بررسی روزنامه‌های دوشنبه صبح تهران_۲۷ آذر

به روز شده:  10:13 گرينويچ - دوشنبه 17 دسامبر 2012 - 27 آذر 1391
مهدی هاشمی

مهدی هاشمی پس از آزادی از زندان اوین عکس: احسان مازندرانی، روزنامه اعتماد

روزنامه های امروز صبح تهران آخرین خبرشان آزاد شدن مهدی هاشمی فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از زندان بود که بعد از ۸۴ روز حضور وی در زندان انفرادی رخ داد. ادامه حملات نشریات حامی دولت به مجلس به خاطر محدود سازی دولت و تصویب طرحی برای انتخابات که از تاثیر دولت در آن می‌کاهد از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال از طرح صلح و آتش بس ایران در سوریه خبر می دهد.

گفتگو پیرامون توافق ایران با آمریکا و سیاست‌های احتمالی وزیرخارجه آینده دولت اوباما بخشی از مقالات و اظهارنظرهای این روزنامه ها را به خود اختصاص داده است

حسن هانی‌زاده در کلیک تهران امروز نوشته طرح ۶ ماده‌ای ایران برای توقف درگیری‌های ۲۰ ماهه سوریه اگر چه مورد پذیرش بخشی از مخالفان مسلح دولت بشار اسد نیست اما از جامعیت وشفافیت کاملی برخوردار است. این طرح برآیند یک کار کارشناسی طولانی و مبتنی بر داده‌های میدانی و واقعیت‌های جغرافیایی موجود درسوریه است.

به نظر نویسنده این مقاله مهمترین ویژگی این طرح داخلی سازی بحران در سوریه و حذف عناصر خارجی موثر در تشدید بحران در این کشور است. به این معنی که ایران سعی دارد تمام طرف‌های سوری درگیر در بحران را پس از قبول آتش‌بس به سمت گفت‌وگو با یکدیگر تشویق کند و در همان حال هم‌دست برخی کشورهای خارجی را که بی محابا در بحران می‌دمند، کوتاه کند.

کلیک روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سقوط احتمالی دولت بشار اسد، نه تنها صلح و ثبات را به سوریه نمی‌آورد بلکه کل منطقه را نیز در پرتگاه بی‌ثباتی و جنگ قرار خواهد داد که دود آن به چشم خود غربی‌ها نیز خواهد رفت. متأسفانه محافل بین‌المللی و مجامع جهانی نیز که باید برای حفظ صلح و امنیت تلاش کنند دنباله‌روی این خط مشی گمراه‌کننده شده‌اند.

تشکیل اجلاس‌های بین‌المللی تحت عنوان به اصطلاح "دوستان سوریه" نیز که مورد اخیر آن در مراکش برگزار شد، در مسیر همین سیاست‌ها و افزایش فشارهای روانی به دولت سوریه قرار دارد. و اعلام اینکه ۱۳۰ کشور در این نشست شرکت کرده و از مخالفان حمایت کرده‌اند نمی‌تواند نقطه قوت و توجیهی برای سیاست‌های جبهه ضدسوریه باشد، چرا که عمده این کشورها با فشار آمریکا در این گونه اجلاس‌ها مشارکت می‌کنند؛ ضمن اینکه بسیاری از آنها آنچه را که از طریق بانیان چنین اجلاس‌هایی اعلام می‌شود قبول ندارند.

مغالطه جام زهر و نجات کشور توسط رهبر

عباس عبدی در مقاله‌ای دراعتماددر پاسخ کیهان که مدعی شده بود کسانی قصد دارند رهبر جمهوری اسلامی را به خوردن زهر رابطه با آمریکا وادار کنند به سابقه تعبیر جام زهر پرداخته و نوشته در پایان جنگ هشت ساله با عراق اصل پذیرش قطعنامه ۵۸۹، مصداق خوردن جام زهر نبود، بلکه موقعیت این پذیرش چنین باری را به آن تحمیل کرد قطعنامه ۵۹۸ در شرایطی تصویب شد که اوضاع کلی جبهه‌ها به نفع ایران بود، و طبعا اگر همان موقع پذیرفته می‌شد، پیروزی نسبی محسوب می‌شد، و چون ایران در قدرت بود، ولی چون در آن مقطع، به آن دستاورد راضی نشدیم و موافقت با آن قطعنامه را مصداق پیروزی ندانستیم، در نتیجه وقتی که ضعیف شدیم و آن را پذیرفتیم، نوعی شکست نسبی و سرکشیدن جام زهر محسوب شد.

