آمریکا فهرست تحریم های ایران را گسترش داد

به روز شده:  23:18 گرينويچ - پنج شنبه 13 دسامبر 2012 - 23 آذر 1391

بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا فریدون عباسی در افزایش استخراج اورانیوم و تولید کیک زرد نقش داشته است

ایالات متحده تحریم های اعمال شده علیه ایران را با افزودن نام پنج فرد و هفت شرکت مرتبط با برنامه هسته ای این کشور گسترش داده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا علت مجازات این افراد و شرکت ها را نقش آنها در گسترش برنامه اتمی ایران عنوان کرد.

خانم نولاند پنجشنبه گفت: "این موسسه ها و افراد به خاطر ارائه کالا، فناوری و خدماتی که توانایی ایران را برای غنی سازی اورانیوم یا احداث نیروگاه آب سنگین تحقیقاتی افزایش می دهد، تحریم شده اند."

یکی از افراد تحریم شده، فریدون عباسی دوانی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

به گفته خانم نولاند، علت تحریم شدن آقای عباسی، نقش او در افزایش فعالیت های مربوط به استخراج اورانیوم و تولید کیک زرد در ایران است.

فریدون عباسی به وسیله اتحادیه اروپا نیز تحریم شده است.

نام آقای عباسی در فهرست افراد تحریم شده به وسیله قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به چشم می خورد. این قطعنامه در سال ۲۰۰۷ تصویب شد.

از دیگر افرادی که نامش در فهرست تحریم های جدید آمریکا عنوان شده، مرتضی احمدعلی بهزاد، مدیرعامل شرکت فناوری غنی سازی ایران است.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، علت این تصمیم نقش او در تولید قطعات سانترفیوژهای مورد استفاده در غنی سازی اتمی است.

امیرحسین رحیم یار، محمدرضا رضوانیان زاده و جواد صفوری از دیگر تحریم شدگان هستند.

شرکت های صنایع دریایی آریا نیکان، فراتک، ایران پویا، پویا کنترل، طرح و پالایش، تولید ابزار برشی و گروه صنعتی ندا از شرکت های تحریم شده هستند.

تحریم های اعمال شده به وسیله وزارتخانه های دارایی و امور خارجه آمریکا، شهروندان این کشور را از معامله با این افراد و شرکت ها منع می کند.

همچنین کلیه دارایی های احتمالی تحریم شدگان در ایالات متحده مسدود شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.