آیت‌الله جنتی: فتنه‌گران حتی توهم حضور در انتخابات را هم نداشته باشند

به روز شده:  18:45 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391
آیت الله جنتی

آیت الله جنتی به علت کهولت سن مدتی است که نماز جمعه تهران را اقامه نمی کند

آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران گفته است: "فتنه گران حتی توهم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را هم نداشته باشند."

امام جمعه موقت تهران در گفتگو با هفته نامه آدینه تهران، ارگان ستاد جمعه گفت: "فتنه گران نشان دادند نه به قانون اساسی، نه به فقه اسلامی و نه اخلاق اسلامی اعتقاد و التزامی ندارند."

به گفته آقای جنتی "ارتباط فتنه گران با خارج و دشمنان انقلاب کاملا محرز شده است و این مسئله در پرونده های این افراد که در دادگاه ها تشکیل شده و در اعترافات آنها کاملا روشن است."

بسیاری از هواداران رهبر ایران، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را اعضای "جریان فتنه" و نامزدهای معترض به آن انتخابات را "سران فتنه" می نامند.

امام جمعه موقت تهران به علت کهولت سن مدتی است کمتر در نماز جمعه تهران شرکت می کند.

آقای جنتی در پاسخ به سئوالی درباره صلاحیت کسانی که این افراد را محکوم نکردند نیز گفت: "آنها هم امکان حضور در صحنه انتخابات را نخواهند داشت. ما قاتلین امام حسین (علیه السلام) را در زیارت عاشورا لعن می کنیم به کسانی هم که به این جنایت در عاشورا رضایت دادند لعن می‌فرستیم."

به نظر می رسد منظور آقای جنتی از این افراد اکبر هاشمی رفسنجانی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت و محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران هستند که تاکنون از محکوم کردن میرحسین موسوی و مهدی کروبی خودداری کرده اند.

در حالی که این دو نامزد نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران که جریان های اصلاح طلب از آنها حمایت می کردند، هنوز در حبس خانگی به سر می برند، برخی از چهره های سیاسی اصلاح‌طلبان از آمادگی مجدد این طیف برای حضور در انتخابات پیش رو خبر داده اند.

اما برخی از مقام های سیاسی فعلی و شماری از شخصیت های نظامی ایران تاکنون موضع‌گیرهای صریحی علیه فعالیت های سیاسی اصلاح طلبان داشته اند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۴ خرداد ماه سال آینده برگزار می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.