان جنابعالی را به عنوان رییس شورای اطلاع رسانی و سخنگوی دولت منصوب می نمایم."

غلامحسین الهام در دوره اول دولت احمدی نژاد سخنگوی دولت بود و جزو نزدیکترین افراد به او به شمار می رفت ولی در دولت دهم و به موازات افزایش نفوذ اسفندیار رحیم مشایی در دولت، نقش آقای الهام در دولت نسبتا کمرنگ تر شد و نقش سخنگویی دولت در زمینه های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی به افراد مختلفی سپرده شد.

آقای الهام در سال های گذشته، اظهار نظرهای جنجال برانگیزی درباره اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و مجمع تشخیص مصلحت نظام کرده بود.

او در سال ۸۹ تکیه‌گاه اصلی "فتنه گران" را اکبر هاشمی رفسنجانی دانسته بود. بسیاری از هواداران رهبر ایران، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را اعضای "جریان فتنه" و نامزدهای معترض به آن انتخابات را "سران فتنه" می نامند.

آقای الهام همچنین در دانشگاه شهید عباسپور تهران، در پاسخ به پرسش دانشجویی گفته بود: "امروز من میرحسین موسوی را یک محارب علیه نظام می دانم که البته نظر من یک نظر حقوقی است و التزام عملی ندارد."

اردیبهشت ماه امسال نیز غلامحسین الهام در گفتگویی با سایت رجا نیوز درباره انتصاب برخی افراد در مجمع تشخیص مصلحت گفته بود که به نظرش آیت الله خامنه ای می خواهد "از همه چهره‌های سیاسی موجود جامعه، به‌خصوص افرادی که احتمال می‌رود به مجلس نتوانند ورود کنند، استفاده کنند. بیکاری برای سیستم، مزاحمت ایجاد می‌کند. در مجمع تشخیص مصلحت، انتصاب خود افرادش هم یک جور مصلحت است. هم مصلحت است و هم باید از اطلاعات آنها در یک جائی در نظام استفاده شود که می‌شود."

سخنان آقای الهام با واکنش تندی در میان اصولگرایان رو به رو شد به گونه ای که محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که اگر تعبیر آقای الهام در خصوص عضویت افراد بیکار در مجمع تشخیص مصلحت برای جلوگیری از مزاحمت آنان برای نظام درست بود "الان خود آقای الهام باید عضو مجمع باشد. چرا که او عملا هیچکاره است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.