'خطر فلج شدن رضا شهابی را تهدید می‌کند'

به روز شده:  18:10 گرينويچ - پنج شنبه 13 دسامبر 2012 - 23 آذر 1391

رضا شهابی بیش از دو هفته پیش در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از وضعیت خود شکایت کرده بود

گزارش‌ها حاکی از وخامت وضعیت جسمی رضا شهابی، فعال کارگری زندانی و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه است.

اسدالله صادقی، دبیر پیشین سندیکای فلزکار و مکانیک و فعال کارگری ساکن نروژ، در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: "خطر فلج شدن رضا شهابی را تهدید می‌کند."

آقای صادقی می‌گوید: "درمان نیمه‌کاره" باعث شده بیماری‌های آقای شهابی تشدید شود و هم‌اکنون گردن، کمر و دست و پای او با مشکل مواجه است.

رضا شهابی از بهار ۱۳۸۹ بازداشت شده و هم‌اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین، که عمدتا زندانیان سیاسی در آن نگهداری می‌شوند، دوران حبس خود را می‌گذراند. آقای شهابی سال گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود.

آقای صادقی رسیدگی‌های پزشکی و امکانات درمانی فراهم‌شده برای رضا شهابی توسط مسئولان زندان را "تشریفاتی" خواند و گفت آنان بهره‌مندی آقای شهابی از امکان مداوا را "تابع رفتارش در زندان" کرده‌اند.

او توضیح می‌دهد که منظور مسئولان این است که به عنوان نمونه آقای شهابی نباید به نوشتن نامه‌های اعتراضی ادامه دهد.

'مرگ تدریجی'

رضا شهابی بیش از دو هفته پیش با انتشار نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، به وضعیت خود اعتراض کرده بود.

آقای شهابی نوشته بود که مدام دچار خونریزی می‌شود. او همچنین نوشته بود: "هر دو پایم با مشکل مواجه شده و همه روزه خواب می‌رود و روز به روز سست‌تر می‌شوند، به طوری که بدون ماساژ دادن و کمک هم‌اتاقی‌هایم امکان بلند شدن از زمین را ندارم."

"هر دو پایم با مشکل مواجه شده و همه روزه خواب می‌رود و روز به روز سست‌تر می‌شوند، به طوری که بدون ماساژ دادن و کمک هم‌اتاقی‌هایم امکان بلند شدن از زمین را ندارم"

رضا شهابی

او ضمن اعتراض به وضعیت خوراک و بهداشت زندان اوین نوشته بود که "تعداد قابل توجهی از زندانیان گرفتار مشکلات شدید مالی‌اند."

آقای شهابی با توصیف شرایط خود و دیگر زندانیان سیاسی، که چند تن از آنان مانند هدی صابر، محسن دکمه‌چی و ستار بهشتی در زندان درگذشته‌اند، درباره این شرایط پرسیده بود "آیا این چیزی جز مرگ تدریجی زندانیان و فرسودگی فیزیکی و ذهنی آنها است؟"

آقای شهابی افزوده بود در صورت بروز اتفاقی برای او "مسئولیت آن با قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها و البته در راس آن مسئولین بلندپایه کشور خواهد بود."

گزارش وضعیت فعالان سندیکایی

رضا شهابی یکی از فعالان کارگری مستقل ایرانی است که به دلیل فعالیت‌های سندیکایی خود با محکومیت قضایی مواجه شده است.

او متهم شده بود که فعالیت‌هایش با "ارتباط با بیگانگان و برهم زدن نظم عمومی" همراه بوده است.

اسدالله صادقی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که در دیدارش با احمد شهید، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، علاوه بر وضعیت رضا شهابی درباره شاهرخ زمانی، فعال کارگری و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به او اطلاع داده است.

آقای صادقی گفت امیدوار است با انعکاس وضعیت این فعالان کارگری در گزارش احمد شهید، وضعیت آنها بهبود یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.