نویسنده مقاله کلیک اعتماد به یاد تندروان آورده که هر نوع تفاهمی شکست نیست چنان که در پایان درگیری اخیر حماس با اسرائیل مگر نه این که روزنامه‌هایی مانند کیهان آن را پیروزی خواندند. پیروزی بر اساس تفاهم به دست آمد به میانجی‌گری محمد مرسی رییس جمهور اسلامگرای مصر. چرا این کار که توافق با اسراییل است را نابودی انقلاب و مقاومت نمی‌نامید، ولی هنگامی که قرار باشد، ایران نسبت به موضوعی تفاهم کند، باید پیشاپیش آن را محکوم کرد؟ مگر کشورهای دنیا که با دوست و دشمن معاهده و توافقنامه امضا و امتیازاتی را رد و بدل می‌کنند، نابود می‌شوند؟

در پایان این مقاله آمده این که روزنامه کیهان ادعا کرده مشکلات جامعه ما ناشی از تحریم نیست گرچه درست است چون در ذهن عده ای تاثیر نداشت اما باید به یاد داشت که در محیط آلوده افراد قوی بیمار نمی شوند اما ضعیفان به سرعت می افتند . مشکل امروز جامعه ما این است که تحریم به خودی خود نمی‌توانسته جامعه را دچار مشکلات وسیع و متعدد کند، ولی چون مدیریت اقتصادی و اجتماعی، ضعیف بود، این تحریم‌ها، تاثیرات گسترده‌یی داشت و من معتقدم که تحریم‌کنندگان متوجه این نکته بودند و الا هیچ‌گاه اقدام به تحریم نمی‌کردند.

کلیک کیهان در ادامه مخالفت هایش با هر نوع تفاهم و مذاکره ای با آمریکا در سرمقاله خود اصلاح طلبان و میانه‌روها را به نوکری استکبار متهم کرده و سیاست میانه روانه دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی را نشانه وادادگی دانسته است.

حسین شریعتمداری در این مقاله خود را بسیار کوچکتر از آن دانسته که درباره نقش بی بدیل و پیامبرگونه رهبر اظهارنظر کند اما افزوده: اگر رهبری الهی حضرت آقا نبود، امروزه ترفندهای رنگارنگ و پیچیده، نامی از اسلام ناب محمدی و انقلاب باقی نگذاشته بود و بایستی شاهد دست و پا زدن مردم شریف و پاکباخته کشور زیر چکمه نظامیان اجنبی باشیم.

به نظر نماینده ولی فقیه در کیهان: از همین زاویه است که روزنامه آمریکایی یو.اس.ای. تودی به نقل از گزارش امریکن اینترپرایز می نویسد "بزرگترین مشکل آمریکا در ایران، حضور یک ابرحریف - به نام آیت الله خامنه ای است که نقشه راه ما را می شناسد و مردم کشورش به او اعتماد آمیخته به اعتقاد دارند".

شب یلدا

شب یلدا، کارتون احسان گنجی_ روزنامه اعتماد

اصولگرایان محتاج اصلاح‌طلبان و فوت و فن مناظره

احمد خرم در مقاله‌ای در کلیک آرمان نوشته امروز نگرانی از وضعیت اقتصادی کشور به فصل مشترک گفتار بسیاری از گروه‌های سیاسی، حتی همان اصولگرایان منتقد حاضر در قدرت تبدیل شده است. دغدغه‌ای که سال‏ها پیش اصلاح‌طلبان نسبت به وقوع آن در صورت اصرار اصولگرایان بر راهی که در پیش گرفته بودند تاکید داشتند. امروز تمام آن پیش‌بینی‏‌ها محقق شده اما اصولگرایان حاضر به اعتراف در قبال این موضوع نیستند.

