بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۲۶ آذر

به روز شده:  03:39 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود با عکس هائی از حادثه حمله به یک مدرسه در کانتیکت آمریکا این "تراژدی آمریکائی" را منعکس کرده اند. موضوع دیگری که گزارش های اصلی و عکس های صفحه اول روزنامه ها را به خود اختصاص داده همه پرسی در مصر است.

در میان مسائل داخلی انعکاس گفته های اخیر دبیر شورای نگهبان درباره این که چه کسانی نخواهند توانست برای انتخابات نامزد شوند و گمانه زنی انتخابات آینده و وضعیت اصلاح طلبان و اصولگرایان در آن از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

صفحه اول روزنامه قانون و تراژدی آمریکائی

صفحه اول روزنامه قانون و تراژدی آمریکائی

دلیل بزرگ حقوق بشری

کلیک کیهان در سرمقاله خود به مناسبت هفته حقوق بشر به تحریم های تازه جامعه جهانی علیه ایران اشاره کرده و نوشته شش ماه مانده به انتخابات مجلس، آمریکا و چند کشور غربی تحریم های یکجانبه ای را بر ضد جمهوری اسلامی تصویب کردند تا به زعم خود بر انتخابات ۱۲ اسفند ۹۰ تاثیر بگذارند و البته بهانه آن تحریم ها هم مثل همیشه - در ۱۰ سال گذشته- برنامه هسته ای ایران بود ولی طرفی نبستند و در تیرماه امسال، تحریم های موسوم به اول ژوئیه با مختصات ادعایی «فلج کننده» و «گزنده» را به صحنه آوردند آن هم با همان بهانه واهی برنامه هسته ای.

به نوشته این مقاله اکنون پس از گذشت ماه ها از تحریم نفتی و بانک مرکزی کشورمان در اول ژوئیه- ۱۱ تیر ۱۳۹۱- آنچه عیان و محرز شده این است که آن تحریم ها، مردم ایران را نشانه رفته و همان طور که از قبل قابل پیش بینی بود ارتباطی با برنامه هسته ای ایران نداشته است.

کیهان بدون اشاره به نمونه های متعدد نقض حقوق بشر در ایران ادعا کرده که دروغین بودن داستان «حقوق بشر» هم برملا شده و معلوم گردیده است که دشمنان جمهوری اسلامی با اهرم «حقوق بشر» مردم ایران را نشانه رفته اند؛ و علتش هم این که مهم ترین عامل شکست پروژه های آنها در مواجهه با جمهوری اسلامی، «مردم» بوده اند.

تصاویری از همه پرسی مصر از صفحه اول مردم سالاری

تصاویری از همه پرسی مصر از صفحه اول مردم سالاری

اصولگرایان؛بازیکنانی در تیم داوری

ثمینا رستگاری در تحلیلی در کلیک اعتماد نوشته آن‌گونه که از شواهد و قراین و لحن اصولگرایان صاحب قدرت برمی‌آید و بر اساس مواضعی که اکثریت اصلاح‌طلبان اتخاذ کرده‌اند انتخابات بعدی انتخاباتی بدون حضور اصلاح طلبان خواهد بود. در چنین فضایی نام برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شده است اما اصولگرایان نشان داده‌اند که هیچ رغبتی به حضور هیچ مدل اصلاح‌طلبی ندارند. آن ها می‌خواهند با فراغ بال با رقیب اصلی و قدرتمندشان که جریان نزدیک به دولت است مبارزه کنند. و نمی‌خواهند که برای سومین بار به دلیل وجود دشمن مشترک اصلاح‌طلب با احمدی‌نژاد دست دوستی دهند و همانند سال ۸۴ و ۸۸ نام کسی را روی برگه رای بنویسند که قلب و عقل‌شان به آمدن او رضا نیست.

نویسنده این مقاله تاکید کرده به همین دلیل دیگر نمی‌توان از تئوری کلیشه‌یی گرم شدن تنور انتخابات استفاده کرد از نظر اصولگرایان سنتی تنور آنقدر داغ هست که نیاز به هیچ هیزمی ندارد. کما اینکه در انتخابات مجلس هم نبودن اصلاح‌طلبان در عرصه و فقدان فراکسیون اقلیت اصلاح‌طلب در مجلس مشکلی را که در کوتاه‌مدت عیان شود به وجود نیاورد و در درازمدت هم فرصت بیشتری وجود دارد.

