'احزاب منحله با کسب مجوز و نام جدید می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند'

به روز شده:  11:20 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391
صولت مرتضوی

معاون وزارت کشور گفت که تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در حیطه وزارت کشور نیست

معاون سیاسی وزارت کشور ایران گفته است در انتخابات پیش رو، احزابی که قبلا منحل اعلام شده اند می توانند با کسب مجوز در قالب احزابی جدید فعالیت کنند.

صولت مرتضوی، معاون وزیر کشور ایران روز جمعه (۲۴ آذر) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: "احزاب منحله و هیات رهبری این احزاب طبق قانون نمی‌توانند فعالیت حزبی داشته باشند."

آقای مرتضوی در پاسخ سوال خبرنگار ایسنا درباره اظهار نظرهای مربوط به جلوگیری از فعالیت مجمع روحانیون مبارز در انتخابات آینده گفت: "طرف سخن من تشکل خاصی نیست، اما هر تشکلی که پروانه فعالیت داشته باشد مجاز است در انتخابات فعالیت کند."

معاون سیاسی وزارت کشور درباره حضور محمد خاتمی نیز گفت: "بررسی صلاحیت داوطلبان در حیطه وزارت کشور نیست و هر کس در چارچوب قانون صلاحیت داشته باشد می‌تواند در این فضا فعالیت کند و ما مکلف به ثبت نام هستیم."

پیش از این وزارت کشور ایران اعلام کرده بود که دو حزب اصلاح طلب سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی که پیشتر منحل اعلام شده اند، اجازه حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری را ندارند.

این دو حزب از فراگیرترین جریان های سیاسی اصلاح طلب هستند که پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد منجر شد، از سوی وزارت کشور ایران منحل اعلام شدند.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ خورشیدی از به هم پیوستن ۷ گروه مخفی که با حکومت شاه مبارزه می‌کردند و دارای اعتقاد مذهبی مورد تایید آیت الله خمینی بودند، به وجود آمد.

حزب مشارکت ایران اسلامی هم از فراگیرترین و اصلی‌ترین احزاب اصلاح طلب ایران محسوب می شود که متشکل از سیاستمداران همراه، وزیران و مدیران دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شماری از چهره های نزدیک به این دو تشکل اصلاح طلب از جمله دبیرکل حزب مشارکت، دادگاهی و روانه زندان شدند.

در حالی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران که جریان های اصلاح طلب از آنها حمایت می کردند، در حبس خانگی به سر می برند، برخی از چهره های سیاسی اصلاح‌طلبان از آمادگی مجدد این طیف برای حضور در انتخابات پیش رو خبر داده اند.

برخی از مقام های سیاسی فعلی و شماری از شخصیت های نظامی ایران تاکنون موضع‌گیرهای صریحی علیه فعالیت های سیاسی اصلاح طلبان داشته اند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۴ خرداد ماه سال آینده خورشیدی برگزار می‌شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.