وزیر راه کابینه محمد خاتمی تاکید کرده که اصولگرایان در غیاب اصلاح‌طلبان دچار دردسرهای جدیدی در اردوگاه خود می‌شوند. آنها در تقابل با اصلاح‌طلبان در پی این بودند که فضای دو قطبی سیاسی را به یک قطب واحد تبدیل کنند، فارغ از اینکه این تک قطبی نیز به سرعت تبدیل به یک دو قطبی جدی با تنش‏‌های شدیدتری خواهد شد. تقابل دولتی‏‌ها با اصولگرایان سنتی نتیجه همین مساله است. در این رقابت دو سویه اصولگرایان امکانات کمتری در مقابل دولتی‌‏ها در اختیار خواهند داشت.

نتیجه مقاله آرمان این که: اصولگرایان بارها و بارها به شکل ناخواسته در عمل اثبات کرده‌‏اند که از پایه مردمی ثابتی برخوردار نیستند، تن ندادن آنها به رقابت با اصلاح‌طلبان چیزی نیست جز همین اذعان به توانمندی‌های رقیب. اصلاح‌طلبان به این دلیل تاکنون توانسته‏‌اند علیرغم حاشیه‌نشینی زیست سیاسی خود را ادامه دهند. آنها با توسل به پایگاه اجتماعی توانسته‌‏اند با وجود مشکلات نظر دهند و خود را زنده نگه دارند. اما واقعا اصولگرایان در صورت کنار رفتن دیگر چیزی برای تنفس در سپهر سیاسی در اختیار نخواهند داشت؟

اسماعیل امینی در ستون طنز کلیک تهران امروز نوشته لبخند زدن و خوش اخلاق شدن صاحبان مناصب، نشانگر نزدیکی زمان رقابت‌های انتخاباتی است، خیلی نشانه‌های دیگر هم البته هست مانند افشاگری‌ها و شفاف‌سازی‌ها، ظهور احزاب و جمعیت‌های یک بار مصرف، انتشار نشریات جدید،دست و دل‌بازی‌های یارانه‌ای و سهام عدالتی و توزیع روغن نباتی و کیسه‌های آرد و سیب زمینی برای عوام و ضیافت‌های شاهانه و سورو سات و بره کشان برای خواص.

به نوشته این ستون یکی دیگر از نشانه‌های نزدیک شدن به زمان انتخابات، برگزاری میزگردها و مناظره‌ها و تریبون های آزاد است.که برای خودش فوت و فنی دارد که مهم ترین آنها از این قرار است: کسی که مسئول بوده است و می‌‌خواهد درباره عملکردش توضیح بدهد، می‌تواند بگوید که کارشکنی‌ها، مانع خدمت رسانی کامل شده است و اگر نبود این موانع، در دوران مدیریتش چه می‌کرد و چه‌ها می‌کرد. کسی که عشق مقام دارد و دوست دارد که در آینده صاحب منصب شود، باید بگوید که کلید سعادت جامعه در دستان اوست و اگر اندیشه های او اجرا بشود، چشم حسودان و بدگویان از حیرت باز خواهد ماند و به این گندگی خواهد شد.

و خلاصه این که کسی که مسئول بوده است، به جای پاسخگویی درباره دوران مسئولیتش، بهتر است بگوید که من خودم هم ناراضی هستم و انتقادات فراوانی دارم. بعد حرف‌های جوان پسند بزند و بگوید چه کار به کار جوانان دارید مگر نمی‌دانید که آزادی خوب است و کافی شاپ خوب است و مهربانی خوب است و قدم زدن دونفری در هوای پاییزی خوب است و اینترنت بدون فیلترینگ خوب است و ما نمی‌دانیم که متولی فیلترینگ کیست و دانشگاه بدون تفکیک خوب است واصلا بهتر است که همه چیز خوب باشد .

اسامی مفسدان اقتصادی همچنان در جیب

کلیک مردم سالاری در مقاله ای به یاد آورده که اسامی مفسدین اقتصادی بعد از ۷ سال ریاست جمهوری هنوز در جیب محمود احمدی‌نژاد است و رئیس جمهور هنوز هم از دست‌های پشت پرده و کسانی که فاسد اقتصادی هستند سخن می‌گوید که در کار دولت اختلال ایجاد می‌کنند اما تا این لحظه هیچ کس از سوی رئیس جمهور معرفی نشده است و گاهی معاونین وی از برخی افراد مانند جمشید بسم الله به شکلی عجیب رونمایی می‌کنند! هنوز از یادها نرفته است که مبارزه با فساد اداری و دولتی، برقراری عدالت اقتصادی و معرفی مفسدین اقتصادی وعده اصلی دولت نهم و دهم بود و همواره این مساله به گفته محمود احمدی‌نژاد دغدغه اصلی دولت او به شمار می‌رفت.

