علی مطهری: مجوز قانونی برای رد صلاحیت موسوی و کروبی وجود ندارد

به روز شده:  19:25 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

علی مطهری فرزند مرتضی مطهری نظریه پرداز انقلاب اسلامی است

علی مطهری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران در نامه‌ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نوشته است که در صورت نامزدی مجدد میرحسین موسوی و مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری، مجوز قانونی برای رد صلاحیت این دو وجود ندارد.

نامه آقای مطهری پاسخی به مصاحبه دبیر شورای نگهبان است که پیش از این گفته بود "فتنه گران حتی توهم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را هم نداشته باشند."

بسیاری از هواداران رهبر ایران همچون خود او، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را اعضای "جریان فتنه" و نامزدهای معترض به آن انتخابات را "سران فتنه" می نامند.

آقای مطهری در نامه اخیرش به احمد جنتی گفته است "فرضا آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصی ما درباره میزان قصور یا تقصیر آنها در بحران مذکور، چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنها وجود ندارد."

نماینده مجلس ایران به دبیر شورای نگهبان توصیه کرده "به جای صدور این گونه احکام راه قانون را طی" کند.

آقای جنتی اخیرا در گفت و گو با هفته نامه آدینه تهران، ارگان ستاد جمعه گفته بود "فتنه گران نشان دادند نه به قانون اساسی، نه به فقه اسلامی و نه اخلاق اسلامی اعتقاد و التزامی ندارند."

آیت الله جنتی

آیت الله جنتی به علت کهولت سن مدتی است که کمتر نماز جمعه تهران را اقامه می کند

به گفته آقای جنتی "ارتباط فتنه گران با خارج و دشمنان انقلاب کاملا محرز شده است و این مسئله در پرونده های این افراد که در دادگاه ها تشکیل شده و در اعترافات آنها کاملا روشن است."

آقای جنتی در پاسخ به سئوالی درباره صلاحیت کسانی که این افراد را محکوم نکردند نیز گفت: "آنها هم امکان حضور در صحنه انتخابات را نخواهند داشت. ما قاتلین امام حسین (علیه السلام) را در زیارت عاشورا لعن می کنیم به کسانی هم که به این جنایت در عاشورا رضایت دادند لعن می‌فرستیم."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران که جریان های اصلاح طلب از آنها حمایت می کردند، در حال حاضر در حبس خانگی به سر می برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.