وکیل خانواده ستار بهشتی: متهم اصلی پرونده مشخص است

به روز شده:  12:20 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391
ستار بهشتی

خانواده ستار بهشتی با متهم اصلی پرونده ملاقات کرده‌اند

گیتی پورفاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی امروز ۲۶ آذرماه اعلام کرد: "علیرغم مشخص شدن متهم در پرونده فوت ستار بهشتی (وبلاگ نویس ایرانی که در هنگام بازداشت درگذشت) متاسفانه این پرونده تا کنون به دادگاه نرفته است."

بعد از مرگ آقای بهشتی، گزارش هایی در مورد شکنجه شدن او در جریان بازداشت منتشر شد و مادرش نیز گفت که فرزندش به قتل رسیده است.

خانم پورفاضل در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با اشاره به رضایت‌نامه‌ای که به امضای خانواده بهشتی رسیده است، گفت: " متاسفانه علیرغم اصراری که داشتم موفق به مشاهده رضایت نامه نشدم، اما بازپرس پرونده به من گفت که به دلیل وجود این رضایت نامه در پرونده نمی‌توانید آن را دنبال کنید و برای پیگیری پرونده باید رضایت نامه را پس بگیرید."

به گفته خانواه آقای بهشتی، آنها دو روز پس از فوت ستار بهشتی رضایت نامه‌ای را امضا کرده‌اند، اما به گفته وکیل این خانواده، رضایت‌نامه‌ مذکور "به دلیل مشخص نبودن مجرم در آن زمان ارزش قانونی ندارد."

خانم پورفاضل با اشاره به اینکه او و خانواده آقای بهشتی با متهم اصلی پرونده ملاقات داشتند گفت: "با حضور ما در بازپرسی بین ۴ متهم از ۳ نفر خواستند که اتاق را ترک کنند، تنها یک نفر در اتاق باقی ماند و به ما گفته شد که وی متهم اصلی است. وقتی از متهم خواستم تا علت اصلی برخوردهای تند و غیرقانونی خود را بگوید تنها با التماس از خانواده بهشتی درخواست می‌کرد که وی را ببخشند، اما مادر ستار بهشتی خواهان قصاص مجرم اصلی پرونده است."

مرگ این وبلاگ‌نویس واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت، تا آنجا که مجلس ایران نماینده‌ای را مسئول پیگیری این پرونده کرد.

همچنین در آخرین اظهارنظر مقامات قضایی ایران غلامحسین محسنی‌ اژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت که تعدادی از مأموران پلیس سایبری ایران در ارتباط با پرونده ستار بهشتی در بازداشت هستند و تأیید کرد که در این پرونده "تاکنون ضرب و شتم و بددهانی مشخص شده است".

مقام های قضایی تایید کرده اند که ستار بهشتی در روز نهم آبان توسط پلیس سایبری تهران دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل شد، اما چهار روز بعد در حالی که در بازداشتگاه پلیس نگهداری می شد، درگذشت.

در پی مطرح شدن انتقادهای فراوان علیه پلیس فتا و پیگیری برخی از نمایندگان مجلس ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران سرهنگ محمدحسن شکریان، رییس پلیس فتای تهران را از کار برکنار کرد. اما بعد از مدتی اعلام شد که برکناری رئیس پلیس فتا ارتباطی با مرگ این وبلاگ نویس ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.