ایران و آژانس در تهران مذاکره می‌کنند

به روز شده:  10:59 گرينويچ - چهارشنبه 12 دسامبر 2012 - 22 آذر 1391

آقای عباسی دوانی از خبرنگاران خواسته درباره زمان دقیق آغاز به کار نیروگاه بوشهر اصرار نکنند

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، امروز، ٢٢ آذر (١٢ دسامبر) اعلام کرده است که دور تازه مذاکرات میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در تهران برگزار خواهد شد.

همزمان روزنامه کیهان خبر داده است که نمایندگان آژانس فردا به تهران می‌روند. مطابق خبر روزنامه کیهان نمایندگان آژانس نه برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای، که برای مذاکره با مقامات ایرانی راهی تهران می‌شوند.

آقای عباسی امروز گفت: "موضوع اصلی این مذاکرات بحث مطالعات ادعایی است که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شده است."

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را به عدم شفافیت در برنامه هسته‌ایش متهم می‌کند و شورای حکام این آژانس چندین بار علیه ایران رای داده است.

ایران از طرف کشورهای غربی و اسرائیل متهم است که برنامه مخفیانه‌ای برای تسلیحات اتمی دارد، ادعایی که همواره توسط مقامات ایرانی رد شده است.

همچنین ادامه غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، علیرغم قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله انتقاداتی است که به ایران وارد می‌شود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دیروز تلویحا گفته بود که ممکن است ایران در شرایطی تعلیق غنی‌سازی اورانیوم را بررسی کند.

'به زودی'

فریدون عباسی امروز همچنین "وجود نقص فنی" در نیروگاه اتمی بوشهر را تکذیب کرده است.

او گفته که این نیروگاه با بالاترین استانداردهای ایمنی طراحی شده و گزارش‌های پیرامون نقص فنی آن به منظور ایجاد نگرانی درباره برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران منتشر می‌شوند.

آقای عباسی گفته است که این نیروگاه "به زودی" آغاز به کار خواهد کرد.

او در مقابل اصرار خبرنگاران در مورد این که نیروگاه بوشهر دقیقا از چه زمانی به شبکه برق کشور وصل می‌شود، گفته است: "این قدر نپرسید چه زمانی. هر زمان من به نیروگاه اتمی بوشهر رفتم و بهره‌برداری مقدماتی از نیروگاه را اعلام کردم آن زمان، زمان بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر است."

ایران سال گذشته قصد داشت نیروگاه اتمی بوشهر را افتتاح کند، اما با بروز مشکلاتی ناگزیر به تخلیه سوخت آن شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.