'نصرت‌الله تاجیک از وزارت کشور بریتانیا شکایت می‌کند'

به روز شده:  14:03 گرينويچ - جمعه 14 دسامبر 2012 - 24 آذر 1391
نصرت الله تاجیک

نصرت الله تاجیک که وضعیت جسمانی مناسبی ندارد، از زمان دستگیری برای جلوگیری از استردادش به آمریکا تلاش کرد

خبرگزاری ایسنا گزارش داده که نصرت‌الله تاجیک، سفیر سابق ایران در اردن، گفته است می‌خواهد از وزارت کشور بریتانیا شکایت کند.

بنابر گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای تاجیک که در بریتانیا تحت نظر بود، قرار است هفته آینده به ایران باز گردد.

به گزارش ایسنا، آقای تاجیک در ایمیلی به این خبرگزاری از تصمیم خود برای شکایت از وزارت کشور بریتانیا خبر داده است.

این دیپلمات ایرانی در این ایمیل نوشته است: "شش سال زندگی من نابود و سلامتی‌ام از بین رفته است. وزیر کشور انگلیس باید پاسخگو باشد و این امر پذیرفته شده‌ای در این کشور است که همه پاسخگو و مسئول اعمالشان باشند."

دادگاهی در بریتانیا روز سه شنبه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) به عدم استرداد نصرت الله تاجیک به آمریکا رای داد.

وزارت کشور بریتانیا که سال گذشته دستور استرداد آقای تاجیک را به آمریکا داده بود، تصمیم این دادگاه را تاسف آور خواند.

آقای تاجیک ۵۹ ساله، سفیر سابق ایران در اردن، در سال ۲۰۰۶ میلادی در لندن به اتهام خریداری دوربین های دید در شب به منظور صدور به ایران دستگیر شد و تحت تعقیب مراجع قضایی آمریکا قرار گرفت.

ایالات متحده آمریکا این اقدام آقای تاجیک را نقض تحریم‌های وضع‌شده‌ علیه ایران دانسته و خواهان استرداد او شده بود. آمریکا می گوید وی سعی داشته از طريق کشورهای بريتانيا، هلند و ترکيه محموله‌ای از عينک های مخصوص ديد در شب را از آمريکا به ايران قاچاق کند.

اگر دیپلمات پیشین ایران به آمریکا تحویل داده می‌شد، به اتهام قاچاق تجهيزات نظامی تحت محاکمه قرار می گرفت.

پیش از این رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه، از رای دادگاه بریتانیا مبنی بر عدم استرداد نصرت‌الله تاجیک، دیپلمات پیشین ایرانی به آمریکا استقبال کرده بود.

آقای مهمانپرست گفته بود: "جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از رای صادره توسط این دادگاه، آن را اگرچه با تاخیر شش ساله اما اقدامی در مسیر صحیح می‌داند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که نصرت الله تاجیک "قربانی یک سناریوی ساختگی" و پس از آن "در شرایط نامناسبی در حبس خانگی" نگهداری شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.