مقاله اعتماد سرانجام نوشته: اگر قانون گرم شدن تنور صادق بود اصولگرایان سنتی باید با آغوشی گشوده از آمدن محمدرضا عارف حمایت می‌کردند چرا که او اصلاح‌طلب معتدلی است که در آخرین سخنان خود رسما اعلام کرد که هیچ شرط و شروطی برای آمدن به عرصه انتخابات ندارد و رفع محدودیت کاندیداهای سابق ریاست‌جمهوری برای او مساله‌یی اصلی نیست. اما با تمام این اوصاف تا به امروز هیچ کدام از اصولگرایان روی خوشی به آمدن وی نشان نداده‌اند.

فضل الله یاری در سرمقاله کلیک ابتکار اصولگرایان را تیم قدرتمند و پولداری توصیف کرده که در اجرای مسابقات و قواعد مسابقه و داوری های آن هم دخالت دارد و نوشته بازیکنان این تیم تلاش بسیار می‌کنند که خود را تیم نظام معرفی کنند. با اعضای شورای نگهبان و دیگر مراجع داوری انتخابات عکس یادگاری می‌گیرند. نهادهای قضایی کشور و نیروه‌های برقرار کننده نظم را از خود می‌دانند. از مردم سخن می‌گویند و خود را نماینده واقعی آنان می‌دانند و اعتماد به نفس مثال زدنی از خود نشان می‌دهند. تا اینجای کار به خودشان و تیم شان مربوط است. اما پا را فراتر از آن می‌گذارند و برای اصلاح طلبان هر کار می‌کنند. توصیه، تهدید، شرط گذاری، و.... .

به نوشته این مقاله اصولگرایان یک طرف رقابت اند و از منظر خود هر کاری را که لازم بدانند برای برپایی رقابتی با تضمین پیروزی خود، انجام می‌دهند. فارغ از بندهای اخلاقی شرعی، حرجی بر آنان نیست، اما به نظرمی رسد که در این میان زیان‌های بسیاری به ساختار سیاسی کشور وارد می‌کنند. نهادهای نظارتی و حکومتی کشور که در قانون بربی طرفی و عدالت آنها تاکید بسیار شده در این مسیر دچار خدشه ای می‌شوند که اعتماد عمومی نسبت به آنها را به شدت کاهش می دهد

سرمقاله ابتکار تاکید کرده این که تیم داوری این مسابقه بزرگ به خنده هاو ابراز احساسات یک طرف زمین مسابقه پاسخ ندهد، چرا که انبوه تماشاگران این بازی، خطای سهوی داوران را نیز به زدو بندهای پشت پرده مرتبط می‌کند و ممکن است پس از پایان بازی،به صورت شعارهایی از روی سکوها خود را نشان دهد.

جامعه بدون جامعه‌شناسی هدایت نمی شود

کارتون جمال رحمتی، قانون

کارتون جمال رحمتی، قانون

امان‌الله قرایی مقدم در مقاله ای در کلیک قانون نوشته داستان حذف و تعدیل رشته‌های دانشگاهی در سال‌های اخیر، برای خودش حکایتی شده است. علوم انسانی به خصوص جامعه‌شناسی هم در این بین یکی از پایه‌های اصلی اتهام است. یک روز غیراسلامی خوانده می‌شود و بار دیگر به صفاتی دیگر مزین. امروز هم گفته شده در بازنگری اخیر رشته‌های علوم سیاسی، جامعه‌شناسی و روانشناسی بیشترین مغایرت را با معارف اسلامی داشته و کمترین منابع اسلامی را داشته‌اند. اما چرا این‌چنین رفتارهایی با این علوم پرکاربرد می‌شود؟

نویسنده با اشاره به سخنان برخی از هواداران دولت نوشته اگر جامعه‌شناسی باعث فساد شده و غیر اسلامی است پس داشتن دولت و وزارتخانه هم همین طور است. وزارتخانه‌هاتان را هم تعطیل کنید! باید بدانید که وقتی حرف از وزارت کار و نیروی انسانی می‌شود در مورد جامعه‌شناسی صحبت می‌شود. وقتی راجع به سازمان برنامه و بودجه، در مورد اقتصاد جامعه، خانواده، اعتیاد و مواد مخدر، زورگیری، قانون‌شکنی، امور قضایی و بهداشت هم همین طور.

