احمدی‌نژاد: تشریفات صدور ویزای ایران برای مسافران خارجی مشهد لغو می‌شود

به روز شده:  16:02 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

شهر مشهد مدفن امام هشتم شیعیان است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران گفته است که "تشریفات صدور روادید (ویزا) برای آن دسته از زائران خارجی که به طور مستقیم به شهر مشهد سفر می‌کنند، لغو خواهد شد."

آقای احمدی نژاد، بعد از ظهر جمعه ۲۴ آذر (۱۴ دسامبر) به مشهد سفر و در نشست کارگروه ملی زیارت شرکت کرده بود.

در جریان این نشست، مشهد به عنوان شهر نمونه بین المللی زیارتی، انتخاب شده است.

شهر مشهد در شمال شرقی ایران مدفن امام هشتم شیعیان و اصلی ترین مقصد زیارتی ایران محسوب می شود. این شهر همه ساله پذیرای گروه های کثیری از زائران ایرانی و خارجی است.

آقای احمدی نژاد در این جلسه گفته که "زیارت موضوعی بین‌المللی است و ضرورت دارد تمامی اقدامات در مشهد با نگاه فراملی و بین‌المللی باشد."

در صورت اجرای این طرح که مخصوص مسافرانی خارجی است که مستقیما وارد مشهد می شوند، مشخص نیست تکلیف آن دسته از گردشگران خارجی که می‌خواهند پس از دیدار از این شهر از سایر مناطق ایران دیدن کنند، چه خواهد بود.

دعوت از اتباع جمهوری آذربایجان برای سفر به ایران در تعطیلات سال نو میلادی

به نظر می رسد تصویب این طرح در ادامه سیاست اخیر دولت ایران باشد که اعلام کرده در صدد گسترش همکاری های منطقه ‌ای و استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه از جمله گردشگر است.

"زیارت موضوعی بین‌المللی است و ضرورت دارد تمامی اقدامات در مشهد با نگاه فراملی و بین‌المللی باشد"

محمود احمدی نژاد

همزمان با انتخاب مشهد به عنوان شهر نمونه بین المللی زیارتی، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از اتباع این کشور دعوت کرده در تعطیلات سال نوی میلادی که حدود دو هفته دیگر آغاز می شود، بدون نیاز روادید به شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد و قم سفر کنند.

سفیر ایران، شهروندان جمهوری آذربایجان را تشویق کرده که "علاوه بر اهداف گردشگری با انگیزه‌های زیارت اماکن مقدسه" به شهرهای مشهد و قم هم بروند.

ایران در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی روادید سفر برای اتباع جمهوری آذربایجان را به شکل یک طرفه لغو کرد و از آن زمان همه اتباع این کشور می توانند بدون اخذ روادید به عنوان گردشگر به ایران سفر کنند.

با این همه شهروندان ایرانی برای سفر به جمهوری آذربایجان نیازمند روادید هستند. مقام های جمهوری آذربایجان می گویند که زمینه لغو روادید برای ایران هنوز فراهم نیست.

سفیر ایران گفته کشورش یکی از مقاصد مورد توجه شهروندان جمهوری آذربایجان است و در این میان شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، تهران و استان های آذری زبان، جاذبه‎ بیشتری برای آنها دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.