اعطای جایزه ساخاروف به نمایندگان ستوده و پناهی

به روز شده:  00:08 گرينويچ - پنج شنبه 13 دسامبر 2012 - 23 آذر 1391

پارلمان اروپا با اعطای جایزه ساخاروف به نسرین ستوده، وکیل زندانی و جعفر پناهی، فیلم ساز ایرانی از تلاش آنها برای دفاع از حقوق بشر در ایران تقدیر کرده است.

جایزه آزادی اندیشه ساخاروف در سال ۲۰۱۲ روز چهارشنبه در شهر استراسبورگ فرانسه در غیاب خانم ستوده و آقای پناهی به نمایندگان آنها تقدیم شد.

دو صندلی خالی گویای غیبت دو برنده جایزه بود و مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا لوح جایزه های دو نفر را روی صندلیهای خالی آنان گذاشت تا روزی به خود آنان اهدا شود.

به گفته آقای شولتز، اعطای جایزه ساخاروف به خانم ستوده و آقای پناهی با هدف قدردانی از تلاش آنها برای "اعتلای کرامت انسانی، آزادی های اساسی و تغییر سیاسی" صورت گرفته است.

آقای رئیس پارلمان اروپا در این مراسم گفت: "مردم ایران حق دارند از حکومتی برخوردار باشند که به حقوق بشر احترام می گذارد و با رژیم کنونی متفاوت است."

سخنان آقای شولتز در حالی بیان شد که دو صندلی خالی به یاد دو دریافت کننده ایرانی جایزه ساخاروف در پیش او قرار داشت.

در این مراسم، جایزه خانم ستوده به شیرین عبادی، از برندگان جایزه صلح نوبل تقدیم شد.

سولماز پناهی نیز که به وسیله کاستا گاوراس، فیلم ساز فرانسوی- یونانی همراهی می شد، جایزه پدرش را دریافت کرد.

آقای شولتز در سخنان خود از نسرین ستوده به عنوان یک "مدافع شجاع حقوق بشر" نام برد و خواهان آزادی سریع و بدون شرط او شد.

به گفته آقای شولتز، آقای پناهی صاحب "یک استعداد استثنایی" است و "هیچ گاه مسیر آسان را انتخاب نکرده است."

به هر کدام از دو برنده جایزه ساخاروف، ۲۵ هزار یورو اهدا شده است.

نسرین ستوده که ۴۹ سال سن دارد، وکیل مدافع حقوق بشر است.

خانم ستوده پس از بازداشت در شهریور ۱۳۸۹، به جرم "اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" در دادگاه تجدیدنظر به 6 سال زندان و 10 سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

او که در اعتراض به ممنوع الخروج شدن دختر نوجوانش دست به اعتصاب غذا زده بود، سه شنبه گذشته در پی رفع محدودیت سفر دخترش پس از ۴۹ روز به این اقدام اعتراض آمیز پایان داد.

جعفر پناهی، فیلمساز نام آور ایرانی است که ۵۲ سال سن دارد. آقای پناهی جوایز معتبری مانند دوربین طلایی جشنواره کن، شیرطلایی جشنواره ونیز و خرس نقره ای جشنواره برلین را در کارنامه خود دارد.

او پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دو بار بازداشت شد و به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت ازفیلم سازی، فیلم نامه نویسی، سفر به خارج، انجام مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی محکوم شده است.

نلسون ماندلا، کوفی عنان و آنگ سان سوچی، از افراد نامداری هستند که در سال های پیش جایزه معتبر ساخاروف را دریافت کرده اند.

این جایزه برای یادبود از آندری ساخاروف، از مخالفان مشهور حکومت شوروی به این نام خوانده می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.