نویسنده مقاله قانون تاکید کرده شما شعر هم که از سعدی، حافظ، ناصر خسرو، رودکی، فردوسی و کلیم کاشانی می‌خوانید در واقع علوم اجتماعی خوانده‌اید. باید بپرسم آقایان کجا درس خوانده‌اند که این‌ها را ندیده‌اند؟ چه شد که با جامعه‌شناسی دشمن شدند؟ تنها به یک نکته بسنده کنم. وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند آقایان روحانی باید با علم روز منطبق باشند یعنی کسی هم که روی منبر می‌رود باید با علوم اجتماعی آشنا باشد، جامعه ‌شناسی مصداق علم روز است.

داستان یک وزارت با دختران سوخته

مهدی بهلولی در مقاله ای در کلیک بهار نوشته از دو‌ هفته پیش تاکنون، که رخداد تلخ آتش‌سوزی در کلاس درس روستای «شین‌آباد» شهرستان پیرانشهر رخ داد، توجه به همه کاستی‌هایی که در این سال‌ها بر آموزش‌وپرورش گذشته و می‌گذرد، اهمیتی بیش از پیش یافت. به سخن دیگر، سوختن این کودکان بی‌گناه و کشته شدن یکی از آن‌ها، عاملی شد که ذهن افراد بیشتری معطوف به واقعیت‌های درون آموزش‌وپرورش شود و به جست‌وجو برآیند که مگر در آموزش‌وپرورش چه می‌گذرد که پیشامدهایی این‌چنین، به تدریج تبدیل به هنجار در آموزش کشور می‌شود.

به نوشته این معلم با سابقه: چه استیضاح انجام بگیرد و حاجی‌بابایی به کنار رود و چه نگیرد و بر مسند وزارت بماند، کارنامه وزارت او مردودی است. اما اگر بخواهیم به دنبال راز شکست حاجی‌بابایی برآییم، بی‌گمان به عواملی چون شتابزدگی در اجرای برنامه‌ها، اولویت‌بندی نادرست پیگیری نابسامانی‌های آموزشی حتی بر پایه خود سند تحول راهبردی آموزش‌وپرورش، نشنیدن سخن سنجشگران و خرده‌گیران آموزشی و... برخواهیم خورد. ناگفته نماند که برخی از عامل‌های بنیادی این رخداد، چندان هم به خود وزیر و آموزش‌وپرورش برنمی‌گردد.

خشونت، کارتون آروین، اعتماد

خشونت، کارتون آروین، اعتماد

مقاله بهار بعد از اشاره به مشکلات حقوق معلمان و تعطیل پنجشنبه‌ها، افت آموزشی پرسیده آیا در مدرسه‌ها جایی هست که دانش‌آموز کمی استراحت کند یا نهار بخورد؟ آیا درس‌های نظری و خسته‌کننده، توان بیشتری برای نگهداشت یک زنگ بیشتر دانش‌آموزان می‌گذارند؟ اما باید گفت به روزگار وزارت او، تنها به دنبال برخی دگرگونی‌های صوری و ساختاری برآمد که بی‌گمان بر آشفتگی‌های این دستگاه نابسامان خواهد افزود. اما پس از سه سال وزارت به جایی رسیده است که هر روز باید نگران باشد دانش‌آموز و آموزگاری کشته نشود، مدرسه‌ای آتش نگیرد، آموزگاری دانش‌آموزی را بدجور نزند و...

منصور فرزامی در سرمقاله کلیک مردم سالاری خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشته چرا جان دانش آموزان، هر روز به مخاطره می‌افتد مگر در این مملکت، صدها هزار کلاس را با بخاری هیزمی‌و نفتی و گازی روشن نکرده اند مگر بارها دانش‌آموزان را به سفر نبرده‌اند‌؟ برده‌اند و کلاس‌ها را هم گرم و مساعد تحصیل کرده‌اند . مشکل در احساس مسئولیت مدیرانی است که آن کرسی را قابل نیستند و نمی‌توانند که بر گستره مدیریت خود احاطه و اشراف داشته باشند و این مسند نشینی ناروای بعضی مدیران، مستقیم به انتصاب و اراده شما بر می‌گردد .

نویسنده مقاله اضافه کرده: طرح ۳-۳-۶ ؛ دادن ولیمه و افطاری ؛ از دیگران بپرسید ؛ هر وقت مناسب باشد استعفا می‌دهم ؛ عذرخواهی به اکراه ؛ صدور حکم ممنوعیت روشن کردن بخاری گازی در کلاس‌ها و مماشات مجلس و .. از نمره مدیرانی که کرسی بلند پایه جامعه را در ید قدرت دارند، بسیار کم می‌کند و آنها را در ردیف شاگردان سطح نازل جامعه قرار می‌دهد .