تلویزیون و انتخابات

تلویزیون و انتخابات، کارتون جمال رحمتی_ روزنامه اعتماد

در دنباله این مقاله آمده در سال‌های اخیر تخلفات سنگین مالی حلقه یاران احمدی‌نژاد و رسانه‌ای شدن آن‌ها مانند قضیه پروژه‌های تالارهای کیش و شرکت سگما، اختلاس در استانداری که توسط رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم تایید شد و مواردی از این دست، نشان می‌دهد نه تنها مفسد اقتصادی به دستگاه قضا معرفی نشد بلکه به شمار مفسدین اقتصادی نیز افزوده شده است و بنابراین این وعده محمود احمدی‌نژاد نیز نا‌کام مانده است. با این وجود هر چند ماه یک بار محمود احمدی‌نژاد از دست‌های فاسدی سخن می‌گوید که مورد حمایت برخی هستند اما نه از معرفی آن برخی خبری هست و نه از معرفی آن دست‌های فاسد!

مردم سالاری نوشته رئیس جمهور از ۳۰۰ نفری سخن می‌گوید که ۶۰ درصد پول‌های کشور را در جیب خود گذاشته اند اما هرگز حتی یک نفر از این ۳۰۰ نفر و یا حامیان آنها تا به امروز توسط رئیس جمهور معرفی نشده اند و معلوم نیست دولت با وجود اطلاع از تخلفات این افراد چگونه است که مدارک لازم را برای رسیدگی به قوه قضاییه تحویل نمی‌دهد؟ در هر حال معرفی مفسدین اقتصادی یکی از وعده‌های عملی نشده محمود احمدی‌نژاد است که با گلایه‌های گاه و بیگاه وی همراه است اما خبری از معرفی متخلفین نیست که نیست.

تحلیل جمعیت ایران

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری چند آمار دقیق دولتی را از زبان رییس دولت نقل کرده: هفتاد میلیون احمدی‌نژاد در کشور وجود دارد. قیمت شیر به دلیل اشتباه یک نفر، ۳۰ تومان افزایش یافت و لبنیات گران شد. ۲۲ نفر سرحلقه آشفتگی‌های اخیر در بازار ارز هستند و با توجه به اینکه این افراد مشخص هستند نهادهای امنیتی باید ورود پیدا کنند. این افراد با یک تلفن به یکباره قیمت ارز را ۲۰۰ و یا ۵۰۰ تا افزایش می‌دهند تا التهاب در بازار ایجاد کنند و متاسفانه برخی مردم هم عجله می‌کنند و می‌خواهند خودشان را به سرعت به طلا تبدیل کنند که این اشتباه است. ۳۰۰ نفر در کشور ۶۰ درصد پول‌های کشور را در جیب خود گذاشته و پس نمی‌دهند.

نویسنده این ستون نتیجه گیری کرده جمعیت ایران عبارت است از هفتاد میلیون و سیصد و بیست و سه نفر . خس و خاشاک‌ها حساب نیستند و جزو جمعیت به حساب نمی‌آیند زیرا این آمار با نتیجه آمار نفوس و مسکن اختلاف زیاد پیدا می‌کند!

ستون طنز مردم سالاری در نهایت به این جا رسیده: زور ۷۰ میلیون به ۳۲۳ نفر (۳۰۰ نفر که پول‌ها را دارند، ۲۲ نفر که باعث آشفتگی ارز هستند و یک نفر که باعث افزایش قیمت لبنیات است) نمی‌رسد و برای همین هم احتمالا باید صبر کرد تادولتمردان ۱۴۰ میلیون از نوع خود داشته باشند تا بتوان بر مشکلات ناشی از این ۳۲۳ نفر فائق آیند. به این ترتیب راه‌های حل مشکلات کشور عبارت است از : الف – باید اقدام به واردات ۷۰ میلیون نفر از ونزوئلا کرد تا مشکلات اقتصادی کشور حل شود. ب- باید از ۷۰ میلیون نفر با علم سلول‌های بنیادی، شبیه سازی کرد تا مشکلات اقتصادی حل شود!

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.