نام‌‌نویسی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ایران: ۱۷ اردیبهشت ۹۲

به روز شده:  12:26 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات در ایران است

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، از ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ آغاز می شود و ۵ روز هم ادامه خواهد داشت.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران اعلام کرده است که همزمان با ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، هیات های اجرایی این انتخابات نیز ۱۷ تا ۱۹ اردیبهشت ماه و به مدت سه روز در فرمانداری های سراسر کشور تشکیل خواهد شد.

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران، در جریان برگزاری انتخابات هیات های اجرایی از سوی وزارت کشور وظیفه برگزاری انتخابات را بر عهده دارند.

پس از پایان ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان باید طی حداکثر ۱۰ روز، اسامی نهایی افرادی را که برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی واجد صلاحیت تشخیص می‌دهد، به وزارت کشور اعلام کند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز جمعه ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

چهار سال پس از آغاز اعتراضات

تقویم انتخابات ریاست جمهوری ایران

  • هفدهم اردیبهشت: شروع ثبت نام از داوطلبان نامزدی
  • بیست و یکم اردیبهشت: پایان ثبت نام
  • سی و یکم اردیبهشت: اعلام اسامی واجدان شرایط از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور و آغاز بررسی اعتراض ها
  • سوم خرداد: آغاز تبلیغات نامزدها
  • بیست و سوم خرداد: پایان تبلیغات
  • بیست و چهارم خرداد: روز رای گیری

این انتخابات چهار سال پس از اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران انجام می شود که طی آن آقای احمدی نژاد برنده اعلام شد.

در حال حاضر میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران در بازداشت خانگی هستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران و شمار کثیری از اصلاح طلبان ایران از جمله محمد خاتمی خواستار برگزاری انتخابات آزاد و آزادی زندانیان وقایع انتخابات سال ۱۳۸۸ شده اند.

آقای هاشمی رفسنجانی گفته است برگزاری انتخابات آزاد بخشی از مشکلات ایران را حل می کند. شماری از رهبران جریان اصلاحات هم گفته اند گرچه برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری جلساتی خواهند داشت اما حاضر نیستند به هر قیمتی در این رقابت ها نامزد معرفی کنند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران در تازه ترین اظهار نظر درباره انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفته است که "فتنه گران حتی توهم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را هم نداشته باشند."

طرفداران آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "جریان فتنه" و نامزدهای معترض به آن انتخابات را "سران فتنه" می نامند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات پیشین ریاست جمهوری ایران در حبس خانگی هستند

شورای نگهبان که دبیر آن درباره حضور طیف سیاسی اصلاح طلب و به طور تلویحی هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی در انتخابات هشدار داده، مطابق قوانین ایران مسئول تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

در سال های گذشته، این شورا شماری از شخصیت های سیاسی را که خواهان حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بوده اند، رد صلاحیت کرده است.

از جمله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ این شورا صلاحیت رضا زواره‌ای عضو پیشین و قائم مقام سابق شورای نگهبان را رد کرد. صلاحیت آقای زواره‌ای که اندکی پس از این رد صلاحیت درگذشت، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ تایید شده بود.

گروهی از شخصیت های سیاسی از جمله طیف اصلاح طلب، شورای نگهبان را متهم می کنند که از طریق رد صلاحیت ها، امکان رقابت آزاد در انتخابات را سلب می کند.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، قرار است انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر ایران و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در برخی از حوزه‌های انتخابیه برگزار شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.