قوه قضاییه از آزادی مهدی هاشمی "با تودیع وثیقه مناسب" خبر داد

به روز شده:  20:11 گرينويچ - 16 دسامبر 2012 - 26 آذر 1391
مهدی هاشمی

محمود علیزاده طباطبایی وکیل مهدی هاشمی، خبر آزادی موکل خود با سپردن وثیقه را تایید کرده است

روابط عمومی دادسرای تهران اعلام کرد که مهدی هاشمی "پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب" از زندان اوین آزاد شده است.

سایت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، خبر آزادی آقای هاشمی را در شامگاه روز یکشنبه ۲۶ آذر (۱۶ دسامبر) و بدون هر گونه توضیح بیشتر در مورد وضعیت پرونده و میزان وثیقه وی منتشر کرده است.

خبر این سایت در مورد مهدی هاشمی، به آن معناست که وی تا زمان تشکیل دادگاه خود در خارج از زندان خواهد بود، اما بعدا باید با حضور در دادگاه، پاسخگوی اتهامات انتسابی باشد.

ساعتی پیش محمود علیزاده طباطبایی وکیل مهدی هاشمی، در گفتگو با خبرگزاری مهر، خبر آزادی موکل خود را تایید کرده است.

خبرگزاری تسنیم در نقل قول دیگری ازقول این وکیل دادگستری نوشته است: "مهدی هاشمی با سپردن وثیقه منزلش آزاد شده اما اطلاعی از میزان وثیقه ندارم، زیرا ما فقط سند خانه را ارائه کردیم و کارشناسان آن را تأیید کردند."

آزادی مهدی هاشمی، در حالی صورت گرفته که اخیرا یک منبع ناشناس، سه فایل صوتی حاوی گفتگوهای خصوصی وی با نیک آهنگ کوثر کاریکاتوریست مقیم آمریکا را منتشر کرده است.

بخشی از اظهارات منتسب به مهدی هاشمی در جریان این گفتگوها، در مورد اقدامات او علیه مسئولان ارشد حکومت ایران است که به عقیده ناظران انتشار آنها، می توانست به ضرر او تمام شود.

"مهدی هاشمی با سپردن وثیقه منزلش آزاد شده اما اطلاعی از میزان وثیقه ندارم، زیرا ما فقط سند خانه را ارائه کردیم و کارشناسان آن را تأیید کردند"

نقل قول خبرگزاری تسنیم از وکیل مهدی هاشمی

خانواده هاشمی این فایل ها را دستکاری شده دانسته اند اما آقای کوثر، تاکید دارد که گفتگوهای منتشر شده میان او و آقای هاشمی اصالت دارد.

در پی انتشار دومین فابل صوتی، باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به تلویزیون حکومتی ایران، با انتشار متن صحبت‌های منتسب به مهدی هاشمی و نیک‌آهنگ‌ کوثر نوشته بود: "منتشر کننده این فایل در ذیل این دو فایل صوتی که در مجموع ۲۰ دقیقه است، تأکید کرده بیست فایل صوتی در اختیار دارد و ۱۸ مورد دیگر نیز به زودی منتشر خواهد شد".

ادعای "نیمه تمام ماندن تحقیقات"

روز گذشته، خبرگزاری فارس به نقل از "یک منبع آگاه"، مدعی فشار "خانواده و اطرافیان مهدی هاشمی" برای آزادی او و "نیمه تمام ماندن تحقیقات از وی" شده بود.

این مقام آگاه، که هویت وی فاش نشده بود، ادعا داشت که "مهدی هاشمی دارای ۱۳ عنوان اتهامی است که این موارد بخشی با تکمیل تحقیقات آماده ارجاع به دادگاه است اما بخشی دیگر نیازمند ادامه تحقیقات از وی است".

"انتقال اطلاعات محرمانه به خارج ‌کشور"، "اخلال در نظام اقتصادی"، "جاسوسی" و "فساد در قراردادهای بزرگ"، اتهاماتی است که منتقدان مهدی هاشمی در داخل حکومت ایران، متوجه او کرده اند.

"روز گذشته خبرگزاری فارس به نقل از یک 'مقام آگاه' نوشت: مهدی هاشمی دارای ۱۳ عنوان اتهامی است که این موارد بخشی با تکمیل تحقیقات آماده ارجاع به دادگاه است، اما بخشی دیگر نیازمند ادامه تحقیقات از وی است"

فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنین متهم است که در سازماندهی اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

با این حال وکیل مهدی هاشمی می‌گوید هیچ مدرکی علیه موکلش وجود ندارد.

برخی از رسانه‌های ایران پیشتر مدعی شده بودند که آقای هاشمی رفسنجانی رایزنی‌هایی را برای "محاکمه عادلانه" فرزندش با "برخی مقام‌های عالی‌رتبه" انجام داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.