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده: برای اینکه بدانید که جامعه، خوب و بد را می‌فهمد و علت و معلول را درمی‌یابد، فقط یک سوال دارم‌: آیا با ۹۰۰ میلیارد اعتبار کنونی که بدان می‌نازید و برگ برنده خود می‌دانید، در این آشفته بازار اقتصادی ما، قادر به توازن و تعادل با آن ۱۷۰ میلیارد آغاز وزارت خود هستید؟

مساله زنان در قانون

بهمن کشاورز در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته شنیده شده که لایحه مربوط به گذرنامه برای تجدید نظر و اصلاح در مفاد آن به هیات دولت برگردانده شده است. البته اگر این اتفاق نمی‌افتاد باعث شگفتی و تاسف بود زیرا آنچه در ماده ۱۵ آمده بود، به هیچ شکل و با هیچ استدلالی قابل پذیرش نبود. شنیده شد که مجلس لایحه را به دولت بازگردانده است.

نویسنده حقوقدان تاکید کرده که دولت اعلام کرده بود که ماده ۱۵ به شکلی که مطرح و باعث بحث درباره حقوق زنان شد هرگز در لایحه آن نبوده است و بعدها مطرح شد که پیشنهاد لزوم استیذان و کسب اجازه خانم‌های کمتر از ۴۰ سال برای خروج از کشور از ولی قهری یا دادگاه در یکی از کمیته‌های کمیسیون امنیت ملی آن هم از طرف یک فرد یا اقلیتی مطرح شده و النهایه به هر ترتیبی به جریان افتاده است. اگر این گفته‌ها درست باشد آنگاه اعاده لایحه به دولت شاید چندان لزومی نداشته باشد بلکه بازگشت به آنچه که ابتدائا از دولت واصل شده بود کافی به نظر می‌رسد.

در پایان مقاله اعتماد آمده مغایرت این لایحه با قانون اساسی آن جاست که قانون می گوید «مردم ایران از هر قوم و قبیله‌یی که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نیست». واضح است که عبارت «مانند اینها» تفاوت جنسی را نیز دربر می‌گیرد و تفاوت جنسی و زن یا مرد بودن نمی‌تواند باعث عدم تساوی حقوق شود.

اولین جمله بعد از عمل جراحی

پوریا عالمی‌ در ستون نشر اکاذیب کلیک قانون با اشاره به اخباری که از هوگو چاوز پس از عمل جراحی منتشر شده به گمانه زنی پرداخته که اگر آدم‌های دیگر عمل جراحی کنند وقتی چشم‌شان را باز کنند اولین چیزی که می‌پرسند چیست؟ و نتیجه گرفته مثلا احمدی‌نژاد پس از عمل جراحیِ چشم‌هاش را باز می‌کند و می‌پرسد: «ملت من چطورند؟»

خبرنگار بیست و سی به جای مردم می‌گوید: «خوبیم. خیلی خوبیم. اصلا توی این بیست سی سال هیچ‌وقت از این بهتر نبودیم. همه‌ش هم به خاطر شماست. هر چقدر دوران خاتمی و رفسنجانی حال‌مون بد بود توی این هفت هشت سال توپ توپیم. دمت گرم.» ولی یکی از مردم واقعی در انتهای تصویر تلویزیون دیده می‌شود که پلاکاردی دستش است که روی آن نوشته شده: «به قول شاعر؛ حال همه‌ی ما خوب است اما تو باور نکن. »

به نوشته طنزنویس قانون محمدرضا رحیمی پس از عمل جراحی مثلنی چشم‌هاش را باز می‌کند و می‌گوید: «چشمام داره درست می‌بینه؟ محمودرضا خاوری تو اینجا چی کار می‌کنی پسر؟ پس اون همسایه‌تون چی؟ سلین دیون چی شد؟ کجاست؟» بعد رو می‌کند به طرف دیگر تخت و ذوق‌زده می‌گوید: «ای وای... ای وای... جمشید بسم ا... . تو هم اینجایی که. افتادی به زحمت که بابا. از دلار ملار چه خبر؟»

کارتون روز

ارسال سلاح برای سوریه، کارتون حمید صوفی، جام جم

ارسال سلاح برای سوریه، کارتون حمید صوفی، جام جم

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.